adozona.hu
5/1977. (II. 19.) MüM-BkM együttes rendelet
5/1977. (II. 19.) MüM-BkM együttes rendelet
a belkereskedelem hálózati dolgozói alapbérének megállapításáról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A Munka Törvénykönyvének végrehajtásáról szóló 34/1967. (X. 8.) Korm. rendelet (Mt. V.) 61. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt szervek vezetőivel és a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetének Elnökségével egyetértésben - a következőket rendeljük:
E rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - az 1-3. számú mellékletben* megjelölt dolgozókra terjed ki.
Nem terjed ki a rendelet hatálya a gyógyszerkereskedelemben foglalk...
(1) E rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - az 1-3. számú mellékletben* megjelölt dolgozókra terjed ki.
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a gyógyszerkereskedelemben foglalkoztatottakra, továbbá azokra a dolgozókra, akiknek a 2 1972. (II. 19.) BkM rendelet szerint biztosított bérük nincs.
2. §
(1) A hálózati dolgozókat
- a kiskereskedelmi egységekben az 1. számú,
- a vendéglátó egységekben a 2. számú,
- a nagykereskedelmi egységekben, valamint a kiskereskedelmi és vendéglátó raktárakban a 3. számú
melléklet szerinti munkakörökbe kell - a 4-5. számú mellékletek figyelembevételével - besorolni és e dolgozók alapbérét a munkakörükhöz tartozó bértétel alapján kell megállapítani.
(2) A besoroláshoz szükséges képesítési feltételeket külön rendelet szabályozza.
(3) Ha a bérarányok indokolják, a kollektív szerződés az egyes munkaköri bértételek alsó és felső határa között további, feltételekhez kötött bérfokozatokat állapíthat meg.
3. §
(1) A hálózati egységeket - a (2) bekezdésben említettek kivételével - az egységvezetők és helyetteseik alapbérének megállapítása szempontjából kategóriákba kell sorolni.
(2) A pavilonok, dohányboltok, benzin- és ásványolajkutak kezelőit, valamint a kantinok vezetőit egységük forgalmára tekintet nélkül az 1. számú melléklet 23., 24., illetőleg a a 2. számú melléklet 31., 32. jelzőszám, munkaköri elnevezés és bértétel alapján kell besorolni.
4. §
(1) A kiskereskedelmi és vendéglátó egységek "kiemelt" és "a" kategóriába sorolásának feltételeit az 5. számú melléklet tartalmazza. A felügyeleti szerv a kategóriába sorolás forgalmi követelményeit - a szakszervezettel egyetértésben - megemelheti. A nagykereskedelem körében a "raktárház" és a "kiemelt" kategóriába sorolás feltételeit a felügyeleti szerv határozza meg.
(2) A kiskereskedelmi és a vendéglátó egységek "b" és "c", a nagykereskedelmi egységek "a", "b" és "c" kategóriába sorolásának forgalmi és esetleges egyéb követelményeit (pl. a vendéglátásban az ételforgalom részarányát) a kollektív szerződésben kell előírni.
(3) Áruházakban és áruház jellegű egységekben működő részlegek vezetői és vezetőhelyettesei az 1. számú melléklet 1-16, jelzőszámú munkaköri megnevezések és bértételek alapján csak abban az esetben sorolhatók be, ha a részleg forgalmi jutalékát elkülönítetten számolják el, Ez esetben a kategórizálásnál az 5. számú melléklet, illetőleg a kollektív szerződés előírásait kell alkalmazni.
(4) Egységvezetőnek - az üzemelés idejétől függetlenül - egységenként csak egy fő sorolható be.
(5) A "kiemelt" és az "a" kategóriájú egységek vezetői boltigazgatói, étterem-igazgatói, fiók-igazgatói stb, címmel, a "kiemelt" kategóriába sorolt egységek vezetőhelyettesei pedig igazgatóhelyettesi címmel ruházhatók fel.
(6) Egységenként legalább annyi vezetőhelyettest kell foglalkoztatni, hogy a vezető és a vezető-helyettes (vezetőhelyettesek) törvényes munkaidejének együttes időtartama elérje a nyitvatartás, valamint a nyitvatartási időn kívüli rendszeres munkavégzés időtartamát.
5. §
A gyakorlati időtől függően bérezett dolgozókat a magasabb bértételre jogosító gyakorlati idő eltöltését követő hó első napjával kell átsorolni, A kollektív szerződés az átsorolásra korábbi időpontot - legfeljebb a tárgyév első napját - is előírhat.
6. §
(1) E rendelet végrehajtásáról a kollektív szerződésben kell rendelkezni.
(2) Azokat a kérdéseket, amelyeket e rendelet szerint a kollektív szerződésben kell szabályozni, az ipari szövetkezetek boltjaiban foglalkoztatott dolgozókra vonatkozóan a szövetkezeti munkaügyi szabályzat rendezi.
7. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba, rendelkezéseit 1977. január hó 1. napjától kell alkalmazni.
(2) A rendelet mellékleteiben foglalt bértételek alsó határa helyett 1979. március 31-ig a kihirdetéskor érvényes alsó bértételek is alkalmazhatók.
(3) Az új egységeket az 5. számú mellékletben szereplő forgalmi követelmények szerint kell kategóriába sorolni. A rendelet hatálybalépésekor már működő egységekre az 5. számú mellékletben előírt forgalmi követelmények helyett 1979. március 31-ig a korábban érvényes forgalmi követelmények is alkalmazhatók.
(4) Az e rendelet alapján bérezett dolgozók besorolását felül kell vizsgálni, és a rendelet előírásainak megfelelően kell megállapítani. Ezzel egyidejűleg az indokolatlan mozgóbéreket (fizetéskiegészítés jellegű pótlékokat, prémiumokat stb.) alapbérré kell átalakítani. A személyi besorolásokról áttekinthető nyilvántartást kell vezetni.
(5) Ha a dolgozó korábban érvényes rendelkezések alapján megállapított alapbére az e rendelet mellékleteiben foglalt megfelelő bértétel felső határát meghaladja, a felső határt meghaladó összeget személyi pótlékként továbbra is fizetni kell.
(6) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a belkereskedelem hálózati dolgozói alapbérének megállapításáról szóló 15/1971. (VI. 12.) MüM-BkM együttes rendelet, valamint a munkások és alkalmazottak alapbérének megállapításáról szóló egyes jogszabályok módosítása tárgyában kiadott 21/1975. (XII. 29.) MüM rendelet mellékletének 2. pontja hatályát veszti.