adozona.hu
33000/1947. IpM rendelet
33000/1947. IpM rendelet
a jogosulatlan iparűzés hatályosabb leküzdéséről szóló 10230/1947. Korm. és az ennek kiegészítéséről szóló 15580/1947. Korm. rendeletek hatálybaléptetése és végrehajtása tárgyában

- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A 10230/1947. Korm. rendelet 7. §-ában, továbbá a 15580/1947. Korm. rendelet 2. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a kereskedelem- és szövetkezetügyi, valamint a belügyminiszterrel egyetértően a következőket rendelem:
A jogosulatlan iparűzés hatályosabb leküzdéséről szóló 10230/1947. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 190-191. szám), valamint az ennek kiegészítéséről szóló 15580/1947. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 1948. évf. 1. szám; a továbbiakban: R.) az ...
(1) A jogosulatlan iparűzés hatályosabb leküzdéséről szóló 10230/1947. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 190-191. szám), valamint az ennek kiegészítéséről szóló 15580/1947. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 1948. évf. 1. szám; a továbbiakban: R.) az 1948. évi január hó 1. napján lép hatályba.
(2) A R. rendelkezései a jogosulatlan kereskedés megakadályozása tárgyában kiadott 4.570/1945. M. E. rendelet (Magyar Közlöny 63. szám) rendelkezéseit nem érintik.
2. §
(1) A R. 1. §-a értelmében az iparosnak az 1936: VII. tc. 15. §-ában emlitett joga nem terjed ki uj építmények létezésére, új berendezési és felszerelési tárgyak készítésére, valamint a meglévők oly mértékű átalakítására, amely a kezelés (karbantartás) és javítás körét nyilvánvalóan meghaladja. Ez a rendelkezés az iparos szóbanlevő jogát a vonatkozó korábbi rendelkezésekben foglaltakon túlmenően korlátozza, továbbá megszűkiti az iparos állal házilag végezhető munkák körét.
(2) Ha kétséges, hogy az iparos valamely munkát az 1922: XII. tc. 45. §-ának az 1936: VII. tc. 15. §-ával és a R. 1. §-ával módosított (2) bekezdése értelmében jogosult-e elvégezni, a 30000/1936. IpM rendelet (Rendeletek Tára 1109. old.) 39. §-ának utolsó bekezdése értelmében kell eljárni.
3. §
(1) A R. 2. §-ában említett arcképes igazolvány annak igazolására szolgál, hogy az iparos az igazolványban feltüntetett ipar körébe tartozó munkákat elvégezni jogosult. Az igazolványt anyagigénylésnél és közszállitásra pályázásnál az iparűzési jogosultság igazolására el kell fogadni.
(2) Az arcképes igazolvány céljára kisebb méretű (zsebben elhelyezhető) keményfedelű könyvecske szolgál. Az arcképes igazolvány szövegének mintáját a jelen rendelet melléklete tünteti fel. A könyvecskéket az Ipartestületek Országos Központja állíttatja elő és az önköltségi ár megtérítése ellenében, - amely 5 Ft-nál magasabb nem lehet - bocsátja a megrendelő ipartestület rendelkezésére. Az arcképes igazolványt az iparos kérelmére az az ipartestület állítja ki, amelynek az igazolványt kérő iparos tagja. Az arcképet a könyvecskébe ugy kell beilleszteni, hogy kicserélése a lehetőség szerint megakadályoztassék. Az arcképet az ipartestület pecsétjével el kell látni, olymódon azonban, hogy az arc látható maradjon.
(3) Az arcképes igazolványt a naptári év tartamára terjedő érvénnyel kell kiállítani. Az igazolvány érvényét a megfelelő rovat kitöltésével kell egy-egy naptári év tartamára meghosszabbítani (megújítani). Ha az iparos más ipartestület tagja lett, az arcképes igazolványt a kiállító ipartestületnek vissza kell adni, idegen ipartestület a korábbi igazolvány érvényét nem hosszabbíthatja meg. Az arcképes igazolványt kiállításakor és a meghosszabbításakor az ipartestület elnöke és jegyzője aláírni és az ipartestület pecsétjével ellátni köteles. Az ipartestület az arcképes igazolvány kiállításáért - a fentebb említett önköltségi árat kivéve - valamint meghosszabbításáért díjat nem szedhet.
(4) Az iparos az iparűzés szünetelése esetében a szünetelés tartamára arcképes igazolványát az ipartestületnek beszolgáltatni köteles. Ugyancsak be kell szolgáltatnia az arcképes igazolványt az ipar gyakorlásának megszűnése, valamint uj arcképes igazolvány kiállítása esetében is.
(5) Az iparűzés szünetelése vagy megszűnése alkalmával az iparhatóság a bejelentést tevőt felhívja, hogy az igazolványt három nap alatt az ipartestületnek szolgáltassa be.
(6) Az ipartestületek az általuk kiállított arcképes igazolványokról sorszámmal ellátott nyilvántartást kötelesek vezetni akként, hogy az igazolvány sorszáma a nyilvántartás megfelelő folyószámával azonos legyen. A nyilvántartásban az igazolvány meghosszabbításának, esetleges be-szolgáltatásának vagy érvénytelenítésének napját fel kell tüntetni.
(7) Ha az arcképes igazolvány elvész, az elveszett igazolvány érvénytelenné nyilvánításával új arcképes igazolványt lehet kiállítani, azonban az ipartestület hirdetőtábláján, valamint az Ipartestületek Országos Központjának lapjában közhírré kell tenni, hogy az elveszett arcképes igazolvány érvényét veszítette.
4. §
(1) A R. 5. §-a értelmében büntetni kell azt, aki ismételten végeztet ipari munkát olyan személlyel, akiről tudja, hogy az illető munka ipar-szerű végzésére nincs iparjogosítványa, feltéve, hogy a munkának haladéktalan elvégzése nagyobb károsodás vagy veszély elhárítása végett nem volt szükséges. Jogosulatlan iparűzés esetében tehát az eljáró rendőri büntetőbirónak terheltként ki kell hallgatnia azt is, aki az ipari munkát végeztette (megrendelő) annak megállapítása végett, vajjon a R. 5. §-ába ütköző kihágást nem követte-e el. A jogerős határozatokat a rendőri büntetőbíróságok kötelesek a megrendelő lakóhelye szerint illetékes elsőfokú iparhatóságnak megküldeni. Az iparhatóságok az igy tudomásukra hozott megrendelőkről nyilvántartást kötelesek vezetni. Ezeket a nyilvántartásokat a rendőri büntetőeljárásban a 495210/1947. BM rendelettel (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 220. szám) közzétett jegyzék szerint eljárni jogosult szakképviselőknek a hivatalos órák alatt rendelkezésre kell bocsátani.
(2) A szakképviselők kötelesek a nyilvántartásokat rendszeresen megvizsgálni és a tudva jogosulatlan iparűzővel ismételten dolgoztató megrendelők ellen a feljelentést megtenni, általában 65000/1909. BM rendelet 30. §-ában biztosított hatáskörükben gondosan eljárni.
5. §
Ez a rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.
Budapest, 1947. évi december hó 31-én.
A miniszter helyett: