11/1976. (III. 18.) MÉM rendelet

a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és az erdőgazdaság területén folyó szocialista munkaversenyről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A szocialista munkaversenyről szóló 1007/1972. (IV. 12.) Korm. és a mezőgazdasági szövetkezetek szocialista munkaverseny-mozgalmáról szóló 1044/1972. (XI. 9.) Mt. h. határozat végrehajtására, továbbá az V. ötéves terv munkaverseny-mozgalmának a tárca területén történő továbbfejlesztésére - a munkaügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, a belkereskedelmi miniszterrel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tan...

11/1976. (III. 18.) MÉM rendelet
a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és az erdőgazdaság területén folyó szocialista munkaversenyről
A szocialista munkaversenyről szóló 1007/1972. (IV. 12.) Korm. és a mezőgazdasági szövetkezetek szocialista munkaverseny-mozgalmáról szóló 1044/1972. (XI. 9.) Mt. h. határozat végrehajtására, továbbá az V. ötéves terv munkaverseny-mozgalmának a tárca területén történő továbbfejlesztésére - a munkaügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, a belkereskedelmi miniszterrel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Mezőgazdasági, Erdészeti és Vízügyi Dolgozók, az Élelmezésipari Dolgozók, az Építő-, Fa- és Építőanyagipari Dolgozók, a Vegyipari Dolgozók, a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók, a Vas-, Fém- és Villamosenergiaipari Dolgozók, valamint a Közalkalmazottak Szakszervezete elnökségével egyetértésben - az alábbiakat rendelem:
1. §
E rendelet hatálya kiterjed
a) a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (a továbbiakban: MÉM) felügyelete alá tartozó valamennyi vállalatra, gazdaságra (állami gazdaság, erdő- és fafeldolgozó gazdaság, erdő- és vadgazdaság), intézetre, intézményre, valamint a MÉM ágazati irányítása alá tartozó tanácsi vállalatra (a továbbiakban együtt: vállalat);
b) valamennyi mezőgazdasági és a halászati termelőszövetkezetre, a mezőgazdasági szakszövetkezetre, jogi személyként működő, jövedelemszabályozás szempontjából mezőgazdasági ágazatba sorolt társulásra (a továbbiakban: mezőgazdasági szövetkezet), valamint a MÉM ágazati irányítása alá tartozó ipari szövetkezetre (a továbbiakban együtt: szövetkezet).
2. §
(1) A munkaverseny a vállalatoknál és szövetkezeteknél saját tervfeladataik, valamint a korábban elért gazdasági, szociális és kulturális eredményeik túlteljesítéséért folyik.
(2) A vállalatok és a szövetkezetek az elért jó eredményeik alapján pályázat benyújtásával - ágazati vagy a tevékenység jellege szerinti csoportosításban - a Kiváló Vállalat, a Kiváló Intézet, a Kiváló Szövetkezet és a Kiváló Szövetkezeti Társulás, a brigádok pedig a Szakma Kiváló Brigádja cím elnyeréséért versenyezhetnek.
(3) Az egyes kitüntető címek elnyerésének szakágazatonkénti feltételeit a Kiváló Vállalat és a Kiváló Intézet tekintetében az 1. melléklet, a Kiváló Szövetkezet és a Kiváló Szövetkezeti Társulás tekintetében a 2. melléklet, a Szakma Kiváló Brigádja tekintetében a 3. melléklet tartalmazza.
(4) A szocialista brigádok munkaversenyének szervezési feladatait, a kitüntetési fokozatok elnyerésének általános feltételeit és a jutalmakat az 1013/1972. (V. 9.) Mt. h. határozattal módosított 1001/1970. (I. 7.) Korm. határozat és a végrehajtására kiadott SZOT "Irányelvek" tartalmazza. Ezek a rendelkezések irányadók a szövetkezetek szocialista brigádversenyére is azzal, hogy a "Vállalat Kiváló Brigádja" kitüntetésnek a "Szövetkezet Kiváló Brigádja" kitüntetés, míg az 1007/1972. (IV. 12.) Korm. határozat I/6/e. pontjában szereplő vállalati Kiváló Dolgozó kitüntetésnek a "Szövetkezet Kiváló Dolgozója", illetve a "Kiváló Termelőszövetkezeti Dolgozó" kitüntetés felel meg.
(5) A pályázatnak a vállalat, a szövetkezet vagy a brigád tartós és tárgyévi eredményeit, valamint a gazdálkodási és az értékelés szempontjából jelentős egyéb tevékenységét adatszerűen tartalmazó számszaki és szöveges részből (táblázatból) kell állnia. A versenyeredmények értékelésére vonatkozó adatokat a MÉM által rendelkezésre bocsátott nyomtatványon kell megadni.
3. §
(1) A tröszti szervezetben működő vállalatok pályázataikat a tröszthöz küldik meg. A tröszt igazgató tanácsa és a tröszt szakszervezeti tanácsa a pályázatok értékelése alapján megállapítja a vállalatok helyezési sorrendjét, és a pályázatokat - értékeléseivel, javaslataival ellátva -megküldi a felügyeletet gyakorló minisztériumi főosztálynak és a szakmailag illetékes szakszervezet közgazdasági osztályának.
(2) Az állami gazdaságok az Állami Gazdaságok Országos Központjának (a továbbiakban: ÁGOK), az erdő- és fafeldolgozó gazdaságok, a faipari vállalatok és az erdőgazdasági szakvállalatok az Állami Fagazdasági Vállalatok Országos Központjának (a továbbiakban: FAGOK) és a szakmailag illetékes szakszervezetek közgazdasági osztályának küldik meg versenypályázatalikat. A központok a pályázatokat - értékelésükkel, javaslatukkal ellátva - megküldik a felügyeletet gyakorló minisztériumi főosztálynak.
(3) A közvetlenül minisztériumi felügyelet alá tartozó vállalatok, intézetek és intézmények pályázataikat a felügyeletüket ellátó minisztériumi főosztálynak és a szakmailag illetékes szakszervezet közgazdasági osztályának küldik meg.
(4) A rendelet hatálya alá tartozó tanácsi vállalatok az illetékes tanács vb útján a MÉM-nek és a szakmailag illetékes szakszervezet közgazdasági osztályának küldik meg pályázataikat.
(5) A pályázatokat
- a minisztérium közvetlen felügyelete alá tartozó vállalatok a tárgyévet követő február 28-ig,
- a központok és a trösztök, valamint a felügyeletet gyakorló tanácsi szervek - értékelésükkel és javaslatukkal ellátva - a tárgyévet követő március 5-ig terjeszthetik elő.
4. §
A szövetkezetek pályázataikat az illetékes területi szövetségekhez minden év február 28-ig nyújthatják be. A pályázatokat a területi (megyei) érdekképviseleti szervek a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervével közösen felülvizsgálják. A feltételeknek megfelelt pályázatokat - értékelésükkel és javaslatukkal ellátva - március 5-ig a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsához (TOT), a fogyasztási szövetkezetek részvételével működő társulások esetében a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsához (SZÖVOSZ), valamint a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetéhez (KPVDSZ) terjesztik elő.
5. §
A MÉM ágazati irányítása alá tartozó ipari szövetkezetek a versenyben az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsa (OKISZ) által meghirdetett irányelvek és feltételek alapján vehetnek részt.
6. §
A Szakma Kiváló Brigádja pályázatok felterjesztése értelemszerűen a 3-5. §-okban meghatározott módon történik.
7. §
(1) A pályázatokat a miniszter az ágazatilag illetékes szakszervezet elnökségével együttesen, szövetkezetek esetében a TOT, a SZÖVOSZ, illetve az OKISZ javaslata alapján bírálja el és dönt a kitüntetések adományozásáról.
(2) Azok a vállalatok, szövetkezetek, amelyek kitüntetésben nem részesültek, miniszteri elismerő oklevelet kaphatnak.
8. §
Kiváló eredményeket elért vállalatok és szövetkezetek az V. ötéves tervidőszak befejezése után az MT-SZOT Elnöksége Vörös Zászlaja, illetve a Minisztertanács Vörös Zászlaja kitüntetést nyerhetik el. A kitüntetés elnyerésére azok a vállalatok, szövetkezetek pályázhatnak, amelyek:
a) az V. ötéves tervidőszak alatt legalább három alkalommal elnyerték a Kiváló Vállalat, Kiváló Intézet, Kiváló Szövetkezet, Kiváló Szövetkezeti Társulás kitüntetést;
b) termelésszerkezetüket (tevékenységi körüket) következetesen a népgazdasági igényeknek és a termeléspolitikai céloknak megfelelően alakították ki;
c) kiemelkedő gazdasági eredmény mellett egy vagy több termelési ágazatban - az országos átlagokat jelentősen meghaladó - kedvező eredményt értek el;
d) a tervidőszak alatt kitüntetések elnyerésének feltételeinél meghatározott kizáró okok egyike sem fordult elő.
9. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit első ízben az 1976. évi verseny értékelése során kell alkalmazni. Ezzel egyidejűleg a 26/1974. (XII. 11.) MÉM rendelettel módosított és kiegészített 8/1973. (V. 24.) MÉM rendelet és a 10/1973. (MÉM. É. 11.) MÉM utasítás hatályát veszti.
(2) A mellékleteket a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben kell közzétenni.
Dr. Romány Pál s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.