adozona.hu
12/1984. (II. 14.) PM rendelet
12/1984. (II. 14.) PM rendelet
a 12/1984. (II. 14.) MT rendelettel kihirdetett, a magántulajdonú közúti járművek ideiglenes behozataláról szóló, New Yorkban 1954. június 4-én kelt vámegyezmény végrehajtásáról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A 12/1984. (II. 14.) MT rendelet 4. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a New Yorkban 1954. június 4-én kelt a magántulajdonú közúti járművek ideiglenes behozataláról szóló vámegyezmény (továbbiakban: Egyezmény) végrehajtására - az illetékes miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendelem:
Az Egyezmény alkalmazása szempontjából gépjármű megnevezés alatt mindenféle benzin vagy diesel üzemű személygépkocsit, autóbuszt, traktort, motorkerékpárt (oldalkocsival vagy anélkül), ...
Az Egyezmény alkalmazása szempontjából gépjármű megnevezés alatt mindenféle benzin vagy diesel üzemű személygépkocsit, autóbuszt, traktort, motorkerékpárt (oldalkocsival vagy anélkül), kerékpárt, segédmotoros kerékpárt is érteni kell.
Magánhasználaton a versenyekre, rendezvényekre, reklám célokra stb. behozott gépjárművek használatát is érteni kell.
Az állandó külföldi lakóhely megállapításához, illetve a külföldi lakóhely igazolásához az útlevél adatai szolgálnak.
Az ideiglenesen behozott külföldi gépjárművek javításához behozott alkatrészek vámkezelésénél "A vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról" szóló 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet 88. §-ának (2) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni.
A gépjárművek ideiglenes behozatalánál a vám és a vámmal együtt fizetendő adó, vámpótlék és vámkezelési díj együttes összegének megfizetéséért kezességet vállal a Magyar Autóklub, (a továbbiakban: MAK), amely jogosult a gépjárművekre vonatkozó Carnet-k és Triptyque-ek kiadására is.
A gépjármű részére kiadott Carnet egy vagy több országra, míg a Triptyque és a Diptyque csak egy országra érvényes.
Ha a gépjárművel nem az a személy érkezik, akinek a nevére a Camet-t, Triptyque-et vagy Diptyque-et kiállították, akkor a belépés alkalmával a leszakítható szelvényre rá kell vezetni a gépjármű vezetőjének nevét, lakóhelyét és útlevélszámát.
Az ideiglenes behozatali okmányon bevallott súlynak és értéknek magában kell foglalnia nemcsak a gépjármű súlyát és értékét, hanem az ideiglenes behozatal alkalmával a gépjárművel behozott szokásos pótalkatrészek és tartozékok súlyát és értékét is. Minden olyan pótalkatrészt és tartozékot, amely nem tekinthető a gépjármű szokásos felszerelésének vagy tartozékának, a behozatali okmányok "egyéb tartozékok" rovatában kell feltüntetni.
(1) A behozatali okmányon a szavatoló vagy kiállító társaság által keresztülvezetett olyan módosítást, amelyet az okmányon a belépés előtt végeztek el, az erre vonatkozó megjegyzés feltüntetésével, dátummal, a szövetség tisztviselőjének aláírásával és bélyegzőlenyomattal a módosítást végző társaságnak igazolnia kell.
(2) Ha a módosítást a MAK mint szavatoló társaság végzi, ahhoz a Vám- és Pénzügyőrség Fővárosi Parancsnokságának a hozzájárulása is szükséges A Vám- és Pénzügyőrség Fővárosi Parancsnoksága a hozzájárulás előtt megvizsgálja a módosítás szükségességét. Ebben az esetben is szükséges azonban a szavatoló társaság (1) bekezdés szerinti záradéka, amelyet a Vám- és Pénzügyőrség Fővárosi Parancsnokságának láttamoznia kell.
(1) Az ideiglenesen behozott gépjárművet olyan harmadik személy is használhatja, aki erre vonatkozóan a tulajdonostól írásbeli meghatalmazást kapott, és akinek állandó lakóhelye külföldön van
(2) Tilos - bármilyen módon, akár ingyenesen, akár ellenszolgáltatás ellenében - a gépjárműnek használatra történő átengedése olyan harmadik személy részére, akinek állandó lakóhelye a Magyar Népköztársaságban van.
A gépjárművön eszközölt bármiféle javításról, motor vagy alkatrész cseréről a kilépéskor a vámkezelést végző vámhivataloknak vámnyilatkozatot kell adni.
(1) Nem követelhető meg annak a külföldről ideiglenesen behozott gépjárműnek a visszavitele, amely valamilyen baleset következtében olyan mértékben megsérült, hogy újbóli üzembeállítása gazdasági vagy technikai okból nem valósítható meg, feltéve, hogy az Egyezmény 13. cikkének 1. pontja a)-c) alpontjaiban foglalt feltételek valamelyikét teljesítik. A feltétel megválasztásánál a gépjárművet ideiglenesen behozó személy indítványa szerint kell eljárni.
(2) Az Egyezmény 13. cikkének 1. pontja a) alpontjának alkalmazásakor a vám kiszabásánál a vámkezelés napján hatályban levő - az utasforgalomban behozott gépjárművek vámkezelésére vonatkozó - rendelkezéseket kell alkalmazni.
(3) A megsérült járműnek az állam részére ellenszolgáltatás nélkül történő felajánlásával és a felajánlás elfogadásával a gépjárművet ideiglenesen behozó személynek és a szavatoló társaságnak az Egyezményből adódó kötelezettsége megszűnik. Az ideiglenes behozatali okmánnyal ellátott gépjármű lefoglalásáról a MAK-ot tájékoztatni kell.
(4) A lefoglalás megszüntetése után az ideiglenes behozatali iratokkal ellátott gépjármű külföldre ismét kivihető.
13. §
Az Egyezmény 24-27. cikkei végrehajtásához szükséges intézkedésekre első fokon a Vám- és Pénzügyőrség Fővárosi Parancsnoksága rendelkezik hatáskörrel.
Ha a szavatoló társaság egy éven belül nem tudja igazolni a gépjármű külföldre történő kivitelét vagy visszaszállítását, köteles a járművet terhelő esedékes vámot megfizetni. A szükséges bizonyítékoknak a vám megfizetésétől számított egy éven belüli előterjesztése esetén a vám a szavatoló társaság részére visszatérítendő.
Az Egyezménnyel kapcsolatos visszaélés esetén a büntető-, illetve szabálysértési eljárást az általános rendelkezéseknek megfelelően le kell folytatni.
Az ideiglenes behozatali okmánnyal behozott gépjárművekre az Egyezmény rendelkezései mellett alkalmazni kell a gépjárművek forgalmának korlátozására, illetőleg a gépjárműadóra vonatkozó hatályos rendelkezéseket is.
17. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit azonban 1983. évi augusztus hó 2. napjától kell alkalmazni.