adozona.hu
55/1984. (XII. 1.) PM rendelet
55/1984. (XII. 1.) PM rendelet
a fogyasztási adóról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A vállalati jövedelemszabályozásról szóló 40/1984. (XI. 5.) MT számú rendelet 18. §-ának (4) bekezdésében, az agrár- és élelmiszertermelő ágazatok jövedelemszabályozásáról szóló 45/1984. (XI. 6.) MT számú rendelet 51. §-ának (3) bekezdésében, a közszolgáltató vállalatok jövedelemszabályozási rendjéről szóló 42/1984. (XI. 5.) MT számú rendelet 2. §-ának (4) bekezdésében, valamint a kisszövetkezetek és a fogyasztási szolgáltató kisvállalatok jövedelemszabályozásáról szóló, 50/1981. (X. 27.) MT ...
(1) A gazdálkodó szervezetek [Ptk. 685. § c) pont],
az ipari és szolgáltató szövetkezeti, valamint a mezőgazdasági szakcsoportok,
a Magyar Népköztársaság területén működő külföldi részvételű gazdasági társulások,
a külföldi érdekeltségű társaságok és a külföldi társaságok,
az eredményérdekeltségi rendszerben gazdálkodó költségvetési szervek,
a költségvetési üzemek (a továbbiakban együtt: vállalatok)
a rendelet mellékletében felsorolt, általuk importált, előállított és értékesített termékek után - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - fogyasztási adót kötelesek fizetni.
(2) Nem kell fogyasztási adót fizetni:
a) az exportra kerülő termékek (konstrukciótól függetlenül),
b) a használt tárgyak (kijavított állapotban is) után, továbbá
c) a magánszemélyek forgalmi adójáról szóló rendelet hatálya alá tartozó eladótól beszerzett és változatlan állapotban vagy a termék jellegét nem érintő megmunkálással értékesített,
d) az állami tartalékolás céljára beszerzett,
e) a jellegüknél fogva kizárólag fegyveres testületek részére gyártott és értékesített,
f) a termelőeszközkereskedelmi, a nagykereskedelmi vállalatok és a nagy- és kiskereskedelmi tevékenységet együttesen folytató kereskedelmi vállalatok nagykereskedelmi részlegei részére viszonteladásra értékesített,
g) a termelő (a KSH egységes ágazati osztályozási rendszer szerint az 515, 516, 518, 519, jelzőszámú kiskereskedelmi vállalatok termelő üzemeit is ideértve) és a szolgáltató vállalatok részére továbbfeldolgozásra értékesített
termékek után.
(3) A (2) bekezdés f) és g) pontjában foglaltak a vállalatok szerződéses rendszerben üzemelteteti: részlegei, a vállalati gazdasági munkaközösségek, a vállalatok vendéglátó tevékenysége folytatásához, valamint a g) pontban megnevezett gazdálkodó szervezetek nyíltárusítású boltjai, piaci elárusító helyei részére értékesített termékekre nem vonatkoznak.
(4) A vevő vállalatok megrendeléseiken kötelesek feltüntetni, hogy a megrendelt terméket a (2) bekezdés f) és g) pontjában részletezett célra vásárolják. Ennek hiányában a szállító vállalatok a fogyasztási adót kötelesek befizetni.
(1) A fogyasztási adó mértéke
a) a termék mennyiségi egységére megállapított forintösszeg (a továbbiakban: adótétel) vagy
b) a termék értékesítési árbevételének meghatározott százaléka (a továbbiakban: adókulcs).
(2) A fogyasztási adó tételeit, kulcsait a rendelet melléklete tartalmazza. A mellékletben szereplő termékcsoportba tartozás meghatározásánál a KSH által kiadott Ipari Termékek Jegyzéke és a Mezőgazdasági és Erdészeti Termékek Jegyzéke az irányadó.
(1) A fogyasztási adó alapja
a) adótétel esetén az adóköteles termék értékesített mennyisége;
b) adókulcs esetén - a (3) és (4) bekezdésben foglaltak kivételével - az adóköteles termék értékesítése alkalmával elért, a külön rendeletben előirt fogyasztói forgalmi adót és a fogyasztási adót is magában foglaló árbevétel.
(2) A fogyasztási adó alapjául szolgáló árbevételt a vevőknek kiküldött számlák, készpénzforgalom esetén pedig az elért készpénz-bevétel figyelembe vételével kell megállapítani. Adótétel esetén a kiszámlázott, illetve készpénzért értékesített termékek mennyiségét kell alapul venni. Saját termelésű vagy fogyasztási adó nélkül beszerzett termékek reprezentációra való felhasználásánál a külön jogszabály szerinti elszámolást kell kiállított számlának tekinteni.
(3) A bizományosi szerződés keretében importált termékeknél a külkereskedelmi vállalatok által fizetendő fogyasztási adó alapját - adókulcs esetén - az áthárítható beszerzési ár, bizományi díj, a hatályos árképzési rendelkezések szerint ezen kívül kalkulálható költségek, a fogyasztói forgalmi adót és a fogyasztási adót is magában foglaló együttes összege képezi.
(4) Az 1. § (2) bekezdés f) és g) pontja alapján fogyasztási adó nélkül beszerzett vagy saját előállítású termékek saját nyiltárusítású bolt és vendéglátó egység részére történő átadásánál a fogyasztási adó alapja a nagykereskedelmi tevékenység keretében ténylegesen érvényesített árréssel, a fogyasztói forgalmi adóval és a fogyasztási adóval is növelt termelői ár.
A fogyasztási adókötelezettség a termék értékesítésekor, illetve a saját nyíltárusítású bolt, vendéglátó egység részére történő átadásakor keletkezik, és a vállalati adóigazgatásra vonatkozó eljárási szabályokról szóló jogszabályban meghatározott időpontban válik esedékessé.
(1) Ha az 1. § (1) bekezdésében felsorolt adóalanyok a fogyasztási adóval értékesített terméket visszaveszik (visszáru, visszavásárlás), jogosultak a visszavett mennyiség, a visszavételkor érvényes ár és a fogyasztási adó mértékének alapulvételével a fogyasztási adót visszaigényelni.
(2) A fogyasztási adóval növelt áron beszerzett termék exportálása esetén a külkereskedelmi vállalatnak szállító (közvetlenül exportáló) vállalat a szállítás alkalmával jogosult a fogyasztási adót visszaigényelni.
(1) A fogyasztási adó befizetése és bevallása ön-adóztatás formájában történik.
(2) A fogyasztási adó fizetéssel kapcsolatos elszámolásnál, valamint a mulasztások során hozandó intézkedéseknél a pénzügyi-gazdasági ellenőrzésről, továbbá a vállalati gazdálkodó szervezetek adóigazgatására vonatkozó eljárás szabályairól szóló, illetőleg az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló jogszabályokat kell alkalmazni.
Ez a rendelet 1985. január 1. napján lép hatályba.