adozona.hu
28/1984. (VII. 17.) PM rendelet
28/1984. (VII. 17.) PM rendelet
a lakossági településfejlesztési hozzájárulásról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A lakosság településfejlesztési hozzájárulásáról szóló 1984. évi 12. számú törvényerejű rendelet (a továbbiakban: tvr.) 7. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a 6. § tekintetében az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:
A tvr. 4. §-a (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott egyéb ingatlan: a személyi tulajdonban levő üdülő, az önálló ingatlannak minősülő műhely, üzlet, műterem, a nem lakásbérlet (társbérlet) alapján hasznosított lakástu...
A tvr. 4. §-a (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott egyéb ingatlan: a személyi tulajdonban levő üdülő, az önálló ingatlannak minősülő műhely, üzlet, műterem, a nem lakásbérlet (társbérlet) alapján hasznosított lakástulajdon, a személyi tulajdonban és tartós használatban levő, magánerőből beépíthető lakó-, üdülőtelek.
2. §
(1) A helyi tanács végrehajtó bizottságának pénzügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve (a továbbiakban: szakigazgatási szerv) a településfejlesztési hozzájárulást (a továbbiakban: hozzájárulás) annak a fizetésre köteles bérlőnek, illetőleg tulajdonosnak a nevére veti ki,
a) aki a lakáshasználat alapján fennálló hozzájárulási kötelezettség esetén a lakásbérleti szerződésben, illetőleg az ingatlannyilvántartásban név szerint első helyen szerepel;
b) aki a tvr. 4. §-a (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott ingatlan tekintetében nagyobb tulajdoni hányaddal rendelkezik; azonos tulajdoni hányadok esetén pedig annak a nevére, aki az ingatlannyilvántartásban név szerint első helyen szerepel.
(2) Az (1) bekezdés b) pontjában foglalt rendelkezést haszonélvezet esetén is alkalmazni kell azzal, hogy ilyen esetben a haszonélvezet terjedelme az irányadó.
(3) A hozzájárulást egy összegben kell megállapítani. A hozzájárulás két egyenlő részletben fizethető kamatmentesen, a tárgyév március hó 15., illetve szeptember 15. napjáig.
(4) A hozzájárulás fizetési kötelezettség megállapításánál az év első napján fennálló állapot az irányadó. A hozzájárulási kötelezettség alapjában évközben bekövetkezett változás miatt a hozzájárulás nem helyesbíthető.
3. §
(1) A hozzájárulást a lakáshasználat után az állandó lakóhely, az egyéb ingatlantulajdon után pedig az ingatlan fekvése szerinti szakigazgatási szerv veti ki.
(2) A hozzájárulást számvitelileg elkülönítetten kell kezelni.
4. §
A tvr. 5. §-ában foglalt mentességet, kedvezményt a szakigazgatási szerv kérelemre vagy a rendelkezésére álló adatok alapján állapítja meg. A kérelem a kötelezettség tudomásra jutásától számított 30 napon belül nyújtható be. Az egy főre jutó jövedelem megállapításánál a bérlővel (tulajdonossal) együttélő valamennyi közeli hozzátartozót figyelembe kell venni.
5. §
A hozzájárulás megállapításánál, beszedésénél és behajtásánál egyébként a lakossági adóigazgatási eljárás általános szabályairól szóló rendelet előírásait kell alkalmazni.
6. §
(1) A tvr. 5. §-ának (1) bekezdése alapján az mentesül a hozzájárulás fizetése alól, akinél az egy főre számított jövedelem a hozzájárulás megállapítását megelőző évben = az együttlakó házastárs és más nagykorú közeli hozzátartozó jövedelmét is figyelembe véve - havi 2500 Ft-ot nem halad meg.
(2) A hozzájárulás mértéke az 1985. évben a 600 Ft-ot nem haladhatja meg.
7. §
(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - 1986. január hó 1. napján lép hatályba.
(2) Ha a helyi tanács javaslatára a pénzügyminiszter hozzájárulásával településfejlesztési hozzájárulást állapítanak meg, e rendelet rendelkezései - a tanácsrendelet hatálya alá tartozókra nézve - 1985. január hó 1. napjától alkalmazhatók.
(3) A lakosság községfejlesztési hozzájárulása rendszeréről szóló 15/1967. (XI. 24.) PM számú és az azt módosító 48/1976. (XII. 11.) PM számú rendelet 1986. január hó 1-től hatályát veszti; rendelkezései azokra nézve, akik az 1985. évben településfejlesztési hozzájárulást fizetnek, nem alkalmazhatók.