adozona.hu
13/1976. (III. 27.) MÉM rendelet
13/1976. (III. 27.) MÉM rendelet
a mester-szakmunkás továbbképzésről

- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A mester-szakmunkás továbbképzésről és a művezetőképzésről szóló 11/1975. (VIII. 8.) MüM rendelet (a továbbiakban: R.) végrehajtására - a munkaügyi miniszterrel, az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, az ágazati szakszervezetekkel, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:
A rendelet hatálya a mezőgazdasági és élelmezésügyi ágazatba tartozó állami vállalatra, trösztre, egyéb állami gazdálkodó szervre, eg...
(1) A rendelet hatálya a mezőgazdasági és élelmezésügyi ágazatba tartozó állami vállalatra, trösztre, egyéb állami gazdálkodó szervre, egyesülésre, szövetkezetre, valamint ezek jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulásaira (a továbbiakban együtt: vállalat) terjed ki.
(2) A rendelet hatálya kiterjed - a mezőgazdasági és élelmezésügyi szakirányú munkakörben foglalkoztatott munkásokat, szövetkezeti tagokat illetően - a más ágazatba tartozó vállalatokra is.
2. §
Azokat a szakmákat, amelyekben 1976-tól 1980-ig mester-szakmunkás továbbképzés szervezhető, továbbá a vizsga szervezésére kijelölt intézeteket a melléklet tartalmazza.
3. §
A mester-szakmunkás továbbképzésben az vehet részt, aki az R. 3. § (1) bekezdésének a) és c) pontjában meghatározott előírásoknak megfelel, továbbá:
a) azokon a munkaterületeken, ahol a besorolás a szakképzettségi fokozatok szerint történik:
- az 5. és ennél magasabb szakképzettségi fokozatú szakmunkákban legalább 5 év,
- a 4. szakképzettségi fokozatú szakmunkákban legalább 7 év
szakmai gyakorlattal rendelkezik;
b) azokon a munkaterületeken, ahol a besorolás nem az általános szakképzettségi fokozatok szerint történik:
- az önálló munkakörben végzett szakmunkákban legalább 5 év,
- a csoportos munkaszervezetben végzett szakmunkákban legalább 7 év
szakmai gyakorlattal rendelkezik.
4. §
(1) A vállalat a mester-szakmunkás továbbképzésben való részvétel feltételeként további követelményeket is előírhat, így:
- átlagosan 100% feletti tervteljesítés (legalább a jelentkezést megelőző 12 hónapban),
- üzemi átlagnál kisebb selejtes munkavégzés (legalább a jelentkezést megelőző 12 hónapban),
- munkástovábbképzésben való legalább egyszeri eredményes részvétei,
- termelési versenymozgalomban, brigádmozgalomban, újító mozgalomban való részvétel,
- kiváló dolgozó oklevél vagy kitüntetés birtoklása.
(2) Az (1) bekezdésben felsoroltak közül legfeljebb három olyan követelmény előírása indokolt, amely a helyi munkaerő-gazdálkodási törekvéseket leginkább elősegíti.
5. §
A vizsga szakmai, elméleti és gyakorlati követelményeit (vizsgakérdéseit, feladatait) a mesterszakmunkás továbbképzés oktatási dokumentumának a "szakmai ismeretek" c. tematikája tartalmazza. A tematika a vizsga szervezésére kijelölt intézettől szerezhető be.
6. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
(2) A mester-szakmunkás továbbképzésnek e rendeletben nem szabályozott kérdéseiben az 1/1974. (I. 9.) MÉM rendeletben foglaltakat kell alkalmazni.