adozona.hu
14/1977. (VI. 25.) BkM rendelet
14/1977. (VI. 25.) BkM rendelet
az élelmiszerkiskereskedelemben és vendéglátásban dolgozók műszakpótlékáról

- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A 15/1977. (V. 22.) MT rendeletben (továbbiakban: R) kapott felhatalmazás alapján - a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben - a következőket rendelem:
A rendelet hatálya kiterjed a mellékletben felsorolt vállalatokra, fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetekre (továbbiakban: vállalat).
A vállalat élelmiszerkiskereskedelmi és vendéglátó egységeiben (továbbiakban: egység) műszakpótlékot he...
A rendelet hatálya kiterjed a mellékletben felsorolt vállalatokra, fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetekre (továbbiakban: vállalat).
A vállalat élelmiszerkiskereskedelmi és vendéglátó egységeiben (továbbiakban: egység) műszakpótlékot heti 44 óránál hosszabb időtartamú nyitvatartás esetén a délutáni és éjszakai műszakban, valamint a folytonos munkarendben foglalkoztatott fizikai és az 5/1977. (II. 19.) MüM-BkM rendelet hatálya alá tartozó dolgozóknak kell fizetni.
3. §
(1) A heti 44 óránál hosszabb nyitvatartási idejű egységeknél
- délutáni műszak az egység üzemelési idejének első 8 óráját meghaladó, de legfeljebb 22 óráig terjedő idő, a folytonos munkarendben [R 4. § (1) bekezdés c) pont] üzemelő egységeknél a 14 órától 22 óráig terjedő üzemelési idő;
- éjszakai műszak a 22-től 06 óráig terjedő üzemelési idő.
(2) Az (1) bekezdés alkalmazása szempontjából üzemelési idő a nyitást megelőző és a zárást követő munkafolyamatoknak a kollektív szerződésben meghatározott időtartama, továbbá az egység nyitásától zárásáig terjedő - osztott nyitvatartás esetén a napközbeni zárvatartás időtartamával csökkentett - idő.
(3) Az üzemelési időt és az egyes műszakok időtartamát elkülönített egységenként kell megállapítani. Ha az egységen belül az egyes részlegek dolgozóinak munkaidőbeosztása elkülöníthető és jelentősen eltérő (pl. egyes melegkonyhás egységekben a konyha és az étterem), az üzemelési idő kezdetét és végét, az egyes műszakok időtartamát részlegenként kell meghatározni.
4. §
(1) Félórát meg nem haladó időtartamra az egy órára járó műszakpótlék felét, félórát meghaladó időre az egy órára járó műszakpótlékot kell fizetni.
(2) Nem jár műszakpótlék arra az időre, amelyre a dolgozó a 15/1976. (VIII. 25.) BkM rendelettel módosított 12/1970. (VIII. 30.) BkM rendelet 9. §-a alapján pótlékban részesül.
(3) Folytonos munkarendben összevont műszakpótlékot [R 5. § (3) bekezdés] a kollektív szerződés csak abban az esetben állapíthat meg, ha a dolgozó műszakbeosztása rendszeresen változik, és munkaideje a három műszak között egyenletesen oszlik meg.
A folytonos üzemelésű és többműszakos egységek, illetve részlegek üzemelési idejét, a délutáni műszak kezdetének és befejezésének időpontját egységenként és központilag kell nyilvántartani. A délutáni és az éjszakai műszakban, továbbá a folytonos munkarendben történő foglalkoztatást dolgozónként bizonylatolni kell.
6. §
A műszakpótlék bevezetését segítő támogatás mértékét és elszámolásának rendjét külön szabályozom.
7. §
Ez a rendelet 1977. július hó 1. napján lép hatályba.
2. Vegyes kiskereskedelmi vállalatok (5156 szakágazat),
ÁFÉSZ-ek (5183 szakágazat),
áruházak (5151 szakágazat),
budapesti és megyei ZÖLDÉRT vállalatok (5122 szakágazat),
Budapesti Idegenforgalmi Vállalat,
Express Ifjúsági és Diákutazási Vállalat,
Ifjúsági Szállola
élelmiszerkiskereskedelmi és vendéglátóipari egységei*