adozona.hu
3/1977. (XII. 21.) KGM rendelet
3/1977. (XII. 21.) KGM rendelet
az ultrahangos anyagvizsgáló dolgozók szakképesítéséről

- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, valamint a Vas-, Fém- és Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben a következőket rendelem.
A rendelet hatálya kiterjed a költségvetési szervekre, az állami vállalatokra, trösztökre, egyesülésekre, egyéb állami gazdálkodó szervekre, ...
A rendelet hatálya kiterjed a költségvetési szervekre, az állami vállalatokra, trösztökre, egyesülésekre, egyéb állami gazdálkodó szervekre, szövetkezetekre, valamint ezek jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulásaira (a továbbiakban együttesen: vállalat) és e vállalatok minden olyan dolgozójára, aki önállóan ultrahangos anyagvizsgálatot végez.
2. §
(1) Ultrahangos anyagvizsgálatot önállóan csak az végezhet, illetve ilyen munkakörben csak az a dolgozó foglalkoztatható, aki e rendelet 3. §-ában megkívánt szakképesítést megszerezte.
(2) Szakképesítést nem kell megszereznie annak a dolgozónak, akit a szakértők nyilvántartó jegyzékébe a 24/1971. (VI. 8.) Korm. sz. rendelet alapján roncsolásmentes anyagvizsgáló szakértőként felvettek és rendszeresen foglalkozik ultrahangos vizsgálatok irányításával.
(3) Hegesztési varratok ultrahangos vizsgálatát és minősítését csak olyan szakképesítéssel rendelkező ultrahangos anyagvizsgáló végezhet, aki a szakosító tanfolyamot is elvégezte.
3. §
A szakképesítés a következők szerint szerezhető meg:
a) az ultrahangos anyagvizsgáló felsőfokú tanfolyam (a továbbiakban: tanfolyam) elvégzésével és a tanfolyamot követő eredményes képesítő vizsgával;
b) az 5. § (3) bekezdésében meghatározott feltételek mellett felsőfokú tanfolyam elvégzése nélkül is, a vizsgabizottság előtt tett eredményes képesítő vizsgával.
4. §
A képesítő vizsga felsőfokú szakvizsgának minősül.
5. §
(1) A tanfolyamra, illetőleg a képesítő vizsgára az a dolgozó jelentkezhet, aki:
a) 18. életévét már betöltötte,
b) ultrahangos anyagvizsgálat elvégzésére egészségileg alkalmas,
c) a (2) és (3) bekezdésben előírt gyakorlatot igazolja.
(2) A tanfolyamra bocsátáshoz szükséges:
a) a műszaki egyetemi, főiskolai vagy tudományegyetemi fizikusi oklevéllel rendelkező dolgozó esetében a saját üzemének anyagvizsgáló laboratóriumában teljesített 3 havi, vagy a tanfolyam vezetője által kijelölt laboratóriumban - kijelölt gyakorlatvezető irányítása mellett - szerzett 150 órás gyakorlat,
b) technikusi oklevéllel vagy gépipari, fémipari, villamosipari szakközépiskolai érettségivel rendelkező dolgozó esetében a saját üzemében levő anyagvizsgáló laboratóriumban teljesített 6 havi, vagy a tanfolyam vezetője által meghatározott laboratóriumban - kijelölt gyakorlatvezető irányítása mellett - szerzett 200 órás gyakorlat,
c) középiskolai végzettséggel rendelkező dolgozók esetében a saját üzemének anyagvizsgáló laboratóriumában teljesített 12 havi, vagy a tanfolyam vezetője által meghatározott laboratóriumban - kijelölt gyakorlatvezető irányítása mellett - szerzett 300 órás gyakorlat.
(3) A tanfolyam hallgatása nélkül jelentkezhet képesítő vizsgára az a dolgozó
a) akinek műszaki egyetemi oklevele, műszaki főiskolai vagy tudományegyetemi fizikusi oklevele van, anyagvizsgálati munkakörben dolgozik és a tanfolyam vezetője által meghatározott laboratóriumban - kijelölt gyakorlatvezető irányítása mellett - 300 órás gyakorlatot szerzett,
b) akinek hegesztő szakmérnöki vagy anyagvizsgáló szakmérnöki oklevele van és a tanfolyam vezetője által meghatározott laboratóriumban -kijelölt gyakorlatvezető irányítása mellett - 150 órás gyakorlatot szerzett,
c) aki a Kohó- és Gépipari Minisztérium és a Gépipari Tudományos Egyesület (továbbiakban: KGM-GTE) közös szervezésében rendezett ultrahangos anyagvizsgáló tanfolyamot e rendelet hatályba lépése előtt elvégezte.
6. §
(1) A tanfolyamra történő felvételhez vagy a képesítő vizsgára bocsátáshoz a 2. számú melléklet szerinti jelentkezési lapot a Kohó- és Gépipari Továbbképző és Módszertani Intézetnek (továbbiakban: KGTMI) kell megküldeni. A kérelemhez csatolni kell az iskolai végzettséget igazoló bizonyítványt, az üzemorvosi szervnek a munkaköri alkalmasságot igazoló véleményét, a munkáltató javaslatát és a laboratórium vezetőjének a jelentkező szakmai gyakorlatáról szóló igazolását.
(2) A tanfolyamon való részvétel szabályait, a képesítő vizsga (ismétlő vizsga) rendjét, az alkalmazható minősítéseket, valamint a szakképesítés megszerzését igazoló oklevelet a rendelet 1. és 3. számú mellékletei tartalmazzák.
7. §
Azok a dolgozók, akik e rendelet alapján az "Ultrahangos anyagvizsgáló" szakképesítést megszerezték, csak abban az esetben kötelesek a minőségellenőrzésben foglalkoztatott dolgozók részére kötelezően előírt MEO-tanfolyamot elvégezni, ha a vállalatnál nemcsak ultrahangos anyagvizsgálattal foglalkoznak, hanem más minőségellenőrzési feladattal is meg vannak bízva.
8. §
(1) A tanfolyamok és vizsgák szervezését a Kohó- és Gépipari Minisztérium irányítja, a GTE Anyagvizsgáló Szakosztálya Roncsolásmen-tes Anyagvizsgálati Szakbizottságának javaslata alapján megbízza a tanfolyam vezetőjét és előadóit, valamint a vizsgabizottság tagjait.
(2) A tanfolyamok, szakosító tanfolyamok szervezését, a résztvevők központi anyakönyvezését, a szakvizsgát tett anyagvizsgálókról központi nyilvántartás vezetését a KGTMI végzi. A tematikák összeállítása és a tanfolyamok szakmai irányítása a GTE Roncsolásmentes Anyagvizsgálati Szakbizottságának a feladata.
(3) A tanfolyamok (szakosító tanfolyamok) költségei - a tanfolyamra küldött dolgozók létszámának arányában - az érdekelt vállalatokat terhelik.
9. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
2. Az ultrahangos anyagvizsgáló, tanfolyam óraszáma azon dolgozók részére, akik gyakorlattal rendelkeznek, 180 óra. Ebből 120 óra elméleti és 60 óra laboratóriumi mérések. A tanfolyam időbeosztása hathetes (heti öt nap) egésznapos képzés formájában történik.
A tanfolyam tantárgyai és azok megoszlása:
Politikai ismeretek 10 óra
Anyagvizsgálat 10 óra
Anyag- és gyártásismeret 14 óra
Biztonságtechnika 6 óra
Ultrahang fizika 16 óra
Készülékismeret 16 óra
Vizsgálati eljárások alkalmazása 12 óra
Vizsgálati technológia I/II. 36 óra
Laboratóriumi mérések 60 óra
180 óra
Azon dolgozók, akik az előírt üzemi gyakorlattal nem rendelkeznek, a tanfolyami órák számán felül 150, illetve 300 óra előzetes üzemi gyakorlat végzésére kötelesek a rendelet 5. § (2) bekezdése értelmében. Az üzemi gyakorlatokat és laboratóriumi méréseket 6-6 fős csoportokban kell végezni, szakelőadó irányítása mellett.
3. A képesítés megszerzéséhez a hallgatónak írásbeli, gyakorlati és szóbeli vizsgát kell tenni.
Az írásbeli vizsga anyagát az elméleti tantárgyakból összeállított átfogó kérdések képezik.
Gyakorlati vizsgán a hallgatónak bizonyítani kell, hogy a tanfolyamon megszerzett ismereteket a gyakorlatban alkalmazni tudja.
Az elméleti vizsga tárgyai:
Anyagvizsgálat
Anyag- és gyártásismeretek
Biztonságtechnika
Ultrahang fizika
Készülékismeret
Vizsgálati eljárások
Vizsgálati technológia
4. A vizsgabizottság tagjai:
A tanfolyam vezetője
A GTE Anyagvizsgáló Szakosztály Roncsolasmentes Anyagvizsgálati Szakbizottságának megbízottja
A Kohó- és Gépipari Minisztérium megbízottja
A tanfolyamot szervező Intézet'megbízottja
A Vas-, Fém- és Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezetének megbízottja
A vizsga elnöke a kijelölt vizsgabizottsági tagok közül a GTE Anyagvizsgáló Szakosztály Roncsolasmentes Szakbizottságának megbízottja.
A vizsga lefolyásáról két példányban jegyzőkönyvet kell készíteni, amelyben fel kell tüntetni a hallgatók személyi adatait és vizsgaeredményeit.
A jegyzőkönyv egyik példányát a tanfolyam anyakönyve mellett, másik példányát az Intézetnél vezetett nyilvántartás mellett kell megőrizni.
A vizsgabizottság egyhangúlag, vagy szótöbbséggel állapítja meg a vizsga eredményét.
Alkalmazható minősítések a következők:
a) Kiválóan megfelelt.
b) Jól megfelelt.
c) Közepesen megfelelt.
d) Megfelelt.
e) Nem felelt meg.
Aki a vizsgán egy vagy két elméleti tantárgyból "nem megfelelő" minősítést kapott, a tanfolyam újra hallgatása nélkül ezekből a tantárgyakból javító vizsgát tehet.
Aki kettőnél több elméleti tantárgyból, vagy gyakorlatból "nem megfelelő" minősítést ért el, annak teljes ismétlő vizsgát kell tennie.
Aki javító vizsgán nem felelt meg, annak a teljes vizsgát meg kell ismételnie.
Aki ismétlő vizsgán nem felelt meg, sem tanfolyamra, sem vizsgára 3 éven belül nem jelentkezhet.
5. Az iparban jelentkező igények szerint szakosító tanfolyamokat kell szervezni (pl. hegesztési varratok ultrahangos vizsgálata). Ezeken a tanfolyamokon a szakterületre vonatkozó különleges ismereteket, új rendeleteket, szabványokat, előírásokat, vizsgálati eszközöket és módszereket kell .ismertetni. A szakosító tanfolyam elvégzését a képesítést igazoló oklevélre kell rávezetni.
6. A jelen rendelet által szabályozott tanfolyam óra- és vizsgadíjára a 108/1969. (Mü K. 9.) MüM utasítás irányadó. Ennek alapján az elméleti laboratóriumi mérések óradíja egyaránt 80,- Ft. Az üzemi gyakorlatok, valamint a laboratóriumi mérések előkészítési óradíja 20,- Ft. A gyakorlatvezetők részére 150 órás gyakorlat esetén hallgatónként 15 óra, 300 órás gyakorlat esetén 30 óra gyakorlati óradíj számolható el.
7. A KGM Személyzeti és Oktatási Főosztálya által kiadott "Ultrahangos anyagvizsgálatok" című jegyzetet az Intézet a tanfolyam hallgatói részére térítés ellenében biztosítja.
2. számú melléklet a 3/1977. (XII. 21.) KGM rendelethez
3. számú melléklet a 3 1977. (XII. 21.) KGM rendelethez