a) előállított ipari termék, gépi adatfeldolgozási termék értékesítése vagy a végzett szolgáltatás;
b) bérfőzésben előállított gyümölcspálinka magánszemély részére történő értékesítése;
c) automata gépeknek rendelkezésre bocsátása a játéko..." />

65/1983. (XII. 30.) PM rendelet

a magánszemélyek forgalmi adójáról szóló 40/1971. (XII. 29.) PM számú rendelet módosításáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A magánszemélyek forgalmi adójáról szóló módosított 40/1971. (XII. 29.) PM rendeletet (a továbbiakban: R.) az alábbiak szerint módosítom:
Az R. 1. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) Forgalmi adó alá esik a magánszemélyek által
a) előállított ipari termék, gépi adatfeldolgozási termék értékesítése vagy a végzett szolgáltatás;
b) bérfőzésben előállított gyümölcspálinka magánszemély részére történő értékesítése;
c) automata gépeknek rendelkezésre bocsátása a játéko...

65/1983. (XII. 30.) PM rendelet
a magánszemélyek forgalmi adójáról szóló 40/1971. (XII. 29.) PM számú rendelet módosításáról
A magánszemélyek forgalmi adójáról szóló módosított 40/1971. (XII. 29.) PM rendeletet (a továbbiakban: R.) az alábbiak szerint módosítom:
1. §
Az R. 1. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) Forgalmi adó alá esik a magánszemélyek által
a) előállított ipari termék, gépi adatfeldolgozási termék értékesítése vagy a végzett szolgáltatás;
b) bérfőzésben előállított gyümölcspálinka magánszemély részére történő értékesítése;
c) automata gépeknek rendelkezésre bocsátása a játékosok részére közvetlenül;
d) az arra kijelölt üzletekben konvertibilis valutáért továbbeladásra vásárolt cigaretta, szivar, dohány (a továbbiakban együtt: dohányipari termék)."
2. §
Az R. 2. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(2) Adózottnak azt a terméket kell tekinteni, amelyet vállalattól, kisiparostól vagy más fogyasztói forgalmi adó, illetve forgalmi adó fizetésére kötelezett termelőtől, kereskedelmi szervtől vásároltak, továbbá azt a gyümölcspálinkát, amely után az e rendeletben vagy a szesz adóztatásáról és jövedéki ellenőrzéséről szóló jogszabályokban meghatározott különbözeti szeszadót megfizették. Ezt a körülményt az eladónak a beszerzésről kiállított számlával, nyugtával, más szerződéssel, vagy ha ez nem lehetséges, akkor az általános jövedelemadó jogszabályban meghatározott önbizonylattal kell igazolni. Ilyen bizonylat hiányában a forgalmi adót annak a magánszemélynek kell megfizetnie, aki a terméket forgalomba hozza."
3. §
Az R. 3. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"(1) Termékelőállításnak minősül az a tevékenység, amelynek során a készítő a saját vagy a megrendelő tulajdonát képező anyagból az "Ipari Termékek Jegyzéke" -(ITJ) vagy a "Gépi Adatfeldolgozási Termékek Jegyzéke" (GATJ) szerinti terméket hoz létre, illetőleg a jegyzékekben szereplő termékből más termékszám alatti terméket állít elő. A termék ITJ és GATJ szerinti besorolására vita esetén a Központi Statisztikai Hivatal állásfoglalását, kell kikérni.
(2) Termékelőállítás az a tevékenység is, ha a használt tárgyat átalakítják és anyagának (alkatrészeinek) felhasználásával más terméket készítenek."
4. §
Az R. 5. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"(1) Mentes a forgalmi adó alól:
a) a megrendelő igazolása alapján a fogyasztói forgalmi adóról és a fogyasztói árkiegészítésről szóló rendelet hatálya alá eső megrendelő részére, az általa adott anyagból előállított termék, ha az adott anyag értéke a termék anyagértékének 50%-át meghaladja;
b) automata gépeknek rendelkezésre bocsátója, ha a gépek tulajdonosa (bérbeadója) a forgalmi adót magára vállalta, vagy ugyanezen bevétel után kereskedelmi adót fizet;
c) a Művészeti Alap vállalatai részére értékesített, valamint a Képzőművészeti Alap keretében működő alkotóközösségek által előállított és értékesített képzőművészeti vagy iparművészeti alkotások, továbbá a Képző- és Iparművészeti Lektorátus által a 23/1963. (IX. 21.) Korm. számú rendelet és a Népi Iparművészeti Tanács által az 1/1982. (I. 16.) MT számú rendelet rendelkezései szerint elbírált képző- vagy iparművészeti és népművészeti alkotásoknak a Lektorátus, illetőleg a Tanács által megjelölt célra történő értékesítése, végül a 23/1963. (IX. 21.) Korm. sz. rendelettel és az 1/1965. (I. 8.) MM számú rendelet 2. §-ával a Lektorátus hatásköréből kivett képző- és iparművészeti alkotásnak a hivatkozott jogszabályokban meghatározott célra, illetőleg rendeltetési körben történő értékesítése."
5. §
(1) Az R. 8. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) A forgalmi adó alapja - a (2)-(9) bekezdésben foglaltak kivételével - az adóköteles termékekért vagy szolgáltatásokért kapott teljes - a forgalmi adót is magában foglaló - ellenérték. Amennyiben a magánszemély jogosult a kereskedelmi árrés felszámítására, az így felszámított árrés nem képezi a forgalmi adó alapját."
(2) Az R. 8. §-a az alábbi (7), (8), (9) bekezdésekkel egészül ki:
"(7) Automata gépeknek játékosok részére közvetlenül rendelkezésre bocsátása esetén a működő gépek darabszámát kell az adóalap megállapításánál figyelembe venni.
(8) Az R. 1. § (1) bekezdésének d) pontjában említett dohányipari termék esetében az adóalap megállapításánál a beszerzett dohányipari termék egységét (doboz, darab, csomag) kell figyelembe venni.
(9) Számla, nyugta, más szerződés vagy önbizonylat nélküli beszerzés esetében az adó alapja az így beszerzett termék beszerzési ára."
6. §
Az R. 9. §-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(3) Szolgáltatások esetében a munkateljesítés díján kívül felszámított - vásárolt és saját előállítású - anyagok (alkatrészek) értékét is adóalapként kell számításba venni, és a forgalmi adót a teljes számlaérték után csak a szolgáltatásra megállapított adókulccsal kell megfizetni."
7. §
(1) Az R. 10. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) A termékek és a szolgáltatások után fizetendő forgalmi adó mértékét a rendelet mellékletében feltüntetett százalékos adókulcsok határozzák meg."
(2) Az R. 10. §-a az alábbi (6), (7), (8) bekezdésekkel egészül ki:
"(6) Számla, nyugta, más szerződés vagy önbizonylat nélküli beszerzésnél az adó mértéke a beszerzési árra vetítetten a termékre vonatkozó forgalmi adókulcsnak megfelelő összeg. A beszerzés alapján járó forgalmi adót az igazolt visszáruval csökkenteni kell.
(7) Automata gépeknek a játékosok részére közvetlenül rendelkezésre bocsátása esetén a forgalmi adó mértéke működő gépenként játékautomata esetén az árbevétel 10%-a, de legalább havi 500 Ft, pénznyerő automata után az árbevétel 20%-a, de legalább havi 3000 Ft. Minden megkezdett hónap az adófizetés szempontjából teljes hónapnak számít.
(8) Adóköteles dohányipari termék beszerzése esetén az adó mértéke a dohányipari termék beszerzéskori eladási árára vetített 15%-os adókulcsnak megfelelő összeg."
8. §
Az R. 11. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(2) Az illetékességet az adóalany telephelye (székhelye), ennek hiányában lakóhelye határozza meg."
9. §
(1) Az R. 13. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) A kisiparosok és a magánkereskedők forgalmi adófizetési kötelezettségüknek adóközösségben tesznek eleget. Az adóközösségi eljárásról külön jogszabály rendelkezik."
(2) Az R. 13. §-ának (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(4) Az adóközösségi tagok - a 14. §-ban foglalt eltéréssel - a forgalmi adót bevallásadási kötelezettség mellett fizetik. Az adóközösségi tagok a január 1-től december. 31-ig terjedő időszakra vagy nem teljes év esetében a tevékenység gyakorlásának időszakára - a tárgyévet követő év január 15-ig - két példányú adóbevallást kötelesek adni az adóközösséghez. Az adóbevallásban a teljes árbevételt kell közölni, elkülönítve a közületektől és magánszemélyektől származó bevételeket, adókulcsonként részletezve. Ha a forgalmi adófizetési kötelezettség alapja nem az árbevétel, úgy azt a bevallásban külön kell közölni a forgalmi adó alapjával és a forgalmi adó mértékével együtt."
(3) Az R. 13. §-ának (7) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(7) Ha az adóalany tevékenysége folyamatos, évenként visszatérő, rendszeres, vagy ez a rendszeresség alaposan feltehető, az adóhatóság a végleges forgalmi adó kivetéséig adóelőleget állapíthat meg. Az adóelőleg megállapításának részletes szabályainál az általános jövedelemadóban meghatározott szabályokat kell megfelelően alkalmazni."
(4) Az R. 13. §-ának (9) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(9) Amennyiben az adófizetésre kötelezett az előírt üzleti könyveket, nyilvántartásokat hiányosan vagy egyáltalán nem vezeti, valótlan adóbevallást tesz, vagy adóbevallásadási kötelezettségét nem teljesíti, az adóhatóság az adóalapot becsléssel állapíthatja meg. A becslést a rendelkezésre álló adatok alapján kell elvégezni."
10. §
Az R. 14. §-a helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"14. § (1) Az általános jövedelemadóról szóló jogszabályban meghatározott közületi szervek kötelesek a kisiparosok részére történő kifizetéskor a számlában feltüntetett forgalmi adót levonni és azt a kisiparos telephelye szerint illetékes adóközösséghez átutalni. Az átutaláson közölni kell a kisiparos nevét, telephelyét, foglalkozását és az átutalás jogcímét.
(2) Az (1) bekezdésben megjelölt esetben a kisiparos köteles az általa adott számlán feltüntetni a termék vagy szolgáltatás adókötelezettségét és a forgalmi adó mértékét, valamint a telephelye szerinti adóközösség címét és bankszámla számát."
11. §
Az R. 14/A. § helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"14/A. § A társaság forgalmi adóbevallási és fizetési kötelezettségének a vállalati gazdálkodó szervezetek adóigazgatására vonatkozó eljárás szabályaiban foglaltak szerint köteles eleget tenni."
12. §
Az R. 15. §-a helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"15. § (1) Az adóközösségbe nem tartozó magánszemélyek az első fokú adóhatósághoz kötelesek a forgalmi adóalá eső bevételüket (a tevékenységek megjelölésével), illetőleg a felvásárolt gyümölcspálinkára, dohányipari termékre vonatkozó adatokat a tárgyhónapot követő hó 5. napjáig bevallani és egyidejűleg a forgalmi adót megfizetni.
(2) Az (1) bekezdés szerinti adófizetésre kötelezetteknek arról a hónapról, amelyben nem volt forgalmi adó alá eső bevételük, adóbevallást nem kell adniuk."
13. §
Az R. §-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(3) Szorgalmi adóköteles bevétel eltitkolása miatt az adóhatóság a megállapított adóhiányt 20%-tól 50%-ig terjedő mellékben emelten állapítja meg."
14. §
Az Melléklete helyébe e rendelet melléklete lép.
15. §
(1) Ez a rendelet 1984. január 1-én lép hatályba; rendelkezéseit a hatálybalépése után kötött jogügyletek alapján teljesített értékesítések (szállítások, átadások) és szolgáltatások esetén kell alkalmazni, illetőleg a hatálybalépés előtt kötött olyan jogügyletek esetén is, amelyeknek teljesítése 1984. március 31-e után történik meg. Az 1984. január 1. és március 31. közötti időben teljesített értékesítéseknél (szállításoknál, átadásoknál) és szolgáltatásoknál ha a jogügyletet a rendelet hatálybalépése előtt kötötték. az 1984. január 1-e előtti jogszabályokat kell alkalmazni.
(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az R. 1. § (6); a 2. § (2) bekezdésében az 1. § (1) bek. b) pontjára való hivatkozás; a 2. § (3); a 3. § (3); a 4. § (2): a 6. §; a 8. § (2); a 10. § (4); a 13. § (2), (5), (6), a 18, § (5) bekezdése.
(3) Az R. 5. §-ának (2) bekezdésében az (1) bekezdés d) pontjára való hivatkozás (1) bekezdés c) pontjára változik.
Dr. Hetényi István s. k.,
pénzügyminiszter
Melléklet a 65/1983. (XII. 30.) PM számú rendelethez
IPARI TERMÉKEK
A termék megnevezése után zárójelben feltüntetett számok az ITJ termékszámai.
JEGYZET
1. Az önállóan értékesített alkatrészek után a termékszámuk szerinti forgalmi adót kell fizetni. 2. A külkereskedelmi, valamint külkereskedelmi joggal rendelkező egyéb vállalatok, szervek részére közvetlenül vagy a Kisipari Termeltető Vállalat, Kisüzemi Innovációs Iroda, valamint az erre feljogosított szervezet útján történő szolgáltatás vagy szállítás esetén bármely termék - a változatlan állapotban, önálló termékként való exportálása céljára - továbbá az említett vállalatok, szervek igazolása alapján kooperációs termelésben résztvevők által átadott, értékesített termék a másik kooperációs tag részére adómentesen értékesíthető. (Nem tekintendő változatlan állapotban, önálló termékként történő exportálásnak a kisiparostól vásárolt tennék alkatrészként, tartozékként, alapanyagként, göngyölegként stb. való felhasználása valamely exportra kerülő termékhez.)
3. Az ITJ-ben nem szereplő félkésztennék készítése szolgáltatásnak minősül.
4. A zárba történő kulcsbeszerelés, gépi kulcsmásolás forgalmi adómentes.
5. A vásárolt mész oltott állapotban történő eladása esetén a beszerzési ár és az eladási ár különbözete után kell a forgalmi adót megfizetni.
6. Az adózottan beszerzett keret és lencse felhasználásával előállított napvédőszemüvegnél (46-48-1) az adó alapja a keret és a lencse együttes beszerzési ára és a napvédőszemüveg eladási ára közötti különbözet.
7. A megrendelő által adott faipari alapanyagból fűrészipari termék készítése, szolgáltatásnak minősül (pl. gerendából palló, léc készítés stb.).
8. Mérték szerint készített lábbeli adómentes.
9. A sírkőre, síremlékre megállapított forgalmi adó alá esik a sírdomb köré épített beton vagy műkőkerítés, a helyszínen készített, zsaluzott keret és talapzat ellenértéke is, továbbá a kripta teljes értéke.
10. a) A különböző anyagokból készült ruházati termékek esetében a nagyobb mennyiségi hányadot képviselő anyagfajtából készült termékre vonatkozó adót kell leróni. Azonos mennyiség esetén a magasabb adókulcsú termék adókulcsával kell adózni. Különböző anyagokból készült terméknek az a ruházati cikk minősül, amelyiknél a két- vagy többféle anyag a külső felületen főanyagként együttesen jelenik meg. A bélésként, díszítő elemként (gallér, kihajtó stb.) történő felhasználást nem lehet kombinációnak minősíteni, ilyen esetekben az adókötelezettséget a külső felületi alapanyag határozza meg.
b) A hozott anyagon végzett kézimunka előnyomás szolgáltatásnak minősül.
11. Az édesipari félkésztermékek (87-91), a cukrászipari készítmények (87-92) és az egyéb édesipari termékek (87-99) csak viszonteladók és ipari (vendéglátóipari) célra felhasználók részére történő értékesítés esetén esnek forgalmi adó alá.
12. A nem saját termék esetén végzett kiszerelési tevékenység nem termékelőállítás, hanem szolgáltatás.
13. A filmnyomó kisiparos a vásárolt vagy a megrendelő által hozott terméken (pl. trikó) végez filmnyomást, ezen tevékenysége szolgáltatásnak minősül.
14. A címfestés minden esetben termékelőállítási tevékenységnek minősül.
GÉPI ADATFELDOLGOZÁSI TERMÉKEK
SZOLGÁLTATÁSOK
1. Magánszemélyek részére végzett szolgáltatás
2. Közületi szervek részére végzett szolgáltatás
Jegyzet:
1. Új épület, építmény építése és az ezzel kapcsolatos építőipari, építőszakipari szolgáltatás forgalmi adómentes.
2. Közületi szervek megbízásából magánszemélyek által végzett garanciális javítások forgalmi adómentes szolgáltatásnak minősülnek.
3. A gazdasági munkaközösség és a polgári jogi társaság keretei között működő társaságok kivételével, valamennyi egyéb társaság szolgáltatása mentes a forgalmi adó alól.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.