adozona.hu
1/1976. (I. 8.) MÉM rendelet
1/1976. (I. 8.) MÉM rendelet
a technikusminősítésről szóló 3/1972. (III. 7.) MÉM rendelet egyes rendelkezéseinek módosításáról

- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A 27/1965. (XII. 1.) Korm. rendelet 22. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a 3/1972. (III. 7.) MÉM rendelet (a továbbiakban: R.) módosítására az érdekelt miniszterekkel és szakszervezetekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, valamint a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendelem:
Az R. 6. §-a az alábbi (2) bekezdéssel egészül ki, a (2)-(3)-(4) bekezdés sorszámozása pedig (3)-(4)-...
(1) Az R. 6. §-a az alábbi (2) bekezdéssel egészül ki, a (2)-(3)-(4) bekezdés sorszámozása pedig (3)-(4)-(5) bekezdésre változik.
"(2) A gyakorlat időtartamát a vizsga tervezett napjáig hátralevő idő beszámításával kell figyelembe venni. A vizsgárabocsátáskor azonban vizsgálni kell, hogy a jelentkező a szakirányú gyakorlatát valóban letöltötte-e. Ennek hiányában a jelentkező nem bocsátható minősítő vizsgára."
(2) Az R. 6. §-a új (4) bekezdésében meghatározott jelentkezési határidő január 31-re módosul.
2. §
(1) Az R. 7. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A technikusminősítés szempontjából, amennyiben a jelentkező a dolgozók szakirányú szakközépiskolájában részére előírt kiegészítő tanulmányokat eredményesen elvégezte, illetve eredményes különbözeti vizsgát tett, szakközépiskolai végzettséggel egyenértékű:
- a középiskolai érettségi és a választott szaknak megfelelő szakmunkás képesítés;
- az 1961. évi III. törvény alapján szervezett szakirányú szakmunkásképző szakközépiskolai végzettség;
- a szakmunkások szakközépiskolájában szerzett érettségi bizonyítvány és a választott szaknak megfelelő szakmunkás képesítés;
- az érettségire épülő, legalább egy tanév tanulmányi idejű olyan szakirányú céltanfolyami végzettség, amelynek oktatási alapdokumentumát (tematikáját, tantervét) a felügyeleti minisztérium (országos hatáskörű szerv) hagyta jóvá vagy adta ki, és a kiadott bizonyítvány (oklevél) középfokú szakmai munkakör betöltésére jogosít. (E céltanfolyamok körét a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium közleményben teszi közzé.)"
(2) Az R. 7. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A kiegészítő tanulmányok végzésére és különbözeti vizsga tételére kötelezettek jelentkezését - amennyiben az egyéb feltételeknek megfelelnek - a következő évi technikusminősítő vizsgára kell előjegyezni. Kötelezettségeiknek a jelentkezés évében a kijelölt iskola által meghatározott módon és határidőig kell eleget tenniük. A technikusminősítő vizsgára felkészülést csak azok számára lehet engedélyezni, akik a minősítő vizsga évének jelentkezési határidejéig eredményesen különbözeti vizsgát tettek."
3. §
Az R. 13. §-ának (5) bekezdésében a gazdasági adminisztratív teendők ellátásáért megállapított díjazás mértéke "a szak létszámától függően 50-100- Ft"-ra módosul.
4. §
Az R. 14. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"14. § (1) Ha a munkahely a technikusi oklevél megszerzésére a dolgozót kötelezi, a kiegészítő tanulmányokat folytató, illetve különbözeti vizsgára és a technikusminősítő vizsgára felkészülő dolgozót a tanfolyamon, illetve a konzultációkon részvétel és a vizsga miatt a munkából távol töltött időre a 23/1974. (IX. 4.) MüM rendelet 20. §-ában meghatározott kedvezmények illetik meg. Termelőszövetkezeti tagok esetében a 3/1975. (II. 14.) MÉM rendelet 1. §-ával kiegészített 6/1967. (X. 24.) MÉM rendelet 136/D. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.
(2) Amennyiben a technikusi oklevél megszerzéséhez munkahelyi érdek nem fűződik, illetve ha a technikusi oklevél megszerzésére a munkahely a dolgozót nem kötelezi, a nyújtott kedvezmények körét és mértékét - az (1) bekezdésben említett jogszabályok keretei között - a munkahely vezetője, illetve a termelőszövetkezet vezetősége állapíthatja meg.
(3) A minősítővizsgára felkészüléshez az (1) és (2) bekezdésben, továbbá az R. 12. § (1) bekezdésében meghatározott pénzbeni hozzájáruláson és kedvezményeken felül a munkahely konzultáns kijelölésével, taulmányút szervezésével, illetve a felkészülés sajátos feltételeinek biztosításával is segítséget nyújthat."
5. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.