9/1977. (XII. 9.) OM rendelet

a felsőoktatási intézmények nappali tagozatán végzett pályakezdő pedagógusok munkába lépéséről, a pedagógus munkakörök betöltéséről szóló 4/1976. (XI. 20.) OM rendelet módosításáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az 1041/1977. (X. 13.) Mt. h. számú határozattal módosított 1023/1976. (VII. 15.) Mt. h. számú határozat 5. és 10. b) pontjában foglalt felhatalmazás, valamint a 21/1977. (XII. 9.) MüM rendelettel módosított 12 1976. (X. 3.) MüM számú rendelet alapján a munkaügyi miniszterrel, az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel, a Pedagógusok Szakszervezetével és a Művészeti Szakszervezetek Szövetségével egyetértésben az al...

9/1977. (XII. 9.) OM rendelet
a felsőoktatási intézmények nappali tagozatán végzett pályakezdő pedagógusok munkába lépéséről, a pedagógus munkakörök betöltéséről szóló 4/1976. (XI. 20.) OM rendelet módosításáról
Az 1041/1977. (X. 13.) Mt. h. számú határozattal módosított 1023/1976. (VII. 15.) Mt. h. számú határozat 5. és 10. b) pontjában foglalt felhatalmazás, valamint a 21/1977. (XII. 9.) MüM rendelettel módosított 12 1976. (X. 3.) MüM számú rendelet alapján a munkaügyi miniszterrel, az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel, a Pedagógusok Szakszervezetével és a Művészeti Szakszervezetek Szövetségével egyetértésben az alábbiakat rendelem:
1. §
A felsőoktatási intézmények nappali tagozatán végzett pályakezdő pedagógusok munkába lépéséről, a pedagógus munkakörök betöltéséről szóló 4/1976. (XI. 20.) OM rendelet (a továbbiakban: R.) 4. §-ának (2)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) Az adott évben végző (a továbbiakban: végző) óvónőkre, tanítókra, általános iskolai tanárokra és gyógypedagógusokra vonatkozó igényt, valamint az e kategóriákon belül végző társadalmi ösztöndíjasok számát - pedagógiai képesítés és szakok szerinti bontásban - a felügyeletet gyakorló miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője), tanácsi és szövetkezeti szervek tekintetében a fővárosi, illetőleg a megyei tanács elnöke (a továbbiakban: felügyeleti szerv) megküldi az Oktatási Minisztériumnak.
(3) Az Oktatási Minisztérium az igényeket, továbbá a végzők számát és összetételét figyelembe véve, felügyeleti szervek szerinti bontásban meghatározza a végző óvónők, tanítók, általános is-iskolai tanárok, valamint gyógypedagógusok részére meghirdethető álláshelyek számát.
(4) Végző óvónő, tanító, általános iskolai tanár és gyógypedagógus foglalkoztatására irányuló pályázati felhívást csak az a munkáltató írhat ki, amely arra a felügyeleti szervétől - az Oktatási Minisztérium által meghatározott kereten belül -engedélyt kapott. Az engedélyezésnél előnyben kell részesíteni a fejlesztésre kerülő körzeteket, intézményeket, valamint azokat, amelyek szakképzett pedagógusokkal nincsenek ellátva. Az előbbiekben nem említet pedagógiai képesítésű -tudományegyetemen, műszaki és agrár felsőoktatási intézményben, testnevelési, valamint művészeti főiskolán végző - pályakezdők részére hirdethető álláshelyek számát az Oktatási Minisztérium nem korlátozza.
(5) Végző pedagógus részére - pedagógus munkakör betöltésére - csak határozatlan időre szóló munkaviszony érdekében lehet pályázati felhívást kiírni."
2. §
Az R. a következő 4/A. és 4/B. §-sal egészül ki:
"4/A. § (1) A munkáltató a pedagógusképző intézmények egyes végző hallgatói részére - a munkahelyi szakszervezet és az illetékes pártszervezet, valamint az 1. § a) és b) pontjában meghatározott munkáltatóknál működő pedagógus KISZ-szervezet egyetértésével - névre szóló (meghívásos) pályázati felhívást írhat ki, ha
- a meghirdetett vidéki állás a hallgató állandó lakhelyén, vagy onnan naponkénti bejárással megközelíthető helyen van, vagy
- a hallgató házastársa már a munkáltató működési helye szerinti helységben vagy annak szomszédságában dolgozik, illetőleg tanulmányi szerződés alapján ott alkalmazzák, illetőleg
- a hallgató a munkáltatóval már munkaviszonyban, illetve tanulmányai ideje alatt szakmai kapcsolatban (pl. szakmai gyakorlat) állt, és ezt a tényt a munkahelyi társadalmi szervek vezetői a pályázati felhíváson aláírásukkal igazolják.
(2) A meghívásos pályázati felhívást az érintett pedagógusképző intézményben kell közzétenni és arra csak a felhívásban név szerint megjelölt hallgató pályázata továbbítható.
(3) Ha a pályázati felhívásban megnevezett hallgató a pályázati felhivást kiíró munkáltatóval munkaszerződést kívánna kötni, a meghirdetett állásra pályázatot nyújt be. Ha nem kíván munkaszerződést kötni, ezt a pályázat közzétételét követő egy héten belül köteles írásban közölni a munkáltatóval és a pedagógusképző intézmény vezetőjével. Ebben az esetben a pályázati felhívásra a 6. §-ban foglaltak szerint bárki pályázatot nyújthat be.
4/B. § (1) Az 1. § a) pontjában meghatározott intézmények a pályakezdő pedagógusok foglalkoztatására irányuló pályázati felhívásokat megküldik a művelődésügyi osztálynak.
(2) Az 1. § b) és c) pontjában meghatározott munkáltatók a végző óvónők, tanítók, általános iskolai tanárok és gyógypedagógusok részére a felügyeleti szerv engedélye alapján kiírt pályázati felhívásokat a felügyeleti szervnek, az engedély nélkül meghirdethető pályázati felhívásokat pedig közvetlenül az Oktatási Minisztériumnak küldik meg.
(3) A felügyeleti szerv, illetve tanácsi intézmények tekintetében a művelődésügyi osztály a munkáltatóktól beérkezett pályázati felhívásokat felülvizsgálja, rendszerezi és megküldi az Oktatási Minisztériumnak."
3. §
Az R. 5. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"5. § (1) Az Oktatási Minisztérium az összegyűjtött pályázati felhívásokat nyilvános közzététel végett évente egy alkalommal - legkésőbb március 25-ig - megküldi a pedagógusképző intézményeknek.
(2) A pályázati felhívásnak a következőket kell tartalmaznia:
- a munkáltató megnevezését és címét,
- a munkahely megnevezését és címét, a munkakört (megnevezés és kulcsszám szerint), továbbá a tényleges beosztást (kollégiumi nevelő stb.),
- a munkakör betöltéséhez szükséges képesítést (szakképzettséget), az egyéb követelményeket,
- a munkahely különleges igényeit,
- a személyi alapbér, területi pótlék, a különleges munkahelyi pótlék és egyéb pótlékok összegét, továbbá a pályázó részére biztosítható egyéb juttatásokat (letelepedési segély, lakás- és étkezési lehetőség, illetményföld stb.),
- az állás elfoglalásának (a kinevezésnek) időpontját,
- meghívásos pályázat esetén az alkalmazni kívánt pályakezdő nevét és a meghívás indokait.
(3) A pályázati felhívás kiírása után az abban megjelölt felételéket megváltoztatni csak a felügyeleti szerv engedélyével lehet."
4. §
Az R. 6. §-ának (2)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) A pályázó egy vagy több, de legfeljebb három álláshelyre nyújthat be pályázatot. Ha több helyre pályázik, fel kell tüntetnie, hogy mely munkáltatóhoz nyújtott még be pályázatot.
(3) A pályázatnak tartalmaznia kell a pályázó
- legfontosabb személyi adatait,
- önéletrajzát,
- tanulmányai befejezése után várható pedagógiai képesítését (tanároknál szak, szakpár, tanítóknál szakkollégium),
- az utolsó két félévben elért tanulmányi átlageredményét,
- egyéb képesítését, nyelvismeretét,
- végzett társadalmi munkáját,
- igényét a pályázati felhívásban megjelölt juttatásokra.
(4) A pályázatot a felhívás közzétételétől számított 21 napon belül a pályázati felhívást kiíró munkáltatóhoz címezve a pedagógusképző intézmény vezetőjéhez (a kar dékánjához) kell benyújtani.
(5) A pedagógusképző intézmény elkészíti és csatolja a pályázathoz a pályázó jellemzését."
5. §
Az R. 7. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"7. § (1) A pedagógusképző intézmény vezetője (a kar dékánja) a benyújtott pályázatokat a hallgatókról készített jellemzés alapján véleményezi. Az ugyanazon állásra pályázók között az első három helyre ajánlási sorrendet állapít meg, a többi hallgató pályázatát pedig névsorba rendezve továbbítja a munkáltatóhoz. E munkába az intézmény párt- és KISZ-szervezetét, valamint az illetékes tanszékek (szakcsoport) képviselőit is be kell vonni.
(2) A pedagógusképző intézmény véleményét és az ajánlási sorrendet a hallgatóval ismertetni kell. Amennyiben nem sorolták az első három helyre, egyidejűleg tájékoztatni kell őt arról; hogy melyik más felhívásra benyújtott pályázat-esetén sorolnák az első három hely valamelyikébe. Ezt követően a hallgató a korábbi pályázatot visszavonhatja és a javaslatra újabbat nyújthat be.
(3) A pedagógusképző intézmény vezetője (a kar dékánja) a 6. § (4) bekezdésében előírt határidőt követő 10 napon belül a pályázatokat köteles megküldeni a pályázati felhívást kiíró munkáltatónak.
(4) A pedagógusképző intézmény nem továbbítja a pályázatot, ha azt olyan állásra nyújtják be, amelynek betöltéséhez - a felhívás szerint - a pályázó képesítésétől (szakképzettségétől) eltérő képzettségre van szükség. Tanár pályázó esetében - ha az egyik szak megegyezik a pályázati felhívás szerinti igénnyel, a pályázatot a munkáltatónak meg kell küldeni."
6. §
Az R. 8. §-ának (1) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:
"Amennyiben a munkáltató a pályázatok elfogadásánál eltér az ajánlott sorrendtől, annak indokait közölnie kell a pedagógusképző intézmény vezetőjével (a kar dékánjával)."
7. §
Az R. 9. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"9. § (1) A munkáltató a beérkezett pályázatokra vonatkozó döntésről a 8. § (1) bekezdésében meghatározott határidőn belül értesíti a pályázókat. Ezzel egyidőben az elutasított pályázók anyagát visszaküldi a pedagógusképző intézmény vezetőjéhez a (a kar dékánjához).
(2) Az 1. § a) és b) pontjában meghatározott munkáltatók a pályázat elfogadásáról szóló döntést a pályázóval a kinevezési okirat (munkaszerződés) 2 példányának megküldésével közlik. Ha a pályázó az állást elfogadja, erről a kinevezési okirat aláírással ellátott példányának visszaküldésével értesíti a munkáltatót. Ha a pályázó az elfogadott pályázatát munkaszerződéssel nem erősítette meg, anyagát a pedagógusképző intézményhez vissza kell küldeni.
(3) A munkáltató a munkaszerződés megkötéséről haladéktalanul tájékoztatja a pedagógusképző intézményt. Az írásbeli értesítésnek tartalmaznia kell a 21/1977. (XII. 9.) MüM rendelet 2. számú mellékletének 1-3. pontjában foglaltakat.
(4) A munkáltató a munkaszerződés megkötéséről egyidejűleg a felügyeleti szervet is tájékoztatja. A tájékoztatást - amely a 21/1977. (XII. 9.) MüM rendelet 2. számú mellékletének 1-8. pontjaira adott válaszokat tartalmazza -két példányban kell elküldeni. A felügyeleti szerv a tájékoztatás egy példányát június 15-ig, a 10. § (1) bekezdése alapján megkötött munkaszerződések esetében pedig szeptember 15-ig köteles megküldeni a Munkaügyi Minisztérium Számítástechnikai Intézete részére. A munkáltató az állást változtató pályakezdővel megkötött munkaszerződésről is köteles tájékoztatást küldeni."
8. §
Az R. 10. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Pályakezdőt a pályázati időszak lezárása után az 1. § a) pontjában meghatározott intézményekben - a rendeletben meghatározott feltételek esetén - a munkaviszonyban levők, valamint a pályakezdők részére meghirdetett és be nem töltött állásokra lehet alkalmazni. A pályázatot közvetlenül a munkáltatóhoz kell benyújtani. Az elbírálásnál ki kell kérni a munkahelyi szakszervezet és az illetékes pártszervezet, valamint az 1. § a) és b) pontjában meghatározott munkáltatóknál működő pedagógus KISZ-szerve-zet véleményét."
9. §
Az R. a következő 11/A. és 11/B. §-sal egészül ki:
"11/A. § Ha a pályakezdő pedagógus - különösen méltánylandó okok miatt - pályázat útján nem tudott elhelyezkedni, az őt alkalmazni kívánó munkáltatónak a felügyeletét gyakorló miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) a pályázat nélküli alkalmazásra engedélyt adhat.
11/B. § (1) A pályázati rendszer megkerülésével, közérdeket sértő módon alkalmazott pályakezdők munkaszerződése érvénytelen.
(2) A pályázati rendszer szabályait megszegő munkáltatókkal szemben a felelősségre vonás keretében a 16/1975. (XI. 15.) MüM rendelet 6. és 7. §-ában meghatározott jogkövetkezményeket is alkalmazni kell."
10. §
(1) Az R. 12. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az 1. § a) és b) pontjában meghatározott munkáltatók a munkaviszonyban álló pedagógus képesítésűek részére minden évben egy alkalommal hirdethetnek pályázatot. A pályázati felhívások a Művelődésügyi Közlönyben jelennek meg.
(2) A pályázati felhívásnak az 5. § (2) bekezdésében foglaltakat kell tartalmaznia azzal az eltéréssel, hogy a személyi alapbér alsó és felső határát kell megjelölni. A megjelölt alsó és felső határ között legfeljebb 500 Ft különbség lehet."
(2) Az R. 12. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A pályázatban meg kell jelölni a pályázó munkahelyét, munkakörét, személyi alapbérét, valamint esetleges bér vagy egyéb (szolgálati lakás, étkezési lehetőség stb.) igényét."
11. §
(1) Az R. 13. §-ának (1)-(2) bekezdésében, valamint az (5) bekezdésében megjelölt határidő 5 napra változik.
(2) Az R. 21. §-ának (1) bekezdésében említett melléklet helyébe e rendelet melléklete lép.
(3) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Polinszky Károly s. k.,
oktatási miniszter
Melléklet a 9/1977. (XII. 9.) OM rendelethez
a) A munkaviszonyban álló pedagógusok pályázatával kapcsolatos feladatok ütemezése
1. December 31-ig a munkaviszonyban álló pedagógusok részére kiírt - felülvizsgált - pályázati felhívásokat a művelődésügyi osztály továbbítja az Oktatási Minisztériumhoz.
A nem tanácsi oktatási-nevelési intézmények a munkaviszonyban álló pedagógusok részére kiirt pályázati felhívásokat közvetlenül az Oktatási Minisztériumnak küldik meg.
2. Február 1-én a munkaviszonyban álló pedagógusok részére kiírt pályázati felhívások a Művelődésügyi Közlönyben megjelennek.
3. Február 12-ig az oktatási-nevelési intézményeknél munkaviszonyban álló pedagógus ké-pesüésuek pályázatukat benyújtják a munkáltatójukhoz, a más pályán dolgozó pedagógusok pedig közvetlenül az álláshirdetőhöz.
4. Február 17-ig az oktatási-nevelési intézmények a pedagógusok pályázatát az álláshirdetőkhöz továbbítják.
5. Február 22-ig az álláshirdetők a pályázatokat elbírálják és döntésükről értesítik az érdekelteket.
6. Február 27-ig a munkaviszonyban álló pályázó az állás elfogadásáról értesíti az álláshirdetőt.
b) A pályakezdő pedagógusok pályázatával kapcsolatos feladatok ütemezése
1. Január 20-ig a felügyeleti szervek a végző óvónőkre, tanítókra, általános iskolai tanárokra és gyógypedagógusokra vonatkozó igényüket, valamint a végző társadalmi ösztöndíjasok számát bejelentik az Oktatási Minisztériumnak.
2. Február 5-ig az Oktatási Minisztérium közli az érdekeltekkel a meghirdethető álláshelyek számát [4. § (3) bek.].
3. Március 7-ig a tanácsi intézmények elkészítik a pályakezdő pedagógusok részére a pályázati felhívásokat és megküldik a művelődésügyi osztálynak, a nem tanácsi munkáltatók pedig az engedélyezett pályázati felhívásokat a felügyeleti szervüknek, illetve az engedély nélkül meghirdethető pályázati felhívásokat az Oktatási Minisztériumnak küldik meg.
4. Március 13-ig a felügyeleti szerv, illetve a tanácsi intézmények tekintetében a művelődésügyi osztály a pályázati felhívásokat továbbítja az Oktatási Minisztériumhoz.
5. Március 25-ig a pedagógusképző intézmények a pályázati felhívásokat közzéteszik.
6. Április 15-ig a végző hallgatók benyújtják pályázatukat a pedagógusképző intézmény vezetőjéhez (a kar dékánjához).
7. Április 25-ig a pedagógusképző intézmények a pályázatokat továbbítják a pályázati felhívást kibocsátó munkáltatókhoz.
3. Május 5-ig az álláshirdetők a pályázatokat elbírálják, döntésükről értesítik az érdekelteket [9. § (1) bek.] és az elutasított pályázatokat visszaküldik a pedagógusképző intézmény vezetőjéhez.
9. Május 20-ig az elfogadott pályázatok alapján megkötik a munkaszerződést, erről a munkáltató tájékoztatja az érdekelteket [9. § (3) és (4) bek.].
c) Egyéb feladatok
1. Május 20-tól. a művelődésügyi osztály gondoskodik a meghirdetett és be nem töltött, valamint a megüresedő álláshelyek folyamatos nyilvántartásáról.
2. Június 30-ig a pedagógusképző intézmények a pályázatok lebonyolításának tapasztalatairól és a végző hallgatók elhelyezkedéséről tájékoztató jelentést küldenek az Oktatási Minisztériumnak.
3. Szeptember 30-ig a művelődésügyi osztályok a tanév személyi előkészítéséről és a pedagógus munkakörök betöltésének tapasztalatairól tájékoztató jelentést küldenek az Oktatási Minisztériumnak.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.