56/1979. (XII. 20.) PM rendelet

a leltározási, mérleg- és mérlegbeszámoló készítési kötelezettségről szóló 55/1970. (XII. 30.) PM számú rendelet módosításáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az állami pénzügyekről szóló 1979. évi II. tv. 52. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
A 9/1977. (VII. 1.) PM, a 4/1976. (II. 14.) PM és a 60/1975. (XI. 22.) PM számú rendelettel módosított 55/1970. (XII. 30.) PM számú rendelet melléklete az e rendelet mellékletében foglaltaknak megfelelően módosul.
Ez a rendelet 1980. január 1. napjával lép hatályba, rendelkezéseit első ízben az 1980. évi mérleg és eredménykimutatás, valamint az évközi beszámoló és...

56/1979. (XII. 20.) PM rendelet
a leltározási, mérleg- és mérlegbeszámoló készítési kötelezettségről szóló 55/1970. (XII. 30.) PM számú rendelet módosításáról
Az állami pénzügyekről szóló 1979. évi II. tv. 52. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
1. §
A 9/1977. (VII. 1.) PM, a 4/1976. (II. 14.) PM és a 60/1975. (XI. 22.) PM számú rendelettel módosított 55/1970. (XII. 30.) PM számú rendelet melléklete az e rendelet mellékletében foglaltaknak megfelelően módosul.
2. §
Ez a rendelet 1980. január 1. napjával lép hatályba, rendelkezéseit első ízben az 1980. évi mérleg és eredménykimutatás, valamint az évközi beszámoló és a mérlegbeszámoló elkészítésénél kell alkalmazni.
Faluvégi Lajos s. k.,
pénzügyminiszter
Melléklet az 56/1979. (XII. 20.) PM számú rendelethez
1.
A Melléklet I. rész F/16. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"16. A bolti kiskereskedelem alágazatba sorolt vállalatok (ideértve - a vállalat népgazdasági ágba való besorolásától függetlenül - minden kiskereskedelmi boltot) áru és göngyölegkészletének mennyiségét az év folyamán, a vendéglátás alágazatba sorolt vállalatok (ideértve - a vállalat népgazdasági ágba való besorolásától függetlenül - minden vendéglátóipari egységet) áru-, feldolgozásra beszerzett anyag- és göngyölegkészletének mennyiségét az év utolsó négy hónapjában mennyiségi felvétellel, legalább egyszer kell leltározni.
A bolti kiskereskedelem, valamint a vendéglátás alágazatba sorolt vállalatoknál (ideértve - a vállalat népgazdasági ágba való besorolásától függetlenül - minden kiskereskedelmi boltot és vendéglátóipari egységet) a boltokban, vendéglátóipari egységekben levő munkahelyre kiadott fogyóeszközöket (berendezési és felszerelési tárgyak, szerszámok, munkaruhák, védőruhák stb.) évenként legalább egyszer, az év folyamán mennyiségi felvétellel kell leltározni."
2.
A Melléklet II. rész E/l. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"1. A saját termelésű készleteket (befejezetlen termelés, saját vállalkozásban végzett - nem számlázott - beruházások, félkész- és késztermékek) a mérlegben - a 3. és 9. pontokban foglalt kivételtől eltekintve - összességükben tényleges vagy norma szerinti szűkített önköltségen kell értékelni."
3.
A Melléklet E/3-6. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"3. Az ipar népgazdasági ágba sorolt vállalatok valamennyi saját termelésű készletét (befejezetlen termelés, saját vállalkozásban végzett - nem számlázott - beruházások, félkész- és késztermékek) a mérlegben összességükben tényleges vagy norma szerinti közvetlen önköltségen kell értékelni. A közvetlen költségeket - az ipari termékek és szolgáltatások önköltségszámításának rendjéről szóló rendeletben foglaltak alapján, az Önköltségszámítási és Árképzési Szabályzatban meghatározott tartalommal - az éves átlag vagy a második félévben elszámolt vagy a norma szerinti összegben kell számításba venni. Ha a vállalat folyamatosan készít utókalkulációt, akkor az utolsó utókalkuláció (az év folyamán az utolsó kalkulációs időszakban előállított termékekről készített utókalkuláció) szerinti közvetlen költségeket veheti számításba.
4. Rögzített elszámolási egységár alkalmazása esetén a kész- és félkésztermékek 1., illetve 3. pontban foglaltak szerinti önköltségét, a növendék, hízó- és egyéb állatok tényleges élősúly szűkített önköltségét (a továbbiakban: saját termelésű készletek értékelésének alapjául szolgáló önköltsége) meg kell bontani a készletek rögzített elszámolási egységáron számított értékére és a saját termelésű készletek értékelésének alapjául szolgáló önköltség, valamint a rögzített elszámolási egységáron számított érték közötti különbözetre (készletérték-különbözet). A normatív számvitelt vezető vállalatok a mérlegbe készletérték-különbözetet nem vehetnek fel.
5. A tárgyév első napján már meglevő teljes értékű saját termelésű készleteket, ha azokból az év folyamán termelés nem volt és átértékelésükre hatósági árváltozás vagy intézkedés miatt nem került sor, a mérlegben az évnyitó mérleg szerinti értékben kell szerepeltetni.
6. A bérmunkában végzett befejezetlen teljesítmények értékelésénél csak a bérmunkát végeztetővel még el nem számolt, az 1., illetve 3. pont szerinti önköltségbe tartozó tényleges (utókalkuláció szerinti) ráfordításokat szabad a mérlegben befejezetlen termelés címen figyelembe venni."
4.
A Melléklet II. rész E/9. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"9. A mezőgazdaság ágazatba sorolt vállalatoknak -
a) az üveg (fólia) alatt gondozott növények állományából
- a több évig termelésben maradó növények telepítési költségeit, valamint a következő év növénytermelése érdekében felmerült költségeket -mint a mezei leltár értékét - a közvetlen költségek összegében;
- a végtermék formájú árunövények (cserepes virág, szaporítóanyag termelés, vágásra termelt virág, zöldségtermelés) - amelyekből az értékesítés, betakarítás megkezdődött - befejezetlen termelését a készültségi foknak megfelelő -üveg (fólia) alatt termelt növény értékesítésénél elért - éves átlagos termelői áron (árréssel csökkentett fogyasztói ár)
kell értékelni;
b) a szőlő- és faiskolák befejezetlen termelését a készültségi foknak megfelelő, az oltványoknál és a csemetéknél elért éves átlagos nyereség nélküli eladási áron;
c) az előzőekben fel nem sorolt mezőgazdasági eredetű saját termelésű terményeket és termékeket
- amelyekre hatósági árak vagy hatósági előírások (megkötések) figyelembevételével kialakított termelői (felvásárlási) árak érvényesek, termékenkénti (termékcsoportonkénti) tényleges szűkített önköltségen kell értékelni; ezek értéke azonban nem haladhatja meg a minőségnek megfelelő hatósági vagy hatósági előírások (megkötések) figyelembevételével kialakított termelői (felvásárlási) árat;
- amelyekre hatósági árak vagy hatósági előírások (megkötések) figyelembevételével kialakított termelői (felvásárlási) árak nincsenek, tényleges szűkített önköltségen kell értékelni;
d) a növendék, hízó- és egyéb állatokat tényleges élősúly szűkített önköltségen kell értékelni."
5.
A Melléklet III. rész A) pontja a következő rendelkezéssel kiegészül:
"7. Az 1980. évet megelőzően megállapított mérlegek helyesbítése során feltárt hibák miatti valamennyi összeget az 5. pontban foglaltak szerint kell elszámolni."
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.