28/1952. (IV. 8.) MT rendelet

a munkakönyvekkel kapcsolatos egyes rendelkezések módosításáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az 1952. évi május hó 1. napjától a munkáltató csak olyan dolgozót alkalmazhat, aki munkábalépésekor munkakönyvét átadja.
Munkakönyv nélkül alkalmazhatók
az ideiglenesen - legfeljebb három napra - alkalmi munkára felvett dolgozók,
a mezőgazdasági idénymunkálatoknál (növényápolás, aratás, cséplés, betakarítás, gyapotszedés, réparakodás) ideiglenesen alkalmazott falusi dolgozók.
A mezőgazdasági idénymunkálatoknál ideiglenesen alkalmazott falusi dolgozókat csak a lakóhelyük szerint illetékes...

28/1952. (IV. 8.) MT rendelet
a munkakönyvekkel kapcsolatos egyes rendelkezések módosításáról
1. §
Az 1952. évi május hó 1. napjától a munkáltató csak olyan dolgozót alkalmazhat, aki munkábalépésekor munkakönyvét átadja.
2. §
(1) Munkakönyv nélkül alkalmazhatók
a) az ideiglenesen - legfeljebb három napra - alkalmi munkára felvett dolgozók,
b) a mezőgazdasági idénymunkálatoknál (növényápolás, aratás, cséplés, betakarítás, gyapotszedés, réparakodás) ideiglenesen alkalmazott falusi dolgozók.
(2) A mezőgazdasági idénymunkálatoknál ideiglenesen alkalmazott falusi dolgozókat csak a lakóhelyük szerint illetékes községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottsága által erre a célra kiállított igazolással szabad munkakönyv nélkül alkalmazni. Az igazolás egy évi időtartamra érvényes; kiállításának rendjét a belügyminiszter szabályozza.
3. §
Az 1952. évi május hó 1. napjától minden dolgozó, akinek még nincsen munkakönyve és akire a 2. § (1) bekezdésében felsorolt kivételek nem vonatkoznak, köteles munkábaállása előtt az állandó lakóhelye vagy ideiglenes tartózkodási helye szerint illetékes járási - városokban a városi (városi kerületi) - tanács végrehajtóbizottságától munkakönyv kiállítását kérni.
4. §
(1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és ötezer forintig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő az a munkáltató, aki munkakönyv nélkül alkalmaz dolgozót vagy aki a munkakönyvekre vonatkozó rendelkezéseket egyébként megszegi vagy kijátssza. A kihágás miatt az eljárás a végrehajtóbizottság mint kihágási bíróság hatáskörébe tartozik; a szakminiszter jogkörében a Munkaerőtartalékok Hivatalának elnöke jár el.
(2) A munkaerőgazdálkodás érdekét veszélyeztető büntettet követ el és öt évig terjedhető börtönnel büntetendő az, aki
a) rendszeresen vagy tömegesen alkalmaz dolgozókat munkakönyv nélkül,
b) szándékosan munkaközvetítés nélkül alkalmaz korábbi munkahelyéről önkényesen kilépett vagy onnan fegyelmi úton azonnali hatállyal elbocsátott dolgozót, akit az érvényben lévő rendelkezések szerint csak munkaközvetítés alapján szabad alkalmazni.
5. §
(1) Hatályát veszti a 161/1951. (VIII. 28.) MT számú rendelet 1. §-a (2) bekezdésének az a rendelkezése, hogy az önkényesen kilépőt a felmondási idő alatt a munkateljesítés alól nem szabad felmenteni s ha a munkát ennek ellenére megtagadja, azonnali hatállyal el kell bocsátani.
(2) Az 1952. évi május hó 1. napjával hatályát veszti a 175/1950. (VI. 22.) MT számú rendelet 4. és 10. §-a, valamint a 120/1951. (VI. 10.) MT számú rendelet 1. §-a.
Dobi István s. k.,
a minisztertanács elnöke
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.