1700/1947. ME rendelet

a postai alkalmazottak illetményének és nyugellátásának rendezése tárgyában

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A minisztérium az 1946: VI. tc. 1. §-ában foglalt és az 1946: XXVIII. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a 8430/1946. ME rendelet hatályát a postai alkalmazottakra kiterjeszti és a következőket rendeli
A postai alkalmazottak a jelen rendelet hatálybalépésének napjától kezdve olyan összegű fizetést kapnak, amilyen összegű fizetés a jelen rendelet I. számu mellékletét képező Táblázat szerint a közszolgálati alkalmazottakat az ott feltüntetett fizetési osztályban és fokozatban...

1700/1947. ME rendelet
a postai alkalmazottak illetményének és nyugellátásának rendezése tárgyában
A minisztérium az 1946: VI. tc. 1. §-ában foglalt és az 1946: XXVIII. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a 8430/1946. ME rendelet hatályát a postai alkalmazottakra kiterjeszti és a következőket rendeli
I. FEJEZET
A tényleges szolgálatban álló postai alkalmazottak fizetése
1. §
A postai alkalmazottak a jelen rendelet hatálybalépésének napjától kezdve olyan összegű fizetést kapnak, amilyen összegű fizetés a jelen rendelet I. számu mellékletét képező Táblázat szerint a közszolgálati alkalmazottakat az ott feltüntetett fizetési osztályban és fokozatban megilleti.
2. §
(1) A posta vezérigazgatója az 1., a postavezérigazgató-helyettes a 2. fizetési fokozatba tartozik.
(2) A jelen rendelet végrehajtása céljából minden postai alkalmazottat (ideértve azokat a nem rendszeres minőségű postai alkalmazottakat is, akik a 7000/1945. KKM rendelet (Magyar Közlöny 68. szám) 11. §-a alapján valamely fizetési osztályra nézve megállapított illetményben részesülnek) abba a fizetési fokozatba kell besorolni, amelybe a jelen rendelet értelmében tartozik. A fizetési fokozatba sorolás az egyes szakokban meghatározott várakozási idő figyelembevételével, a beszámítható szolgálati idő alapján történik. Az egyes szakokban a +-el megjelölt fizetési fokozatnál magasabb fokozatba a szolgálati idő alapján automatikusan sem besorolásnak, sem előléptetésnek helye nincsen.
(3) A mozgópostakezelők, fémcsiszolók, hegesztők, ólommal és savakkal dolgozók várakozási ideje minden fokozatban két év, amig ebben a munkakörben állandóan foglalkoztatva vannak és legalább két éven át ebben a beosztásban teljesítenek folyamatos szolgálatot.
(4) Az alkalmazott, ha állása nem szakképesítéshez kötött, a szolgálatba lépésétől számított két év elteltével végleges minőségű alkalmazottá válik. Az az alkalmazott, akinek állására nézve szakképesítés van előírva, mindaddig, amig az előirt szakképesítést megszerzi, ideiglenes alkalmazottnak tekintendő. Az ilyen alkalmazott az előirt várakozási idejének eltelte után a magasabb fizetési fokozatba előléphet, de soronkivül nem léptethető elő. A véglegesítést a szakképzettség megszerzése napjától kell számítani.
(5) Az olyan alkalmazott besorolásánál, aki előzőleg kedvezőbb várakozási időt biztosító munkakörben dolgozott, az olt eltöltött időt az előző munkakörére megállapított szabályok szerint kell figyelembe venni.
(6) A (2) bekezdésben foglalták végrehajtása során a tizenhetedik életév betöltése után megszakítás nélkül eltöltött szolgálati időt az 1912: LXV. törvénycikk szabályai szerint kell alapul venni ugy, hogy a szolgálatbalépés éve teljes évnek számit. A hadiéveket és a tanoncidőt a besorolásnál figyelmen kivül kell hagyni.
3. §
A 2. §-ban foglaltak szerint végrehajtott besorolás folytán a postai alkalmazott nem kerülhet alacsonyabb fiztési fokozatba, mint amely fokozat a jelen rendelet II. számú mellékletét képező Összehasonlító Táblázat szerint a jelen rendelet hatálybalépéséig elért fizetési osztályának és fokozatának megfelel.
4. §
(1) A jelen rendelet hatálybalépése után újonnan kinevezett postai alkalmazottat a rendelet mellékletét képez A 1. számú Táblázatban az állásának megfelelő szakra megállapított legalacsonyabb fizetési fokozatba kell besorolni. A fogalmazási és a számvevőségi szakba történő kinevezéshez legalább három évi, más postai szakban eltöltött szolgálati idő szükséges.
(2) A közszolgálatot megelőző magánalkalmazásban eltöltött szolgálati időt a besorolásból annyiban lehet figyelembe venni, amennyiben ennek a szolgálati időnek beszámítására a jelen rendelet 11. §-ának (3)bekezdése lehetőséget nyújt.
(3) Ha a postai alkalmazott szolgálati ideje alatt magasabb iskolai- és szakképesítést szerez, a tehetőség szerint a megszerzett képesítésnek megfelelő szakba kell átvenni.
(4) Ha azalkalmazott olyan szakba nyert állandó beosztást, amely az eddiginél kedvezőtlenebb előmenetet biztosit, az ebben a szakban megüresedő állás betöltésénél elsősorban az ilyen állandó beosztásba helyezett alkalmazottat kell kinevezni. Az ilyen kinevezésnél azonban az alkalmazottat tekintet nélkül szolgálati idejére, legalább ugyanabba a fokozatba kell besorolni, amelybe az előző szolgálata alapján már tartozott. Az üzemi baleset következtében eddigi szolgálatára alkalmatlanná vált alkalmazottat kedvezőtlenebb előmenetelt nyújtó szakra áttenni nem lehet.
5. §
(1) Az alkalmazott a közvetlenül magasabb fizetési fokozatba a jelen rendelet 1. számú mellékletét képező Táblázatban az illető szakra megállapított várakozási idő elteltével lép elő. A szolgálati időt a fokozatos előlépés szempontjából úgy kell számítani, hogy a kinevezés (előlépés) éve teljes évnek számít.
(2) Az egyes szakokban a +-tel megjelölt fizetési fokozatokból a magasabb fizetési fokozatba csak személyi kiválasztás utján kinevezéssel lehet előléptetni. Az I. és II. szakba tartozó vezető állást betöltő alkalmazott a 4. fizetési fokozatba nevezhető ki. Az így kinevezett alkalmazott három évi várakozás után a 3. fizetési fokozatba lép elő. A III. szakba tartozó alkalmazott személyi kiválasztás alapján a 6. és az 5. fizetési fokozatba, a posta központi számvevőségének vezetője pedig a 4. fizetési fokozatba nevezhető ki. A IV. és V. szakba tartozó alkalmazottak ugyancsak személyi kiválasztás alapján a 6. és 5. fizetési fokozatba, a VI. és VII. szakba tartozó alkalmazottak a 8. fizetési fokozatba, a VIII-IX. szakba tartozó alkalmazottak pedig a 10. fizetési fokozatba nevezhetők ki. A felsorolt szakokba tartozó alkalmazottak közül egy-egy, ha pedig a szakon lévők létszáma az ezret meghaladja, bárom három alkalmazott a következő magasabb fizetési fokozatba is kinevezhető.
6. §
(1) Azt a kinevezett postai alkalmazottat, aki kiváló munkateljesítménye alapján erre érdemes és fizetési fokozatában már legalább egy év óta teljesít szolgálatot, a közvetlenül magasabb fizetési fokozatba soronkivül elő lehet léptetni. A különleges beosztásban lévő alkalmazott két évi várakozás után a következő második, a vezető állást betöltő alkalmazott pedig három évi várakozás után a következő harmadik fizetési fokozatba soronkivül előléptethető.
(2) Az (1) bekezdés alapján soronkivül előléptethetők száma egy-egy évben az ugyanazon szak, ugyanazon fizetési fokozatába tartozó alkalmazottak számának % részét, az I-II. szakba tartozó alkalmazottaknál pedig annak 1/2 részét nem haladhatja meg.
7. §
A fokozatos előléptetéshez szükséges várakozási idő megállapításánál a tízenhetedik életév betöltése előtt eltöltött szolgálati idői figyelembe venni nem lehet.
8. §
A besorolások kérdésében felmerülő vitás esetekben a közlekedésügyi miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértve végérvényesen határoz.
II. FEJEZET
Egyéb illetmények
9. §
A postai alkalmazottakat családi pótlék, lakbérsegély és közlekedési segély cimén ugyanazok az összegek illetik meg, mintamilyen összegeket a vonatkozó jogszabályok a többi közszolgálati alkalmazottra nézve megállapítanak.
III. FEJEZET
Nyugdíj
10. §
A postai alkalmazottak nyugdíjának kiszámításánál arra a fizetési fokozatra megállapítható beszámítható javadalmazást kell alapul venni, amely fizetési fokozatba az alkalmazott a tényleges szolgálatban utoljáratartozott, illetőleg a jelen rendelet szerint besorolandó. A nyugdíjasok besorolásánál csak a nyugdíj megállapításánál alapul vett tényleges szolgálatban eltöltött beszámítható szolgálati időt lehet figyelembe venni.
11. §
(1) Amozgópostakezelő, hegesztő, fémcsiszoló, ólommal és savval dolgozó személyzet nyugdíjának megállapításánál az ebben a minőségben eltöltött szolgálati időnek minden teljes 5 hónapja 6 hónapnak számit.
(2) Anyugdíjba beszámítható szolgálati időt ugy kell megállapítani, hogy azt a szolgálat megkezdésének napjától a szolgálati viszony megszünésének napjáig kell számítani. A szolgálati idő megállapításánál a tanonc-időt, valamint a tizenhetedik életév betöltése előtt eltöltött szolgálati időt figyelembevenni nem lehet. A besorolásnál figyelembe vett katonai szolgálati időt a nyugdíjba beszámitható szolgálati idő megállapításánál hivatalból kell beszámítani.
(3) A postai alkalmazott által szolgálatba lépése előtt magánalkalmazásban eltöltött szolgálati időnek legfeljebb kétharmad részét a nyugdíj megállapításánál be lehet számítani, ha az érdekeltnek postai alkalmazását a magánalkalmazásban szerzett szakképzettsége tette indokolttá, illetőleg ha az alkalmazott a magánalkalmazásban szerzett szakképzettségét a posta szolgálatában megfelelően hasznosíthatja. A beszámítás kérdésében a közlekedésügyi- és a pénzügyminiszter, valamint a Magyar Postások Országos Szabad Szakszervezetének egy-egy képviselőjéből alakított bizottság határoz. A bizottság tagjait ülésenként a közlekedésügyi miniszter által a pénzügyminiszterrel egyetértve megállapított összegű díjazás illeti meg.
IV. FEJEZET
A nyugdíjasok egyéb járandóságai
12. §
(1) A postai nyugdíjasokat (özvegyeket) családi pótlék és lakbérsegély címén ugyanazok az összegek illetik meg, mint amilyen összegeket a vonatkozó jogszabályok a többi közszolgálati nyugdíjasra (özvegyre) megállapítanak.
(2) A postai alkalmazottak árváinak nevelési járuléka tekintetében a közszolgálati alkalmazottak árváira vonatkozó jogszabályokat kell alkalmazni.
V. FEJEZET
Vegyes rendelkezések
13. §
(1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; rendelkezéseit az 1947. évi január hó 1. napjától kell alkalmazni.
(2) A jelen rendelet végrehajtásáról a közlekedésügyi miniszter gondoskodik.
(3) A jelen rendelet hatálybalépésétől kezdődően a nyugbérben részesülő személyek a nyugdíjasokkal kerülnek azonos elbírálás alá.
(4) A postai alkalmazottak állásainak elnevezését a jelen rendelet mellékletét képező III. számu Táblázat tünteti fel.
(5) A postamesterek és a postamesteri alkalmazottak illetményét az I. számu mellékletet képező Táblázat figyelembevételével a közlekedésügyi miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértve külön rendeletben szabályozza.
Budapest, 1947. évi február hó 7-én.
Nagy Ferenc s. k.
miniszterelnök
I. számu Táblázat
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.