adozona.hu
1034/1947. IpM rendelet
1034/1947. IpM rendelet
a Magyar Állami Vas-, Acél- és Gépgyárak alkalmazottai tanulmányainak folytatása tárgyában

- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A Magyar Vas-, Acél- és Gépgyáraknak azokat az alkalmazottait, akik középiskolai vagy főiskolai tanulmányokat kívánnak folytatni, erre irányuló törekvésükben támogatni kell.
Az az alkalmazott, aki középiskolai vagy főiskolai tanulmányokat kíván folytatni, továbbtanulási engedélyt köteles kérni. Az alkalmazottnak eziránti kérelmét az illetékes szolgálati főnökségnél kell benyújtania. A szolgálati főnökség a kérelmei a saját, valamint a szakszervezet helyi csoportja javaslalával együtt haladék...
(1) A Magyar Vas-, Acél- és Gépgyáraknak azokat az alkalmazottait, akik középiskolai vagy főiskolai tanulmányokat kívánnak folytatni, erre irányuló törekvésükben támogatni kell.
(2) Az az alkalmazott, aki középiskolai vagy főiskolai tanulmányokat kíván folytatni, továbbtanulási engedélyt köteles kérni. Az alkalmazottnak eziránti kérelmét az illetékes szolgálati főnökségnél kell benyújtania. A szolgálati főnökség a kérelmei a saját, valamint a szakszervezet helyi csoportja javaslalával együtt haladéktalanul továbbítani köteles a Magyar Állami Vas-, Acél- és Gépgyárak (MÁVAG) vezérigazgatójához, aki a kérelem tekintetében - az iparügyi miniszter által megállapított létszámkeretre figyelemmel - határoz.
(3) A MÁVAG vezérigazgatója azokról az alkalmazottakról, akik továbbtanulási engedélyt kaptak, a személyi (név, születési év és hely, családi állapot, lakás), valamint a továbbtanulásra vonatkozó (iskola, osztály, stb.) adatok feltüntetésével nyilvántartást vezet.
2. §
(1) Azokat az alkalmazottaikat, akik az 1. § alapján továbbtanulási engedélyt kaptak, tanulmányi idejük alatt napi hat órai munkaidő alatt kell foglalkoztatni.
(2) Az órabéres alkalmazottaik részére a jelen § (1) bekezdése esetében napi nyolc órai munkaidőt kell elszámolni.
(3) Azt az alkalmazottat, aki továbbtanulása engedélyt kapott, lehetőleg olyan munkakörben kell alkalmazni, amelyben az elméleti továbbképzésével kapcsolatos gyakorlati tudnivalókat elsajátíthatja.
(4) A szolgálati főnökség a továbbtanulási engedéllyel rendelkező alkalmazott részére a tanulmányai folytatásához szükséges vizsgálatok letételére évenként legfeljebb négy (4) heti fizetéses szabadságot köteles adni.
(5) Az (1) és (2) bekezdésben meghatározott kedvezmények nem illetik meg az alkalmazottat az általa látogatott közép- vagy főiskola négy hétnél hosszabb tanítási szünetének tartama alatt. A négy hetet meghaladó, valamint a bizonytalan időre szóló tanítási szünet kezdetét és végét az alkalmazott haladéktalanul bejelenteni köteles a MÁVAG vezérigazgatójának. Bizonytalan időtartamú szünet esetében a kedvezmények fenntartása vagy felfüggesztése tekintetében a számbajövő körülményekre, különösen a szünet várható időtartamára figyelemmel - a MÁVAG vezérigazgatója határoz.
3. §
(1) A továbbtanulási engedéllyel rendelkező alkalmazottak eredményeiket a tanulmányi időszak végén, illetőleg a letett vizsgálat után két hét alatt, de legalább hat havonként szolgálati főnökségüknél hiteltérdemlően igazolni kötelesek.
(2) A szolgálati főnökség erről a MÁVAG vezérigazgatójához szolgálati uton jelentést tenni köteles és ennek alapján az igazgatóság a tanulmányi eredményt a nyilvántartásba bejegyzi.
4. §
(1) Attól az alkalmazottól, aki tanulmányai folytatásában nem tanusít kielégítő eredményt, a MÁVAG vezérigazgatója a továbbtanulási engedélyt a szolgálati főnökség és a szakszervezet helyi csoportjának meghallgatása után megvonhatja. A továbbtanulási engedélyt megvonó határozat ellen az alkalmazott - a szolgálati ut betartásával - az iparügyi miniszterhez tizenöt nap alatt panasszal élhet, a panasznak halasztó hatálya van.
(2) Ha az alkalmazott a továbbtanulási engedéllyel visszaél, visszaélését szolgálati vétségnek kell tekinteni és vele szemben a továbbtanulási engedély megvonásán felül megtorló eljárást kell foganatosítani.
5. §
A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.
Budapest, 1947. évi február hó 12-én.
A miniszter helyett: