15/1971. (XII. 30.) MÉM rendelet

a mezőgazdasági termelőszövetkezetekről szóló 1967. évi IH. törvény, valamint a 35/1967. (X. 11.) Korm. rendelet végrehajtására kiadott 6/1967. (X. 24.) MÉM rendelet módosításáról és kiegészítéséről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A mezőgazdasági termelőszövetkezetekről szóló 1967. évi III. törvény (Tv.) és a 35/1967. (X. 11.) Korm. rendelet (R.) végrehajtására kiadott 6/1967. (X. 24.) MÉM rendelet (Vhr.) módosítására és kiegészítésére, a R. 182. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:
A Vhr. 5. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A 4. §-t és e § (2) beke...

15/1971. (XII. 30.) MÉM rendelet
a mezőgazdasági termelőszövetkezetekről szóló 1967. évi IH. törvény, valamint a 35/1967. (X. 11.) Korm. rendelet végrehajtására kiadott 6/1967. (X. 24.) MÉM rendelet módosításáról és kiegészítéséről
A mezőgazdasági termelőszövetkezetekről szóló 1967. évi III. törvény (Tv.) és a 35/1967. (X. 11.) Korm. rendelet (R.) végrehajtására kiadott 6/1967. (X. 24.) MÉM rendelet (Vhr.) módosítására és kiegészítésére, a R. 182. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:
A TAGOK
(A R. 8. §-ához)
1. §
A Vhr. 5. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A 4. §-t és e § (2) bekezdését csak arra a szakszövetkezeti tagra kell alkalmazni, aki a közös munkában való rendszeres részvételre a szakszövetkezettel munkamegállapodást kötött [R. 94. § (2) bek.]."
(A Tv. 10. §-ához)
2. §
(1) A Vhr. 6. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az átlépési szándékot a vezetőséghez írásban kell bejelenteni és csatolni kell az érdekelt másik termelőszövetkezet vezetőségének nyilatkozatát arról, hogy az átlépőt tagként felveszi. Ha a kilépéshez a vezetőség hozzájárulása szükséges (Tv. 11/A. §) az átlépési kérelmet meg kell indokolni."
(2) A Vhr. 6. §-ának (2) bekezdése úgy módosul, hogy a "közgyűlés" helyébe a "vezetőség" lép, a (3) bekezdésben pedig a hivatkozás 50. § (2) bekezdésre változik.
(A R. 11. §-ához)
3. §
A Vhr. 7. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Kilépési szándékát a tag az alapszabályban meghatározott idővel a kilépés előtt a vezetőséghez írásban jelenti be. Ha a kilépéshez a vezetőség hozzájárulása szükséges, a kérelmet indokolni kell."
(A R. 11/A. §-ához)
4. §
A Vhr. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"8. § A termelőszövetkezet vezetősége a tagfelvételhez adott hozzájárulását [R. 9. § (2) bek.] visszavonhatja, illetőleg - amennyiben a felvétel e rendelet hatálybalépése előtt történt - a tagot a kilépésre felhívhatja, ha a tag a termelőszövetkezetben tagsági kötelezettségeit a kettős tagság miatt legalább három hónapon át nem tudja megfelelően teljesíteni."
(A R. 12. §-ához)
5. §
A Vhr. 10. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:
"(2) A szakszövetkezeti tagsági viszony megszűnése esetén nem kell TIL-lapot kiállítani, ha a volt tag a szakszövetkezettel egyidejűleg munkaviszonyban is állott."
A TERMELŐSZÖVETKEZET SZERVEZETE
(A Tv. 21. §-ához)
6. §
A Vhr. 16. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A közgyűlés jegyzőkönyvét és annak mellékleteit (jelenléti ív, a titkos szavazás eredményéről szóló jelentés stb.) az iratkezelés szabályai szerint meg kell őrizni."
(A R. 33. §-ához)
7. §
A Vhr. 26. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"26. § A termelőszövetkezetben főmezőgazdászként [R. 33. § (1) bek.] csak olyan mezőgazdasági szakember működhet, akinek egyetemi vagy főiskolai képesítése és a munkarendben meghatározott tartamú, de legalább három éves szakmai gyakorlata van."
(A R. 34. §-ához)
8. §
A Vhr. 27. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"27. § A termelőszövetkezetben főkönyvelőként csak olyan számviteli szakember működhet, akinek felsőfokú (egyetemi, főiskolai, felsőfokú technikumi) képesítése és a munkarendben meghatározott tartamú, de legalább három éves számviteli gyakorlata, vagy pedig mérlegképes könyvelői végzettsége és ezen felül legalább ötéves számviteli gyakorlata van."
(A R. 35. §-ához)
9. §
A Vhr. a következő 27/A. §-sal egészül ki:
"27/A. § (1) A termelőszövetkezetben gépesítési főmérnökként gépészmérnöki oklevéllel, üzemgazdászként, önálló szervezeti egység vezetőként (ágazatvezető, üzemegységvezető) pedig legalább - a munkakörnek megfelelő - technikumi oklevéllel és a munkarendben meghatározott tartamú, de legalább három éves szakmai gyakorlattal rendelkező szakember működhet.
(2) Beosztott szakemberként (mezőgazdász, állattenyésztő stb.) az működhet, akinek legalább - a munkakörnek megfelelő - technikumi oklevele van."
10. §
A Vhr. a következő 27/B. §-sal egészül ki:
"27/B. § A 26-27/A. §-ban foglalt szakképesítési előírás (iskolai végzettség) alól a termelőszövetkezet vezetőségének javaslatára az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv legfeljebb öt évi időtartamra felmentést adhat. Az előírt szakmai gyakorlattal rendelkező, 45. életévét betöltött személy szakképesítés megszerzésére nem kötelezhető."
(A R. 42. §-ához)
11. §
A Vhr. 41. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"41. § Azokat a munkaköröket, amelyeknek betöltéséhez a büntetlen előéletet igazoló - három hónapnál nem régebben kiállított - hatósági erkölcsi bizonyítvány bemutatása szükséges, a termelőszövetkezeti személyzeti munkáról szóló jogszabály határozza meg. A kereskedelmi egységnél (árusítóhely, bolt, üzem, üzlet, áruda) való foglalkoztatás további feltételeit a belkereskedelmi miniszter rendelete szabályozza."
A TERMELŐSZÖVETKEZET VAGYONA
(A Tv. 36. §-ához)
12. §
A Vhr. 47. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A szakszövetkezet vagyonához tartozik - tulajdon címén - az (1) bekezdésben felsoroltakon felül a tagok által az alapszabály szerint a közös vagyon javára évenként teljesített vagyoni hozzájárulás és - használat címén - a (2) bekezdésben felsoroltakon felül a közös használatban levő föld [52/A. § (1) bek.] is."
(A Tv. 37. és a R. 44. és 44/A. §-ához)
13. §
A Vhr. 50. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A földet használó termelőszövetkezet a tag termelőszövetkezete részére a közöttük létrejött megállapodásnak megfelelő mértékű haszonbért fizet. A tag termelőszövetkezete az ilyen föld után is a saját használatában levő földekre megállapított mértékű földjáradékot köteles fizetni."
14. §
A Vhr. a következő 52/A. §-sal egészül ki:
"52/A. § (1) A szakszövetkezet közös használatában van az a föld,
a) amelyen 1972. január hó 1. napjáig a szakszövetkezet - éves terve alapján, közvetlen irányítása és ellenőrzése mellett folytatott gazdasági tevékenysége keretében - üzemszerű közös gazdálkodása megvalósult;
b) amelyre vonatkozólag a szakszövetkezet közgyűlése 1972. január 1. napját követően a közös használatbaadási kötelezettséget kimondta [Tv. 37. § (5) bek.], valamint
c) amelynek tulajdon- vagy használati jogát a szakszövetkezet az államtól, a tagtól, vagy kívülálló személytől jogszerű módon megszerezte (átengedés, felajánlás, haszonbérlet stb.), tekintet nélkül a gazdálkodás módjára.
(2) A 48., 49., 51. és 52. § rendelkezéseit a szakszövetkezeti tagoknak csak azokra a földjeire kell alkalmazni, amelyekre a közös használatba adás kötelezettsége kiterjed. Más községben vagy városban levő földre a közös használatba adási kötelezettség csak akkor terjed ki, ha a szakszövetkezet közgyűlési határozattal azt kimondta."
(A Tv. 38. és a R. 45. §-ához)
15. §
A Vhr. 53. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:
"(2) A szakszövetkezet a közös használatában levő földek után köteles földjáradékot fizetni."
16. §
A Vhr. 54. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A földjáradék (haszonbér) a zárszámadás megállapításának napján válik esedékessé."
A TERMELŐSZÖVETKEZETEK GAZDÁLKODÁSA
(A R. 65. §-ához)
17. §
A Vhr. 88. §-a úgy módosul, hogy abból a "forgóeszköz- és" szavakat el kell hagyni és a "folyó évi beruházásoknak" szövegrész helyébe a "következő évi beruházásoknak" szavakat kell felvenni.
18. §
(1) A Vhr. 89. §-ának (1) bekezdése úgy módosul, hogy a "beruházott vagyon" helyébe az "állóeszközök" megjelölés lép.
(2) A Vhr. 89. §-ának (4) bekezdésében foglalt felsorolás második tétele úgy módosul, hogy abból az "állami" szót el kell hagyni, illetőleg e felsorolás a következő tételekkel egészül ki:
(Az állóalapot a fejlesztési alapból erre a célra fordított összegeken túlmenően növelni kell:)
"- a tagok termelési és fejlesztési célokat szolgáló hozzájárulásaiból (R. 49/A. §) a közgyűlés által az állóalap növelésére fordított összeggel,
- a szakszövetkezet közgyűlése által a tagok évenkénti vagyoni hozzájárulásaiból erre a célra megállapított értékhányaddal is."
19. §
(1) A Vhr. 90. § (2) bekezdésének utolsó tétele helyébe a következő rendelkezés lép:
(A folyamatos termelés célját szolgáló forgó vagyonba tartoznak az alábbi forgóeszközök:)
"- a közös állatállomány értéke."
(2) A Vhr. 90. § (4) és (5) bekezdése akként módosul, hogy az "állatállomány értéke" tehermentes részére való utalás, az (5) bekezdés második tételéből pedig az "állami" megjelölés elmarad.
SZÖVETKEZETI TÁRSULÁSOK
(A R. 84. §-ához)
20. §
A Vhr. 120. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"120. § A vállalat számvitelét és nyilvántartását a népgazdasági besorolásnak megfelelő ágazati előírások szerint köteles vezetni és ennek megfelelően köteles elkészíteni az évközi és az évvégi mérlegbeszámolót."
A MUNKA MEGSZERVEZÉSE ÉS DÍJAZÁSA
(A Tv. 62. és a R. 96. §-ához)
21. §
A Vhr. 136. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő (1) és (2) bekezdés, (3) és (4) bekezdése helyébe a következő (4) bekezdés lép, a jelenlegi (2) bekezdés pedig (3) bekezdésre változik:
"(1) A folyamatos munkavégzés alapján [Tv. 62. § (1) bek.] járó fizetett szabadság (alap- és pótszabadság) mértékének kiszámítására a munkajogi szabályokat kell alkalmazni.
(2) Az egészségre ártalmas munkakörben foglalkoztatottak, a gyermekes anyák, a 18. életévüket még be nem töltött fiatalok és a vakok pótszabadságának feltételeire és mértékére - folyamatos munkavégzés esetén - a munkajog szabályait kell alkalmazni. Ha pedig az alapszabály a Tv. 62. § (2) bekezdése alapján biztosít a tagok részére fizetett szabadságot, a felsoroltakat a szabadság feltételeinek és mértékének megállapításánál kedvezményben kell részesíteni."
"(4) A fizetett szabadságot esedékességének évében, akadályoztatás esetén ennek megszűnésétől számított harminc napon belül kell kiadni; azt a tagsági viszony megszűnése, valamint sorkatonai szolgálatra történő bevonulás kivételével, pénzzel, terménnyel vagy más ellenszolgáltatással nem szabad megváltani. A tagsági viszony megszűnése, valamint sorkatonai szolgálatra való bevonulás esetében a már esedékessé vált és ki nem vett szabadság idejére eső átlagrészesedést ki kell fizetni. E rendelkezéseket kell alkalmazni azokra a nyugdíjasokra is, akik részére a szabadságot a nyugdíjazás időpontja miatt természetben kiadni nem lehet."
(A R. 101. §-ához)
22. §
(1) A Vhr. 144. § (1) bekezdése és (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) Betegség címén a termelőszövetkezetnek azt a tagját kell jövedelempótló készpénzsegélyben részesíteni, aki
a) orvosilag igazolt keresőképtelensége miatt munkáját nem tudja ellátni,
b) keresőképtelenné válását megelőző egy évi időszakban a részére megállapított munkát [R. 95. § (1) bek.], vagy ennél kevesebb, de férfi tag legalább az évi 150, nő pedig az évi 100 tízórás munkanapot [R. 95. § (2) bek.] teljesítette."
(Keresőképtelennek kell tekinteni azt is, aki)
"b) mint kisgyermekes anya vagy apa - más alkalmas hozzátartozó hiányában - egy évesnél fiatalabb beteg gyermekét maga, vagy 14 évesnél fiatalabb vörheny betegségben szenvedő gyermekét otthon ápolja, illetőleg mint kisgyermekes anya kórházi ápolás alatt álló egy évesnél fiatalabb gyermekét szoptatja."
(2) A Vhr. 144. § (3) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:
"Ilyen címen azonban egy éven belül legfeljebb 60 napra jár betegségi segély."
23. §
A Vhr. a következő 144/A. §-sal egészül ki:
"144/A. § Az üzemi balesetet szenvedett és a szakmunkástanuló termelőszövetkezeti tag - az egyéb feltételek megléte esetén - az előírt időtartamú előzetes munkavégzés hiányában is jogosult segélyre."
24. §
A Vhr. 147. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép és e § a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:
(Nem jár betegségi segély:)
"b) a szülési és a gyermekgondozási segélyezés idejére,"
"(3) A betegségi segélyigény időtartamának lejárta előtt a termelőszövetkezet azon a címen, hogy a tag nyugdíjra jogosultságot szerzett, a segély további folyósítását nem szüntetheti meg és a nyugdíjfolyósítás megkezdéséig kifizetett betegségi segélyt nem követelheti vissza.
(4) A nyugdíjas és a járadékos termelőszövetkezeti tag a nyugdíjazását, illetőleg a járadék megállapítását követően végzett munkája alapján ugyanolyan feltételekkel jogosult betegségi segélyre, mint a termelőszövetkezet többi tagja."
25. §
A Vhr. a következő 147/A. §-sal egészül ki:
"147/A. § A betegségi segélyezés időtartamából le kell vonni azt az időt, amelyet a tag a megbetegedését megelőző egy éven belül betegségi segélyezésben töltött."
26. §
A Vhr. 149. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és e § a következő új (4) bekezdéssel egészül ki, a jelenlegi (4) bekezdés pedig (3) bekezdésre módosul:
"(2) A szülési és a betegségi segélyre való jogosultság megállapításánál a szülési, a betegségi és a gyermekgondozási segélyezés, a fizetett és a tanulmányi szabadság, az oktatási intézmények nappali tagozatán végzett tanulmányok, az egésznapos tanfolyamok, a katonai szolgálat, a munkaidő alatt végzett népi ülnöki, népi ellenőri és tanácstagi tevékenység, a munkaviszony, illetőleg a más szövetkezetben tagként, valamint a családtagként végzett munka idejét munkateljesítésként kell számításba venni."
"(4) Az arra jogosult tagot a betegségi és szülési segély az egyébként irányadó időtartamon át a tagsági viszony megszűnése esetén is megilleti, feltéve, hogy más címen keresetpótló szolgáltatásban nem részesül."
27. §
A Vhr. 152. § (1) bekezdése akként módosul, hogy a második mondatban a zárójelben levő szövegből "a korábbi segélyezési időtartam beszámítása," szövegrész elmarad.
28. §
A Vhr. a következő 154/A. §-sal egészül ki:
"154/A. § Kettős tagság [R. 9. § (2) bek.] esetén a munkavégzés alapján járó juttatások megállapításánál be kell számítani a tagnak a másik szövetkezetben elért munkateljesítményét, a juttatás alapjául szolgáló részesedés megállapításánál pedig az így beszámított teljesítmény utáni munkadíjat is. A juttatást - eltérő megállapodás hiányában - az a szövetkezet köteles teljesíteni, amelyiknél a tag több munkát végzett. A juttatás a két szövetkezetet a tag munkavégzése arányában terheli és azt egymás között számolják el."
(A R. 108. §-ához)
29. §
A Vhr. 162. §-a (1) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Megállapodás hiányában a felmondási idő az Mt. V. 29. §-ában foglaltak szerint alakul azzal, hogy a magasabb vezetői munkakört betöltő dolgozók (R. 31/C. §) felmondási ideje négy héttel, a más vezetői munkakört betöltő dolgozóké (36. §) pedig két héttel meghosszabbodik."
(A R. 109-112. §-ához)
30. §
A Vhr. 170. §-a a következő (4) és (5) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A magasabb vezetői munkakört betöltő dolgozók (R. 31/C. §) prémiumfeltételeit a közgyűlés, a többi vezetőkét és a tagokét (alkalmazottakét) pedig a vezetőség az éves termelési- és pénzügyi terv megállapításával egyidejűleg határozza meg.
(5) A termelőszövetkezet által a társulásba, érdekképviseleti szervbe küldött tag vagy alkalmazott részére e megbízás alapján végzett tevékenységéért díjazást (tiszteletdíjat) csak a megbízó termelőszövetkezeti szerv állapíthat meg."
(A Tv. 68. §-ához)
31. §
A Vhr. 171. §-a a következő rendelkezéssel egészül ki:
"A kiegészítő részesedés terhére évközben kifizetést nem lehet teljesíteni."
32. §
A Vhr. a következő 177/A. §-sal egészül ki:
"177/A. § (1) Munkadíj (prémium) vagy kiegészítő részesedés téves kifizetése esetén a tagot (családtagot) erről harminc napon belül írásban értesíteni kell. Ennek elmulasztása esetén a tag (családtag) visszafizetésre csak akkor kötelezhető, ha a téves kifizetésről tudott, vagy azt maga idézte elő.
(2) A visszafizetésre kötelező határozat ellen a szövetkezeti döntőbizottsághoz benyújtott kérelemnek halasztó hatálya van."
HÁZTÁJI GAZDASÁG
(A Tv. 72. §-ához)
33. §
A Vhr. 180. § (1) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A termelőszövetkezeti tagot a kijelölt háztáji föld használatának a joga a tagsági viszony fennállása alatt akkor is megilleti, ha a részére megállapított munkamennyiséget a R. 93. § (2) bekezdésében felsorolt okok miatt nem teljesítette."
34. §
A Vhr. 183. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Nem tekinthető elidegenítésnek és a tag részére háztáji föld kijelölését nem zárja ki, ha a személyi tulajdonú háztáji földet pénzkártalanítás mellett kisajátították, vagy annak elidegenítésére a jogszabály (hatósági határozat) kötelező rendelkezése (telekgazdálkodás stb.) folytán került sor, illetőleg azt a termelőszövetkezet üzemi célból megvásárolta, cserébe vette vagy, ha a termelőszövetkezeti tag építési telkének tulajdonjogát családtagja részére építkezés céljára átengedte."
35. §
A Vhr. 186. §-a a következő rendelkezéssel egészül ki:
"E juttatás munkadíjnak nem minősül, arra értelemszerűen alkalmazni kell a háztáji földdel kapcsolatos rendelkezéseket."
(A R. 117. §-ához)
36. §
A Vhr. 190. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:
"(2) A R. 117. §-ának alkalmazása szempontjából a huzamos távollétet legalább egy év elteltével lehet megállapítani."
(A R. 118. §-ához)
37. §
A Vhr. a következő 190/A. §-sal egészül ki:
"190/A. § A R. 118. §-ában foglalt jogosultságot a tag halálakor fennállott, előírt feltételek alapozzák meg. A megszerzett özvegyi földhasználatot akkor lehet megvonni, illetőleg csökkenteni, ha a jogosultság feltételei megszűnnek, vagy módosulnak. Az ebből eredő jogvita nem minősül tagsági vitának."
(A R. 124/A. §-ához)
38. §
A Vhr. a következő 207/A. §-sal egészül ki:
"207/A. § Ha a kizárt tag termelőszövetkezetbe vagy ipari szövetkezetbe tágként belép a kizárás, ha pedig munkaviszonyt létesít az elbocsátás jogkövetkezményeit [Mt. V. 88. § (3) bek.] kell alkalmazni."
VITÁS ÜGYEK INTÉZÉSE
(A Tv. 94. §-ához)
39. §
A Vhr. 224. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A szövetkezeti döntőbizottság, illetve a közgyűlés határozata ellen a keresetet - a jogorvoslati határidőtől függetlenül - a tag kérelmére a termelőszövetkezet köteles jegyzőkönyvbe foglalni. A keresetlevelet (jegyzőkönyvet) - a megtámadott határozat másolatával együtt - nyolc napon belül kell az illetékes bírósághoz megküldeni, illetőleg továbbítani."
(A R. 145. §-ához)
40. §
A Vhr. a következő 230/A. §-sal egészül ki:
"230/A. § Ha a tag vagy a termelőszövetkezet a tartozását az esedékesség napján nem fizette ki, a másik felett a késedelem idejére évi öt százalékos kamat illeti meg."
EGYESÜLÉS, SZÉTVÁLÁS, ÁTALAKULÁS ÉS MEGSZŰNÉS
(A Tv. 126. §-ához)
41. §
(1) A Vhr. 238. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az új termelőszövetkezetnek a Tv. 127. §-a szerint megválasztott vezetősége tizenöt napon belül köteles az alapszabályt, az egyesülésre vonatkozó közgyűlési határozatokat és egyéb iratokat az alapszabály jóváhagyása és a termelőszövetkezet nyilvántartásba vétele iránti intézkedés végett az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szervhez benyújtani."
(2) A Vhr. 238. § (2) bekezdése és a Vhr. 239. § (1) bekezdése úgy módosul, hogy az engedélyezési eljárás helyébe az alapszabály jóváhagyása kerül.
(A R. 175. §-ához)
42. §
A Vhr. 248. § (2) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Az ennek alapján kiegészített jegyzéket a felszámoló mérleggel együtt megállapításra a közgyűlés elé, jóváhagyásra pedig az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv elé terjeszti."
(A Tv. 135. és a R. 176. §-ához)
43. §
A Vhr. 254. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A vagyontárgyak értékesítéséből, vagy hasznosításából származó bevételeket a 251. §-ban meghatározott kötelezettségek kielégítésére kell fordítani, a fennmaradó összeget pedig a Termelőszövetkezeti Vagyonkezelési Alapba kell helyezni."
VEGYES RENDELKEZÉSEK
44. §
Ez a rendelet 1972. január 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a Vhr. 1-3. §-a, 7. §-ának (3) bekezdése, 13. §-ának (4) bekezdése, 14. §-a, 18. §-ának második mondata, 19. §-ának (1) és (2) bekezdése, 24., 25., 42-46. §-a, 50. §-ának (4) bekezdése, 59. § (2) bekezdésének második mondata, 63-79. §-a, 89. §-ának (2) bekezdése, 90. §-ának (3) bekezdése, 99. §-ának (5) bekezdése, 112. §-a, 123. §-a, 143. § (2) bekezdésének második mondata, 145. §-ának (1) bekezdése, 149. §-ának (3) bekezdése, 167. §-ának (1) bekezdése, 168. §-ának (2) bekezdése, 192. §-a, 198. § (1) bekezdésének második mondata, 199. §-ának (4) és (5) bekezdése, 219. §-a, 221. §-ának (2) bekezdése, 222. §-ának (2) és (3) bekezdése, 224. §-ának (3) és (4) bekezdése, 225., 226., 228., 232., 233. §-a, 241. §-ának (2) bekezdése, 243. és 246. §-a, 257. §-ának (1) bekezdése, 260. §-a, továbbá a 48/1968. (XII. 31.) MÉM rendelet 1-14. §-a, 19. és 20. §-ának a mezőgazdasági szakszövetkezetekre vonatkozó rendelkezései, valamint 21. §-a, a 13/1969. (X. 28.) MÉM rendelet és - a 8. § kivételével - a 19/ 1969. (XII. 31.) MÉM rendelet, valamint a 17/1960. (Mg É 14.) FM számú utasítás hatályát veszti.
Dr. Dimény Imre s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.