adozona.hu
4/1976. (II. 14.) MüM rendelet
4/1976. (II. 14.) MüM rendelet
a munkaügyi viták eldöntéséről szóló 9/1967. (X. 8.) MüM rendelet módosításáról és kiegészítéséről
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A 34/1967. (X. 8.) Korm. rendelet 109. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az igazságügyminiszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:
A munkaügyi viták eldöntéséről szóló 9/1967. (X. 8.) MüM rendelet (a továbbiakban: R.) 3. §-ának (3) bekezdése folytatólagosan a következő rendelkezéssel egészül ki:
"Kis számú ügy esetén a városi tanács és a városban működő járási hivatal részére a városi tanácsnál szervezhető közös munkaüg...
A munkaügyi viták eldöntéséről szóló 9/1967. (X. 8.) MüM rendelet (a továbbiakban: R.) 3. §-ának (3) bekezdése folytatólagosan a következő rendelkezéssel egészül ki:
"Kis számú ügy esetén a városi tanács és a városban működő járási hivatal részére a városi tanácsnál szervezhető közös munkaügyi döntőbizottság."
2. §
A R. 6. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szerve, a járási hivatal és a megyei városi kerületi hivatal vezető állású dolgozóinak munkaügyi vitáiban a felettes tanácsi szerv hivatali munkaügyi döntőbizottsága; tanácsi intézmények vezető állású dolgozóinak munkaügyi vitáiban pedig - az (1) és (2) bekezdésekben foglaltak kivételével - az irányítást ellátó tanács végrehajtó bizottsága hivatali munkaügyi döntőbizottsága jár el."
3. §
(1) A R. 10. § (3) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Az elnök és az elnökhelyettes visszahívásáról a munkaügyi bíróság elnöke dönt, a döntés ellen jogorvoslatnak nincs helye."
(2) A R. 11. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki, és a korábbi (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:
"(3) A vállalat és a szakszervezet vállalati szerve a munkaügyi döntőbizottság elnökét köteles meghívni mindazokra az értekezletekre (tanácskozásokra), ahol munkaügyi viták eldöntésére, illetőleg azok alakulására kiható intézkedésekről vagy olyan vállalati szintű szabályok (szabályzatok) megalkotásáról esik szó, melyek munkaügyi viták alapját képezhetik."
4. §
(1) A R. a következő 12/A. §-sal egészül ki:
"12/A. § A munkaügyi döntőbizottsági tagok szakmai felkészültségét szervezett képzés és továbbképzés útján is növelni kell, különböztetve a képzésben már résztvett és még részt nem vett jelentkezők között. Ennek figyelembevételével köteles a vállalat igazgatója - a közös munkaügyi döntőbizottság esetében az illetékes tanács elnöke - a szakszervezettel közösen készített oktatási terv alapján elősegíteni és biztosítani, hogy fokozatosan, a munkaügyi döntőbizottság minden tagja a tisztség megfelelő szintű ellátásához szükséges ismereteket nyújtó képzésben, illetőleg továbbképzésben részt vehessen."
(2) A R. 13/B. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A megyei bizottságok javaslatot tehetnek a munkaügyi döntőbizottságok akadálytalan működésének elősegítésére, valamint a munkaügyi viták intézésében hosszabb idő óta kiemelkedő eredményességgel tevékenykedő tisztségviselők munkájának elismerésére."
5. §
(1) A R. a következő 19/A. §-sal egészül ki:
"19/A. § Ha a panaszos a panaszát a tárgyalás kitűzése előtt teljes egészében visszavonja, a munkaügyi döntőbizottság elnöke az eljárást határozattal megszünteti."
(2) A R. 20. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Ha a panaszból vagy mellékleteiből az állapítható meg, hogy annak elbírálása másik munkaügyi döntőbizottság, illetőleg más szerv hatáskörébe vagy illetékességi körébe tartozik, a munkaügyi döntőbizottság elnöke a panaszt haladéktalanul a hatáskörrel, illetőleg illetékességgel rendelkező döntőbizottsághoz (szervhez) teszi át és arról a feleket határozatban értesíti."
6. §
A R. 40. §-ának (1) bekezdése folytatólagosan a következő rendelkezéssel egészül ki:
"Az új tárgyalási határnapot - a különösen bonyolult és emiatt szélesebb körű bizonyítást igénylő ügyek kivételével - az elhalasztott tárgyalástól számított nyolc napon belüli időpontra kell kitűzni, gondoskodva a hiányzó bizonyítékok (34. §) beszerzéséről, hogy azok alapján az újabb tárgyaláson lehetőleg sor kerülhessen a munkaügyi vitát eldöntő határozat meghozatalára."
7. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.