104/1952. (XI. 28.) MT rendelet

a termelőszövetkezeti tag traktorvezetők jogviszonyának rendezéséről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A gépállomás igazgatója köteles a gépállomás kötelékében dolgozó azokkal a traktorvezetőkkel és kombájnvezetőkkel, akik termelőszövetkezet tagjai (termelőszövetkezeti tag traktorvezetők; továbbiakban: traktorvezető) az 1.039/1951. (XII. 23.) számú minisztertanácsi határozat alapján írásban munkaszerződést kötni.
A traktorvezetőt a gépállomás igazgatója munkaszerződés megkötésével alkalmazza. A megkötött munkaszerződéssel a gépállomás és a traktorvezető között létrejött munkaviszonyra - e ren...

104/1952. (XI. 28.) MT rendelet
a termelőszövetkezeti tag traktorvezetők jogviszonyának rendezéséről
1. §
(1) A gépállomás igazgatója köteles a gépállomás kötelékében dolgozó azokkal a traktorvezetőkkel és kombájnvezetőkkel, akik termelőszövetkezet tagjai (termelőszövetkezeti tag traktorvezetők; továbbiakban: traktorvezető) az 1.039/1951. (XII. 23.) számú minisztertanácsi határozat alapján írásban munkaszerződést kötni.
(2) A traktorvezetőt a gépállomás igazgatója munkaszerződés megkötésével alkalmazza. A megkötött munkaszerződéssel a gépállomás és a traktorvezető között létrejött munkaviszonyra - e rendeletből folyó eltérésekkel - a Munka Törvénykönyvének rendelkezéseit kell alkalmazni. A traktorvezető a gépállomás munkarendjét megtartani köteles.
(3) A gépállomással létesített munkaviszony alapján a traktorvezetőt a gépállomás igazgatója irányítja, munkáját az igazgató rendelkezései szerint köteles végezni, munkaviszonyát ugyancsak az igazgató szüntetheti meg. A gépállomással létesített munkaviszony a traktorvezető termelőszövetkezeti tagságát, a tagságból, folyó jogait és - a munka végzésén kívül - kötelezettségeit nem érinti.
2. §
(1) A traktorvezetőt elsősorban a gépi munkaszerződésben foglalt munkáknál saját termelőszövetkezetében kell foglalkoztatni, a gépállomás igazgatója azonban a szükséghez képest más munkaterületre is beoszthatja.
(2) A gépállomás igazgatója köteles a munkát úgy megszervezni és a traktorvezetőt úgy beosztani, hogy a brigádszervezetet megszilárdítsa és a brigádokat a lehetőséghez képest a termelőszövetkezetekhez kösse.
3. §
A traktorvezetőket 1952. évi december hó 1. napjáig munkakönyvvel kell ellátni. 1952. évi december hó 1. napjától a gépállomás igazgatója traktorvezetővel csak akkor köthet munkaszerződést, ha az munkakönyvvel rendelkezik. A munkakönyv kiállítására, kezelésére, a munkakönyvbe teljesítendő bejegyzésekre, ezek hatályára, valamint az ezekkel kapcsolatos büntető rendelkezések alkalmazására vonatkozó jogszabályok e rendelettel szabályozott munkaviszonyra is irányadók.
4. §
A traktorvezetőnek termelőszövetkezetben végzett munkája után járó jövedelemrészesedését és a gépállomástól járó egyéb javadalmazását az 1.039/1951. (XII. 23.) számú minisztertanácsi határozatban foglalt elvek alapján kell megállapítani azzal, hogy abban az esetben, ha a traktorvezető munkaegységgel nem díjazható munkát végez, részére ugyanazt a munkabért kell kifizetni, mint a gépállomás többi dolgozóinak; ilyen díjazás azonban csak a ténylegesen elvégzett munka után jár.
5. §
(1) A traktorvezetőket üzemi baleset által keletkezett munkaképesség csökkenése vagy megrokkanása esetén ugyanolyan társadalombiztosítási ellátásban kell részesíteni, mint az 1951. évi 30. számú törvényerejű rendelet hatálya alá eső más dolgozókat. Üzemi baleset esetén való gyógykezelés időtartamára járó táppénz összegét, illetőleg a baleseti járadék alapjául szolgáló havi átlagkeresetet a földművelésügyi miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértésben évenként a traktorvezetők évi keresetének átlagában állapítja meg.
(2) A traktorvezetők balesete esetére járó ellátásának fedezésére a gépállomás - az előbbi bekezdésnek megfelelően - átalányban megállapított díjjárulékot köteles fizetni.
(3) A traktorvezetőt betegség esetére nem a gépállomási alkalmazottaknak járó, hanem a termelőszövetkezeti tagsággal járó biztosítás illeti meg abban az esetben is, ha munkáját egyes időszakokban bérfizetés ellenében végzi.
(4) A traktorvezetők családi pótlékban és - üzemi balesetből eredő rokkantsági nyugdíjon, Illetve baleseti járadékon kívül - nyugellátásban nem részesülnek.
6. §
(1) A gépállomás igazgatói alapjának megállapításánál a traktorvezetők számát is figyelembe kell venni.
(2) A traktorvezető a gépállomás többi dolgozóival azonos feltételek mellett jogosult a gépállomás jóléti, kulturális, egészségügyi és egyéb intézményeinek igénybevételére.
(3) A traktorvezetőnek munka- és védőruhával való ellátásáról ugyancsak a gépállomás többi dolgozóira érvényes szabályok szerint a gépállomás tartozik gondoskodni.
(4) A dolgozóknak a munkaviszony megkezdése előtti vagy egyébként kötelező orvosi vizsgálatára vonatkozó rendelkezések a traktorvezetőkre is kiterjednek.
7. §
(1) A traktorvezetőt oktatásának ideje alatt ösztöndíjban lehet részesíteni.
(2) Ha a gépállomás a traktorvezetőt tanfolyamos oktatásban részesíti, úgy szerződésileg kikötheti, hogy amennyiben a traktorvezető a gépállomással kötött munkaszerződést önkényesen megszünteti, vagy fegyelmi úton kerülne elbocsátásra, köteles az oktatással felmerült kiadásokat, vagy azoknak egy részét a gépállomásnak megtéríteni.
8. §
(1) A traktorvezető által a gépállomásnak okozott kárért való anyagi felelősségre a Munka Törvénykönyvének 121-123. §-aiban, a traktorvezető javadalmazásából - ideértve a munkaegységek után fizetett pénzbeli előleget is - történő levonások mértékére a Munka Törvénykönyvének 73. §-ában, valamint ezek végrehajtására kiadott rendeletekben foglalt rendelkezéseket, a levonások sorrendjére pedig a 4.250/1949. (IX. 24.) MT számú rendelet rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni. Az anyagi felelősségrevonás iránt a gépállomás igazgatója köteles intézkedni.
(2) A traktorvezető selejtes munkájáért a 11/1951. (I. 9.) MT számú rendeletnek megfelelően tartozik felelősséggel.
(3) Azokban az esetekben, amikor a traktorvezetőre a Munka Törvénykönyvének vagy egyéb jogszabályoknak alkalmazásánál havi jövedelmet kell számításba venni, úgy ennek mérvére az 5. § (1) bekezdése értelmében megállapított átlagkereset az irányadó.
(4) A traktorvezetőnek a gépállomással szemben fennálló tartozásaiért a termelőszövetkezet a traktorvezető jövedelemrészesedésének erejéig szavatol.
9. §
(1) A gépállomás igazgatója a traktorvezetővel szemben a Munka Törvénykönyve 112. §-ában megállapított fegyelmi vétségek miatt az alábbi fegyelmi büntetéseket szabhatja ki:
1. szóbeli feddés,
2. írásbeli megrovás,
3. a gépállomási munkaviszony azonnali hatályú megszüntetése.
(2) A gépállomás igazgatója, illetőleg a termelőszövetkezet a traktorvezetővel szemben alkalmazott fegyelmi intézkedésekről egymást kölcsönösen értesíteni tartoznak.
(3) Olyan fegyelmi vétség miatt, melyért a gépállomás igazgatója a traktorvezetőt megbüntette, a termelőszövetkezet fegyelmi bizottsága csak a termelőszövetkezetből való kizárás felől határozhat.
10. §
A fegyelmi eljárás lefolytatására a közületi vállalatok fegyelmi szabályzatáról szóló 34/1950. (I. 27.) MT számú, valamint az azt módosító és kiegészítő rendeleteket kell megfelelően alkalmazni.
11. §
(1) A jelen rendelet 1952. évi december hó 1. napján lép hatályba.
(2) A jelen rendelet végrehajtásáról a földművelésügyi miniszter - az ügykörüket érintő kérdésekben a pénzügyminiszterrel és a Munkaerőtartalékok Hivatala elnökével egyetértésben - gondoskodik.
Rákosi Mátyás s. k.,
a minisztertanács elnöke
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.