41/1989. (XII. 1.) PM rendelet

a termékimportnak kivetés útján történő általános forgalmi adóztatásával kapcsolatos eljárási szabályokról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az általános forgalmi adóról szóló 1989. évi XL. törvény (a továbbiakban: Tv.) 75. §-a (3) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
A rendelet hatálya
a nem rubel elszámolású (Tv. 74. § g) pontja),
rubel elszámolású (Tv. 74. § h) pontja) külkereskedelmi áruforgalmon kívüli, valamint
a rubel elszámolású, külkereskedelmi áruforgalmon belüli
termékimport [Tv. 10. § (1) bekezdése] adóhatósági határozattal (kivetéses adózás) történő általános forgalmi ad...

41/1989. (XII. 1.) PM rendelet
a termékimportnak kivetés útján történő általános forgalmi adóztatásával kapcsolatos eljárási szabályokról
Az általános forgalmi adóról szóló 1989. évi XL. törvény (a továbbiakban: Tv.) 75. §-a (3) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
A rendelet hatálya
1. §
(1) A rendelet hatálya
a) a nem rubel elszámolású (Tv. 74. § g) pontja),
b) rubel elszámolású (Tv. 74. § h) pontja) külkereskedelmi áruforgalmon kívüli, valamint
c) a rubel elszámolású, külkereskedelmi áruforgalmon belüli
termékimport [Tv. 10. § (1) bekezdése] adóhatósági határozattal (kivetéses adózás) történő általános forgalmi adóztatására (a továbbiakban: adóztatás) terjed ki.
(2) Az (1) bekezdés c) pontja szerinti termékimport adóztatása csak akkor tartozik a rendelet hatálya alá, ha a termék első belföldi tulajdonosa alanyi adómentességben részesülő adóalany (Tv. 15-18. §-ai) vagy nem adóalany.
(3) Az általános forgalmi adó (a továbbiakban: adó) kiszabásával, beszedésével és ellenőrzésével kapcsolatos hatósági feladatokat - ha a Tv. és e rendelet másként nem rendelkezik - a vám- és pénzügyőrség szervei a vámjogszabályban meghatározott hatáskör és illetékesség szerint látják el.
2. §
Az adókötelezettség szempontjából:
a) külkereskedelmi áruforgalom alatt a külkereskedelemről szóló 1974. évi III. törvényben és végrehajtási jogszabályaiban ekként meghatározott forgalmat kell érteni;
b) a termék első belföldi tulajdonosa:
- saját számlára történő termékimport esetében a külkereskedelmi joggal rendelkező jogi személyjogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság, illetve természetes személy;
- a külkereskedelmi joggal rendelkező jogi személy, természetes személy, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság közreműködésével történő behozatal esetében az, aki a terméket ezektől megrendelte;
c) a vámkezelést kérő az, akinek - a b) ponton kívül - a vámjogszabály értelmében árunyilatkozatot kell adnia;
A vámkezelést kérővel egy tekintet alá esik a Tv. 4. §-ának (3) bekezdése hatálya alá tartozó is.
3. §
(1) Az adó alapját képező vámértéket, vámot és vámkezelési díjat a vámjogszabály rendelkezései szerint kell meghatározni.
(2) Az egészben vagy részben forintösszegben meghatározott vámmentességben részesülő termékimport után az adót az általános szabályok szerint, a vámmentes-összeggel csökkentett vámérték, a kiszabott vám- és vámkezelési díj alapulvételével kell megállapítani.
Az adó közlése
4. §
(1) Külkereskedelmi áruforgalmon belüli termékimport esetén az adót a vám- és pénzügyőrség szervei havonta összesítve legkésőbb a tárgyhónapot követő hónap 25. napjáig írásban közlik a termék első belföldi tulajdonosával.
(2) Külkereskedelmi áruforgalmon kívüli termékimport esetén a vám- és pénzügyőrség szervei az adót a vámmal egyidejűleg írásban közlik a vámkezelést kérővel.
(3) A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága által saját hatáskörben engedélyezett vámmentesség esetén az adót a vám- és pénzügyőrség szervei a belföldi forgalom számára történő vámkezeléskor írásban közlik a vámkezelést kérővel.
(4) Ha a vámmentesség - ideértve a forint összegben meghatározott vámmentességet is -, illetve ha a vámkedvezmény a vámjogszabályban meghatározott feltételtől függ, vagy korlátozáshoz kötött és ezek feloldása, vagy a kedvezményes keret túllépése miatt a vámot meg kell fizetni, az adót a vámmal egyidejűleg kell megállapítani.
(5) Az (1)-(4) bekezdésekben foglaltak szerint kell eljárni az adó visszafizetése esetén is.
Az adó megfizetésének és visszafizetésének esedékessége
5. §
(1) Az adó megfizetése és visszafizetése a vámmal egyidejűleg a vámjogszabály rendelkezései szerint történik.
(2) Külkereskedelmi áruforgalmon kívüli termékimport esetén, ha a belföldi forgalom számára történő vámkezelés nem az államhatáron működő vámhivatalnál történik, a vámkezelés igazolása csak a vám és az adó megfizetése után adható ki.
Részletfizetés, fizetéshalasztás
6. §
(1) Az adó megfizetésére - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - részletfizetés vagy fizetéshalasztás nem engedélyezhető.
(2) A vám- és pénzügyőrség szervei az adó megfizetésére részletfizetést vagy fizetéshalasztást csak akkor engedélyezhetnek, ha a termék első belföldi tulajdonosa vagy a vámkezelést kérő nem adóalany.
(3) A részletfizetés vagy fizetéshalasztás engedélyezésének feltételeit és módját a vámjogszabály rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával kell megállapítani.
Az adó helyesbítése, módosítása
7. §
(1) Ha a vámkezeléskor megállapított adóalap vagy adómérték nem felel meg a tényleges adóalapnak vagy adómértéknek, az adót kérelemre vagy hivatalból helyesbíteni, módosítani kell.
(2) A megállapított adóalap vagy adómérték akkor nem felel meg a tényleges adóalapnak vagy adómértéknek, ha
a) a vámérték mennyiségi vagy minőségi okok, illetőleg téves számlázás miatt változott (helyesbítés);
b) a vámkezelés téves vámtarifa-szám vagy vámérték alapján történt, a vámkezelés során téves árfolyamot alkalmaztak, továbbá az adó összege vagy mértéke tévesen került megállapításra (módosítás).
(3) A vám- és pénzügyőrség szervei a megfizetett adót kérelemre visszafizetik, ha az adófizetésre kötelezett az adó megfizetésének esedékessége napjától számított egy éven belül igazolja, hogy a termék nem minősült importált terméknek, vagy ha a belföldi forgalom számára vámkezelt terméket az eredeti küldő címére, vagy annak rendelkezése szerinti más címre a szerződés meghiúsulása, illetőleg a szerződésen alapuló szavatossági vagy jótállási igény alapján külföldre visszaszállították.
(4) Ha az importált termékre utólag vámmentességet - ideértve a Tv. 2. számú mellékletében megjelölt vámmentességet is -, vámkedvezményt engedélyeztek, továbbá a vámot elengedték vagy mérsékelték vagy a vámkontingens igénybevételére vagy kedvezőbb vámtétel alkalmazására való jogosultságot utólag igazolják, az adó alapját csökkenteni kell az elengedett, illetőleg a mérsékelt vám és vámkezelési díj összegével.
8. §
(1) Ha a behozatali előjegyzésben behozott terméket a visszaviteli határidő lejárta előtt a belföldi forgalom számára vámkezelik, vagy a visszaviteli határidő lejárta után belföldön marad, a termék első belföldi tulajdonosa vagy a vámkezelést kérő jogosult a behozatali előjegyzés időtartama alatt a termék után "szolgáltatásimport" jogcímen (Tv. 11. §-a) megfizetett, de jogszabály szerint egyébként le nem vonható előzetesen felszámított adó pótlólagos levonására.
(2) A pótlólagos adólevonásra az első belföldi tulajdonos vagy a vámkezelést kérő a termékimport utáni adó megfizetésének esedékességétől kezdődően jogosult.
9. §
(1) Adóhiány megállapításakor adóalany esetében a Tv. 66. §-ának (1) és (2) bekezdésében, nem adóalany esetében - ideértve az alanyi adómentességben részesülő adóalanyt is - az adóigazgatási eljárásról szóló jogszabályban meghatározott bírságot kell megállapítani.
(2) Késedelmesen teljesített adófizetés esetén a Tv. 66. §-ának (4) bekezdésében meghatározott késedelmi pótlékot kell megállapítani.
(3) A bírság és késedelmi pótlék megfizetése alól felmentés nem adható.
Záró rendelkezések
10. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit - a (2) bekezdésben foglalt eltéréssel -
a) a külkereskedelmi áruforgalmon kívüli,
b) a nem rubel elszámolású, külkereskedelmi áruforgalmon belüli,
c) a rubel elszámolású, külkereskedelmi áruforgalmon belüli
termékimport tekintetében - ha első belföldi tulajdonos a b) pont szerinti esetben nem adóalany, a c) pont szerinti esetben pedig alanyi adómentességben részesülő adóalany vagy nem adóalany - az 1989. december 31. napját követően behozott vagy beküldött termékre, egyéb esetekben pedig a folyamatban levő ügyekben kell alkalmazni.
(2) A rendeletet a Tv. 76. §-ának (2) bekezdésében meghatározott személygépkocsi-importra vonatkozóan a kihirdetés napjától kezdődően kell alkalmazni.
(3) A nem rubel elszámolású importból történő termékbeszerzés általános forgalmi adóztatásáról szóló, a 29/1989. (VI. 27.) PM rendelettel módosított 64/1988. (XII. 26.) PM rendelet 1990. január 1. napján hatályát veszti.
Dr. Kunos Péter s. k.,
pénzügyminisztériumi államtitkár
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.