adozona.hu
9/1981. (IX. 1.) EüM rendelet
9/1981. (IX. 1.) EüM rendelet
a Munka Törvénykönyve egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 1/1980. (II. 10.) EüM rendelet módosításáról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A Munka Törvénykönyve egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 1/1980. (II. 10.) EüM rendeletet (a továbbiakban: R.) - a közlekedés- és postaügyi miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel, a művelődési miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével és az Egészségügyi Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben - a következők szerint módosítom:
Az R. 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"E rendelet hatálya kiterjed
a) az Egészségügyi Minisztérium k...
Az R. 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"E rendelet hatálya kiterjed
a) az Egészségügyi Minisztérium közvetlen felügyelete alatt álló valamennyi intézményre, szövetségre, orvostudományi egyetemre, az Orvostovábbképző Intézetre, valamint a tanácsok által fenntartott valamennyi egészségügyi és szociális intézményre, szolgálatra (a továbbiakban: intézet), és a velük munkaviszonyban álló dolgozókra, továbbá
b) a Magyar Államvasutak orvos-egészségügyi dolgozóira a 6. és 7. §-ban foglaltak tekintetében."
2. §
(1) Az R. 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"Az e rendelet hatálya alá tartozó munkaterületeken azokat a munkaköröket, munkahelyeket, ahol a törvényes munkaidő heti 42 óránál rövidebb, a rendelet melléklete tartalmazza."
(2) Az R. melléklete helyébe e rendelet melléklete lép.
3. §
Az R. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
[17/1979. (XII. 1.) MüM sz. rendelet 25. §-ához]
"7. § (1) Annak a dolgozónak, aki a munkakör jellegére tekintettel rendszeresen vasárnap is dolgozik, havonta két szabadnapot szombaton -a heti pihenőnappal együttesen - kell kiadni.
(2) Az egészségügyi ellátás folyamatosságának biztosítása érdekében a szabadnapok összevontan is kiadhatók. Ilyen esetben az összevont szabadnapokat a dolgozó részére a ki nem vett szabadnapot követő 30 napon belül - kivételesen 180 napon belül - kell kiadni."
4. §
Az R. 9. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az elrendelhető túlórák száma - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - éves átlagban számítva a havi 75 órát nem haladhatja meg, egy hónapban pedig legfeljebb a dolgozó főállású havi munkaidejének 50%-át kitevő mértékű túlóra rendelhető el."
5. §
(1) Ez a rendelet 1982. január 1-én lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az egészségügyi dolgozók általános munkaidő-csökkentésének bevezetéséről szóló 3/1974. (XI. 19.) EüM-MüM számú együttes rendelet.
a) annak a dolgozónak, aki legalább napi 3 órán át sugárártalomnak kitett munkahelyen dolgozik, és ezért alapbére 30%-ának megfelelő összegű sugárártalmi pótlékot kap,
b) a szakorvosi és az iskolaorvosi rendelőintézetekben a szakrendelést ellátó orvosnak, a községi fogorvosi szolgálat orvosának, a vizsgázott fogásznak, az onkológiai gondozást ellátó és a rendelőintézet" létszámába tartozó orvosnak, továbbá a munkaképességcsökkenést véleményező bizottságok első és másodfokú bizottsági orvosának,
c) a tüdőbeteggondozóban, a bőr- és nemibeteggondozóban, az idegbeteggondozóban foglalkoztatott valamennyi orvosnak,
d) a csecsemőosztályok kondicionált részlegeiben gyermekápolói munkakörökben foglalkoztatott dolgozónak, valamint
e) a gyógytornásznak, gyógymasszőrnek, ha kizárólag munkakörének megfelelő feladatot végez.
2. Heti 40 óra a munkaideje
a) a kemencekőművesnek, valamint
b) a folyamatosan működő egészségügyi és szociális intézetek háromműszakos munkahelyein a betegek (gondozottak) közvetlen ellátását végző szakdolgozónak (osztály-, illetőleg csoportvezető szakdolgozóval bezárólag) és az Országos Mentőszolgálat kivonuló szolgálata gépkocsivezetőjének