adozona.hu
1/1981. (I. 19.) PM rendelet
1/1981. (I. 19.) PM rendelet
a gépjárműadóról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az 1/1966. (I. 12.) Korm. rendelet 1. §-ában kapott felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel, valamint a közlekedés- és postaügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:
A gépjárművek és ezek pótkocsijai gépjárműadó alá esnek.
E rendelet alkalmazásában gépjármű az olyan jármű, amelyet beépített erőgép hajt, használata közben utat vesz igénybe, és amelyet rendszámtáblával vagy azonosítási táblával, egyéb hatósági jelzéssel (a továbbiakban: rendszám), illetőleg forgalmi enge...
(1) A gépjárművek és ezek pótkocsijai gépjárműadó alá esnek.
(2) E rendelet alkalmazásában gépjármű az olyan jármű, amelyet beépített erőgép hajt, használata közben utat vesz igénybe, és amelyet rendszámtáblával vagy azonosítási táblával, egyéb hatósági jelzéssel (a továbbiakban: rendszám), illetőleg forgalmi engedéllyel vagy igazolólappal (a továbbiakban: forgalmi engedély) láttak el. Pótkocsi a felsorolt járművekkel vontatott, gumiabronccsal ellátott utánfutó (teher-, konyha-, lakó-, műhely-, szervizkocsi stb.).
(3) Vitás esetben azt a kérdést, hogy e rendelet alkalmazása szempontjából valamely járművet gépjárműnek kell-e tekinteni - a közúti közlekedés szabályairól szóló rendelkezések figyelembevételével - a Pénzügyminisztérium dönti el.
(1) Mentesek a gépjárműadó alól:
a) az 1501 cm3-nél kisebb lökettérfogatú benzin-(keverék) üzemű belföldi rendszámú személygépkocsik, a motorkerékpárok, a kismotorkerékpárok, a segédmotoros kerékpárok - az ideiglenes forgalmi engedéllyel üzemben tartottak kivételével -;
b) a bármely motorkerékpár által - a közúti közlekedés szabályairól szóló rendelkezések szerint - vontatható egytengelyes pótkocsik (utánfutók);
c) az állami költségvetési szervek által üzembentartott gépjárművek, pótkocsik;
d) az állami vállalatok gépjárművei, pótkocsijai;
e) a mezőgazdasági üzemek szabályozórendszeréről szóló jogszabályok hatálya alá eső mezőgazdasági nagyüzemek és az agráripari egyesülések gépjárművei, pótkocsijai;
f) az azonosítási táblával ellátott olyan mezőgazdasági munkagépek, amelyek közúton önerőből óránként 25 km sebességnél gyorsabban haladni nem tudnak;
g) a társadalmi szervezetek gépjárművei, pótkocsijai, vállalataik gépjárművei, pótkocsijai kivételével;
h) a Magyar Népköztársaság területén diplomáciai vagy egyéb mentességet és kiváltságot élvező képviseletek, szervezetek és személyek gépjárművei.
(2) Az (1) bekezdés h) pontja szerint mentességben részesülők körét nemzetközi szerződés, illetőleg viszonosság figyelembevételével a pénzügyminiszter a külügyminiszterrel egyetértésben állapítja meg.
(3) A külföldi államok nem Magyarországon működő diplomáciai képviseleteinek vezetői, tagjai és ezek családtagjai használatára szolgáló személyszállító gépjárművet a 3. § (1) bekezdésében meghatározott adómentesség illeti meg.
3. §
(1) Mentes a gépjárműadó alól naptári évenként 60 napig (adómentes időszak) a külföldi rendszámú személyszállító gépjármű, a 9. § (1) bekezdésében megjelöltek kivételével.
(2) Az adómentes időszak az országba közúti forgalomban érkezett személyszállító gépjármű esetében a határ átlépésének napjával, nem közúti forgalomban érkezett gépjármű esetében pedig a behozatali előjegyzési, illetve a belföldi forgalom számára történt vámkezelés (belföldiesítés) napjával kezdődik. Minden megkezdett nap egy napnak számít.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott mentesség csak azt a személyszállító gépjárművet illeti meg, amely a vámjogszabály rendelkezéseinek megfelelően került az ország területére.
(4) A külföldi rendszámú személyszállító gépjármű által vont pótkocsit (utánfutót) az (1) bekezdésben biztosított adómentesség ugyancsak megilleti.
(1) A gépjárműadót a (2)-(4) bekezdésben foglalt kivételekkel az egész naptári évre az köteles megfizetni, aki az év első napján üzembentartóként szerepel a forgalmi engedélyben, az évközben használatba vett új vagy újonnan fogalomba helyezett gépjármű után pedig az, akit ez alkalommal a forgalmi engedélyben üzembentartóként megjelöltek - a 11. § (1) bekezdésében foglaltak megfelelő alkalmazásával.
(2) Ha a használt gépjárművek forgalmazására feljogosított szervek közreműködésével létrejött szerződés alapján az üzembentartó személyében változás áll be, az ezt követő időszakra az új üzembentartó köteles az adót megfizetni.
(3) Az ideiglenes forgalmi engedéllyel ellátott gépjármű után az adót az köteles megfizetni, akit az ideiglenes forgalmi engedélyben üzembentartóként megjelöltek. Több üzembentartó esetén az az adóalany, aki elsőként szerepel a forgalmi engedélyben. A társakat egyetemleges fizetési kötelezettség terheli.
(4) Külföldi rendszámú gépjármű után az adót az üzembentartó köteles megfizetni. E rendelkezés alkalmazása szempontjából üzembentartó az a személy, akinek nevére a forgalmi engedélyt kiállították, illetve az, aki a gépjárművet belföldön használja. Ha a forgalmi engedély jogi személy nevére szól, az adófizetésre az köteles; akinek a neve a forgalmi engedélyben a jogi személy mellett fel van tüntetve.
(1) A gépjárműadó alapja:
a) belföldi rendszámú személygépkocsinál a gépjármű lökettérfogata; lökettérfogaton a gépjármű műszaki megvizsgálása alkalmával kiszámított lökettérfogatot (hengerűrtartalmat) kell érteni;
b) belföldi rendszámú autóbusznál, tehergépkocsinál, az a) pont alá nem tartozó minden egyéb gépjárműnél és a belföldi rendszámú pótkocsinál (utánfutónál) az üzemképes állapotban mért önsúly, amelyen azt a tisztasúlyt kell érteni, amelyet a gépjármű műszaki megvizsgálása alkalmával a hatóság a forgalmi engedélyben feltüntet;
c) ideiglenes forgalmi engedéllyel üzembentartott gépjárműnél a használati idő;
d) külföldi rendszámmal ellátott személyszállító gépjárműnél és ennek pótkocsijánál a tartózkodási idő, tehergépjárműnél és ennek pótkocsijánál ezek önsúlya, raksúlya és a megtett út.
(2) A gépjárműadó alapjának megállapításánál a lökettérfogat minden megkezdett cm3-ét, a súly minden megkezdett kilogrammját, illetőleg tonnáját, valamint a megtett út minden megkezdett kilométerét egészként kell figyelembe venni.
(1) A belföldi rendszámú gépjárművek adótételei - ha az üzembentartó magánszemély - a következők:
a) benzin (keverék) üzemű személygépkocsi után évenként
1501-2000 cm3 lökettérfogatig 1800 Ft,
2001-3000 cm3 lökettérfogatig 2400 Ft,
3001-4000 cm3 lökettérfogatig 3600 Ft,
4000 cm3 lökettérfogaton felül 4800 Ft;
b) dízel-, gázüzemű személygépkocsi után évenként
1500 cm3 lökettérfogatig 2160 Ft,
1501-2000 cm3 lökettérfogatig 3600 Ft,
2001-3000 cm3 lökettérfogatig 5400 Ft,
3001-4000 cm3 lökettérfogatig 7200 Ft,
4000 cm3 lökettérfogaton felül 9000 Ft;
c) Az a)-b) pont alá nem eső minden egyéb adóköteles gépjármű és pótkocsi (utánfutó) után az adótétel a (2) bekezdés b)-c) pontjában meghatározott adótétel hatszoros, illetőleg a (2) bekezdés d)-e) pontjában szereplő adótétel háromszoros összege.
(2) A belföldi rendszámú gépjárművek adótételei - ha az üzembentartó nem magánszemély - a következők:
a) személygépkocsi után évenként
1500 cm3 lökettérfogatig (csak dízel- és gázüzeműnél) 280 Ft,
1501-2000 cm3 lökettérfogatig 600 Ft,
2001-3000 cm3 lökettérfogatig 1000 Ft,
3001-4000 cm3 lökettérfogatig 1200 Ft,
4000 cm3 lökettérfogaton felül 1800 Ft;
b) autóbusz, tehergépkocsi és az 5. § (1) bekezdésének a) pontjában nem említett minden egyéb gépjármű után évenként
500 kg önsúlyig 120 Ft,
501-1000 kg önsúlyig 280 Ft,
1001-2000 kg önsúlyig 600 Ft,
2001-3000 kg önsúlyig 1000 Ft,
3001-4000 kg önsúlyig 1440 Ft,
4001-5000 kg önsúlyig 1800 Ft,
5001-6000 kg önsúlyig 2280 Ft,
6000 kg önsúlyon felül 2800 Ft;
c) pótkocsi (utánfutó) után évenként
500 kg önsúlyig 120 Ft,
501-2000 kg önsúlyig 280 Ft,
2000 kg önsúlyon felül 480 Ft;
d) a hat hónapig érvényes ideiglenes forgalmi engedéllyel üzemben tartott gépjármű után, az "E" betűjelű rendszámúak kivételével - nemére és nagyságára tekintet nélkül - 600 Ft;
e) a három napig érvényes ideiglenes forgalmi engedéllyel (egy alkalomra szóló forgalmi engedély) üzemben tartott gépjármű után a gépjármű nemére és nagyságára tekintet nélkül 30 Ft.
(3) Amennyiben a gépjárművet gázüzemelésre is alkalmassá tették, azt e rendelet alkalmazásában gázüzeműnek kell tekinteni.
7. §
(1) A külföldi rendszámú személyszállító gépjárművet - ha ez az ország területén 60 napnál hosszabb ideig tartózkodik - a határ átlépésétől számított 60 napot meghaladó időtartam minden megkezdett napjára az alábbi tételekkel számított gépjárműadó terheli:
a) személygépkocsi és autóbusz után 20 Ft,
b) az a) pont alatti pótkocsija (utánfutója, lakókocsija) után 10 Ft.
(2) Az (1) bekezdés b) pontjának alkalmazásában a külföldi rendszámú gépjármű különleges rendeltetésű vontatványait (beépített háló- és konyhaberendezésű ún. remorque, caravanne és roulette kocsikat) pótkocsinak (utánfutónak) kell tekinteni.
8. §
(1) Külföldi rendszámú tehergépjármű és pótkocsija után rakott állapotban az ön- és raksúlyának, üres állapotban a gépjármű és pótkocsija önsúlyának minden megkezdett tonnája után kilométerenként 20 fillér gépjárműadót kell fizetni.
(2) A megtett útvonal hosszát az ország elhagyása alkalmával a kiléptető határvámhivatal állapítja meg. A távolság megállapításánál a gépjármű távolságmérő készüléke, ennek megbízhatatlansága esetén a menetlevélben vagy az ehhez hasonló rendeltetésű iratban feltüntetett útvonal szolgál alapul. Ha megbízható adat ezekből az iratokból sem áll rendelkezésre, a megtett távolságot vélelmezni kell oly módon, hogy naponta legalább 100 km megtett út alapulvételével átalány-szerűen kell az adó összegét megállapítani,
(3) Ha a gépjármű igazoltan hivatásszerű gépjavító műhelyben tölt időt el, ezt az időt adómentesnek kell tekinteni.
9. §
(1) Szomszédos államban nyilvántartott olyan gépjármű esetében, amelynek tulajdonosa a határsáv forgalomban történő határátlépésre jogosító igazolvánnyal rendelkezik - a 7-8. §-ban foglaltaktól eltérően - a gépjárműadó
a) személygépkocsi után
8 napra 60 Ft,
1 hónapra 160 Ft,
3 hónapra 450 Ft,
1 évre 1800 Ft;
b) autóbusz, tehergépkocsi és pótkocsi után
8 napra 150 Ft,
1 hónapra 300 Ft,
3 hónapra 750 Ft,
1 évre 3000 Ft.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés csak azokra a külföldi, határsávban lakókra alkalmazható, akiknek gépjárműve a határszéli (birtokos) úti igazolványba be van jegyezve.
10. §
(1) A Pénzügyminisztérium a 6-9. §-okban meghatározott adótételek helyett egyes esetekben eltérő adótételt állapíthat meg, illetve adómentességet engedélyezhet. Államokkal szemben a viszonosság elvét lehet alkalmazni.
(2) A 15. § (1) bekezdésének a) pontjában megjelölt adóhatóság kérelme alapján, meghatározott időtartamra - legfeljebb a 6. § (2) bekezdésének a) pontjában meghatározott mértékig - mérsékelheti a személyszállító gépjármű adótételét, ha
a) a gépjármű használatára az üzembentartónak egészségi állapota miatt - helyváltoztatás céljából - van szüksége;
b) az üzembentartóval együttélő házastársának, illetőleg vele együttélő eltartott gyermekének egészségi állapota miatt helyváltoztatásukhoz tömegközlekedési eszközök használata kizárt.
(3) A (2) bekezdés alkalmazásával kapcsolatban az egészségi állapotot az állandó lakóhely szerint illetékes körzeti orvos által kiállított bizonyítvánnyal kell igazolni.
(1) Az adókötelezettség a forgalmi engedély kiadását, illetőleg a gépjármű vagy az üzembentartó adómentességének megszűnését követő hó 1. napján kezdődik. Csonka év esetében az évi adótételnek az adókötelezettség kezdetétől az év végéig, illetőleg az adókötelezettség megszűnéséig számított hónapokra eső időarányos részét kell megfizetni.
(2) Ha a forgalomból kivont gépjárművet újra forgalomba helyezik, az adót az újabb forgalomba helyezést követő hó 1. napjától kezdve kell megfizetni, amennyiben a 12. § (4) bekezdésében foglaltakból más nem következik.
(3) Ideiglenes forgalmi engedéllyel üzembe helyezett gépjárműveknél az adókötelezettség az ideiglenes engedély kiadásának napján kezdődik. Az adót az ideiglenes forgalmi engedély használatba vétele előtt, de legkésőbb a forgalmi engedély átvételének napján az ideiglenes rendszámtábla díjával egyidejűleg kell megfizetni.
(4) Külföldről bejött külföldi rendszámú személyszállító gépjárműveknél az adókötelezettség az adómentes 60 nap [3. § (1) bek.] elteltét követő nappal, tehergépjárműveknél az országba lépés napjával kezdődik.
(1) Az adókötelezettség annak a hónapnak utolsó napjával szűnik meg, amelyben
a) a forgalmi engedélyt és a rendszámot bármilyen okból visszavonták;
b) a gépjármű vagy az üzembentartó adómentessége bekövetkezett.
(2) Az adókötelezettséget a gépjárműnek a forgalomból kivonása, használhatatlanná válása vagy az üzembentartó halála önmagában nem szünteti meg. Az adókötelezettség megszüntetéséhez a forgalmi engedélynek és a rendszámnak az illetékes hatósághoz beszolgáltatása, illetőleg azoknak a hatóság által visszavonása szükséges.
(3) Az üzembentartó halála és a forgalmi engedély beszolgáltatása napja között esedékessé váló gépjárműadó tartozásért az elhalt üzembentartó örökösei és a gépjármű tulajdonosa egyetemlegesen felelősek.
(4) Ha az üzembentartó magánszemély gépjárművének használaton kívül helyezését maga kezdeményezi, a gépjárműadó fizetési kötelezettség alól csak abban az esetben mentesül, ha - az (1) bekezdés a) pontjában foglalt feltételek mellett - a használaton kívüli állapot megszakítás nélküli időtartama a 180 napot meghaladja. E feltételek fennállását a gépjármű újabb forgalomba helyezésével kapcsolatban - utólag - felül kell vizsgálni, és az esetleg járó gépjárműadót visszamenőlegesen is meg kell fizetni.
(5) Szünetel a használt gépjármű adókötelezettség arra az időre, amíg a gépjármű - igazoltan -a használt gépjárművek forgalmazására feljogosított szervek birtokában van és a közúti forgalomban nem vesz részt. Az adókötelezettség szünetelésének kezdő időpontja az előfeltételek beálltát követő hónap első napja, megszűnésének időpontja pedig annak a hónapnak az utolsó napja, amelyben bármelyik előfeltétel megszűnik.
13. §
(1) Az ideiglenes forgalmi engedéllyel üzembe helyezett gépjárműveknél az adókötelezettség az ideiglenes forgalmi engedély lejárta, illetőleg visszaadása napján szűnik meg.
(2) Az ideiglenes forgalmi engedélynek a lejárta előtti visszaadása címén adóvisszatérítés nem igényelhető.
14. §
(1) A külföldről bejött, külföldi rendszámú és a behozatali előjegyzésben vámkezelt gépjárművek adókötelezettsége azon a napon szűnik meg, amely napon a gépjármű az ország területét elhagyta, vagy azt vámzár alá helyezték, illetve belföldi forgalom számára vámkezelték és belföldi rendszámtáblával látták el, végül amelyik naptól kezdődően a gépjármű a forgalom számára használhatatlanná vált, feltéve hogy ezt igazolják.
(2) Amennyiben a gépjárművet nem valamely vámhivatal raktárában, hanem más raktárban vagy magángarázsban helyezik vámzár alá, a zár alá vett gépjármű adókötelezettségének megszűnése csak akkor állapítható meg, ha vámzársértés nem történt
(3) A forgalom számára használhatatlanná vált külföldi rendszámú gépjárművek adókötelezettsége használhatatlanságuk tartama alatt szünetel. Az ilyen gépjármű attól a naptól válik ismét adókötelessé, amelyen használható állapotba helyezik. A használhatatlanságot hatósági bizonyítvánnyal vagy a javító üzem által kiállított okirattal kell bizonyítani.
(4) Külföldi rendszámú gépjármű belföldi rendszámmal és forgalmi engedéllyel csak akkor látható el, ha igazolják, hogy a gépjárműadót a belföldi forgalmi engedély kiállításáig megfizették.
(1) A belföldi forgalmi rendszámú gépjármű adóját
a) a magánszemélyek állandó lakóhelye, továbbá az adóköteles tevékenységet nem folytató jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társulások, illetőleg társaságok székhelye (telephelye) szerint illetékes községi, nagyközségi tanács végrehajtó bizottságának szakigazgatási szerve, illetőleg városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának pénzügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, megyei városban a kerületi hivatal (a továbbiakban: tanácsi adóhatóság) állapítja meg a forgalmi engedély alapján;
b) az adóköteles tevékenységet folytató jogi személyeknél és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társulásoknál, illetőleg társaságoknál a Pénzügyminisztérium Bevételi Főigazgatósága - az általuk fizetett egyéb adók tekintetében - illetékes területi szerve kezeli, és ellenőrzi az adóbefizetést a pénzügyi ellenőrzés rendjére vonatkozó szabályok szerint;
c) amennyiben az a) pontban említett üzembentartó CK rendszámú gépjárművet tart üzemben, a budapesti V. kerületi Tanács V. B. pénzügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve (a továbbiakban: pénzügyi osztály) állapítja meg a forgalmi engedély alapján.
(2) Az (1) bekezdés a) és c) pontjában foglaltak végrehajtása érdekében az üzembentartó egy ízben, a forgalmi engedély kiadásától számított 30 nap alatt köteles bevallást benyújtani erre a célra szolgáló nyomtatványon. A bevallás postai úton - ajánlott küldeményként - is beküldhető a tanácsi adóhatósághoz. Ha a forgalmi engedélyben több személy van üzembentartóként megjelölve, ezek a bevallás elmulasztásának következményeiért egyetemlegesen felelősek.
(3) Az ideiglenes forgalmi engedéllyel üzembe helyezett gépjárművel kapcsolatos bevallást az ideiglenes forgalmi engedély kiadásának napján kell benyújtani.
(4) A gépjárműről újabb bevallást csak akkor kell adni, ha
a) az üzembentartó személyében változás áll be;
b) a gépjárművet átminősítik (pl. annak rendszáma megváltozik).
(5) Az új bevallást az üzembentartó személyében beálló változás esetében az új üzembentartó, továbbá a gépjármű átminősítéséről a már nyilvántartott üzembentartó - az új adatoknak a forgalmi engedélybe történő bejegyzésétől számított 30 napon belül - köteles adni.
(6) A gépjármű üzembentartójának személyében beálló változást - a változásnak a forgalmi engedélybe történő bejegyzésétől számított 30 napon belül - a korábbi üzembentartó is köteles bejelenteni a tanácsi adóhatósághoz a saját, valamint az üzembentartó nevének és állandó lakóhelyének közlésével. Ugyancsak 30 napon belül kell bejelenteni a lakóhely, illetőleg telephely változást, az adókötelezettség szünetelésének [12. § (5) bek.] kezdetét és megszűnését, valamint azt is, ha a gépjárművet az üzembentartó más gépjármű-kerületi rendőrhatóság illetékessége alá tartozó telepére helyezte át.
(7) A használatba vett új vagy újonnan forgalomba helyezett gépjárművel kapcsolatos bevallást az üzembentartó a forgalmi engedély kiadásának napját követő 30 napon belül köteles beadni.
(8) Bevallást nem kell adni a 2. § szerint adómentes gépjárművekről.
16. §
(1) A kivetett adóról, illetőleg az adókedvezményről és az esetleges bírság összegéről a tanácsi adóhatóság az üzembentartót határozat (adóív) útján értesíti.
(2) Ha átminősítés folytán az adóalap változik, az adót annak megfelelően helyesbíteni kell.
17. §
(1) Vitás esetben a tényállás helyes megállapítása céljából az illetékes hatóságot kell megkeresni, amely a pénzügyi szervek hozzá intézett megkeresésére a szükséges adatot közli. Ezen kívül a hatóság adatot szolgáltat - a 2. §-ban foglaltak kivételével - minden gépjármű és pótkocsi üzembentartójának személyében, lakóhelyében (telephelyében) beállott változásról, illetőleg ilyen gépjármű átminősítéséről, forgalomba helyezéséről vagy forgalomból kivonásáról.
(2) Ha az üzembentartó a forgalmi engedély adatainak helyességét vitatja, amíg az adatközlés céljából megkeresett rendőrhatóság válasza megérkezik, az adót a forgalmi engedély adatai alapján kell megállapítani. Az adatok változása esetében a rendőrhatóság értesítésének kézhez vételét követően az adót megfelelően helyesbíteni kell.
(3) Az új, valamint a használt gépjárművek forgalmazására feljogosított szervek a közreműködésükkel létrejött olyan szerződésekről, amelyben résztvevő valamelyik fél a 15. § (1) bekezdésének a) pontjában említett üzembentartó, kötelesek 30 napon belül a felek állandó lakóhelye (telephelye) szerint illetékes tanácsi adóhatóságot külön-külön kiállított adatlappal értesíteni. Az adatlapon fel kell tüntetni az eladó és a vevő nevét, állandó lakóhelyét (telephelyét), a gépjármű forgalmi rendszámát, típusát, lökettérfogatát és önsúlyát, valamint a szerződés létrejöttének napját és azt, hogy a gépjármű benzin (keverék) vagy dízel- (gáz) üzemelésű.
18. §
(1) A külföldi rendszámú személyszállító gépjárműveknek a 7. §-ban meghatározott adóját a pénzügyi osztály kezeli és tartja nyilván. E gépjárművek adóját az adómentes időszak [3. § (1) bek.] elteltét követő minden hónap végén utólag a pénzügyi osztály adóbeszedési számlájára kell befizetni.
(2) Ha a külföldi rendszámú személyszállító gépjármű az adómentes időszak elteltét követő hónap végéig az ország területét elhagyja, az adót az országhatár elhagyása alkalmával a kiléptető határvámhivatalnál kell megfizetni.
(3) Ha a kiléptető határvámhivatal megállapítja, hogy a gépjárműadót határidőben nem fizették meg, az adót beszedi.
(4) A külföldi rendszámú teherszállító gépjármű adóját a kiléptető határvámhivatalnál kell megfizetni.
(5) A határsáv forgalomban határátlépési igazolvánnyal ellátott külföldi rendszámú gépjármű után a 9. § (1) bekezdése szerint fizetendő adóátalányt az országba lépés alkalmával előre kell megfizetni. A határvámhivatal a befizetést igazolja. Ha a gépjármű rövidebb ideig tartózkodik az ország területén, mint amennyi időre az átalányt megfizették, a többletfizetés visszatérítésének nincs helye.
(6) A kiléptetés alkalmával a határvámhivatal ellenőrizni köteles, hogy a gépjármű mennyi ideig tartózkodott az ország területén. Ha a gépjármű hosszabb ideig tartózkodott az ország területén, mint amennyi időre az átalányt megfizették, a határvámhivatal a különbözetet beszedi.
(1) Amennyiben a tanácsi adóhatóság által nyilvántartott gépjárműről a bevallásra kötelezett bevallását késedelmesen adja be, vagy beadását elmulasztja, terhére bírságként kell megállapítani az éves gépjárműadó tétel
- 5%-át, ha a bevallást nem a 15. §-ban meghatározott időben adta be;
- 20%-át, ha a bevallást felhívásra - az abban kitűzött határidő után -, de 30 napon belül adja be;
- 50%-át, ha bevallási kötelezettségének felhívás ellenére 30 napon belül nem tesz eleget.
(2) A késedelem vétlenségének igazolása esetén a bírság megállapítását mellőzni kell.
(3) A gépjárműadóra vonatkozó - az (1) bekezdésben nem említett - rendelkezések megsértése miatt az adócsalásra, a pénzügyi szabálysértésre, illetőleg a pénzügyi ellenőrzés rendjére vonatkozó szabályok szerint kell eljárni.
(1) A gépjárműadóval és bírsággal kapcsolatos határozat ellen az államigazgatási eljárás általános szabályai szerint fellebbezéssel lehet élni.
(2) Külföldi rendszámú gépjármű adójával kapcsolatos fellebbezési eljárásban másodfokú szervnek a Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottságának pénzügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervét kell tekinteni.
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit 1981. január 1. napjától kell alkalmazni. Egyidejűleg a 48/1972. (XII. 31.) PM, az 50/1976. (XII. 28.) PM és a 3/1966. (I. 12.) PM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) hatályát veszti, de rendelkezéseit az 1981. január 1. napját megelőző időszakra - a (2) bekezdésben meghatározott eltéréssel - továbbra is alkalmazni kell.
(2) A Vhr. 18. §-ában meghatározott üzembentartók terhére az esedékes gépjárműadó befizetésének elmulasztása miatt 1981. január 1. napja után a Vhr. 19. §-ában meghatározott bírságot megállapítani nem lehet. Ebből az adóból és a már megállapított bírságból a fenti időpontban mutatkozó hátralék vagy utóbb felderített adókötelezettség, illetőleg túlfizetés tekintetében a 38/1969. (XII. 29.) PM rendeletben foglaltakat kell alkalmazni. Az adópótlék számításánál az esedékesség időpontja 1981. január 1. napja.
(3) A Vhr. 12. §-a alapján engedélyezett adókedvezmények az 1981. január 1-től esedékes gépjárműadó tekintetében hatályukat vesztik, a Vhr. 12. §-a (2) bekezdésére alapított kedvezmények kivételével. Utóbbiakat a tanácsi adóhatóság hivatalból felülvizsgálja és érvényükről dönt, s erről az üzembentartót határozattal értesíti.
(4) Az adókötelezettség megszűnése esetében a többlet fizetés visszatérítése vagy jóváírása iránt - kérelemre - a többletet nyilvántartó tanácsi adóhatóság intézkedik.
(5) Nem kell adóbevallást adni arról a gépjárműről (pótkocsiról) amelyet a tanácsi adóhatóság az üzembentartó adóbefizetése alapján e rendelet kihirdetéséig nyilvántartásba vett.
(6) A belföldi rendszámtáblával ellátott és a 6. § (1) bekezdésének b) pontja alá eső (dízel-, gázüzemű) személygépkocsit 1981. január 1. napján üzembentartó magánszemély ezt a tényt a tanácsi adóhatóságnál - bevallási kötelezettségétől függetlenül - 1981. február 28. napjáig köteles bejelenteni.
(7) A vízijármű adóról szóló 15/1974. (V. 18.) PM rendelet 1981. január 1. napjától hatályát veszti.