adozona.hu
31374/1945. FM rendelet
31374/1945. FM rendelet
a mezőgazdasági munkabérmegállapitó bizottságok alakításáról, az 1940. évi XV. tc. és az ezzel kapcsolatos rendeletek hatályonkivül helyezéséről

- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A mezőgazdasági, erdőgazdasági, állattenyésztési, halászati, kert- és szőlőművelési, gyümölcstermelési, selyemtermelési, méhészeti és ezekkel összefüggő munkák munkabérének megállapítása céljából vármegyénként mezőgazdasági munkabérmegállapitó bizottságokat kell szervezni.
A vármegyei mezőgazdasági munkabérmegállapitó bizottság illetékessége kiterjed a vármegye határain belül eső törvényhatósági jogú városokra is.
A vármegyei mezőgazdasági munkabérmegállapitó bizottság elnöke, illetőleg hel...
A mezőgazdasági, erdőgazdasági, állattenyésztési, halászati, kert- és szőlőművelési, gyümölcstermelési, selyemtermelési, méhészeti és ezekkel összefüggő munkák munkabérének megállapítása céljából vármegyénként mezőgazdasági munkabérmegállapitó bizottságokat kell szervezni.
2. §
A vármegyei mezőgazdasági munkabérmegállapitó bizottság illetékessége kiterjed a vármegye határain belül eső törvényhatósági jogú városokra is.
3. §
A vármegyei mezőgazdasági munkabérmegállapitó bizottság elnöke, illetőleg helyettes elnöke a tagok által választott érdektelen szakember. Ha a tagok az elnök személyére nézve megegyezni nem tudnak, a vármegye székhelyén lévő Nemzeti Bizottság nevez ki érdektelen szakembert elnökké, illetve helyettes elnökké. Tagjai, illetőleg póttagjai:
a) a földmunkás szövetség vármegyei csoportjaiból választott 5 tag, illetőleg póttag,
b) a vármegyei gazdasági egyesület által választott 5 tag, illetőleg póttag.
A választott tagokon kivül, szavazati jog nélkül, tagjai a vármegyei mezőgazdasági munkabérmegállapitó bizottságoknak az 1. §-ban felsorolt mezőgazdasági termelési ágak igazgatását végző és a bizottság székhelyén a vármegyére kiterjedő hatáskörrel működő állam szervek (pl. vármegyei gazdasági felügyelőség, erdőigazgatóság, stb.) vezetői vagy megbízottai.
4. §
A bizottságok elnökének, helyettes elnökének és tagjainak megbízatása 1946. évi december hó 31-ig tart. Ha időközben a választott tagok sorában üresedés áll be, a hátralévő időre, a megfelelő érdekeltségű póttagok közül, sorshúzás utján az elnök jelöl ki rendes tagot.
Ha az elnök vagy helyettes elnök tisztsége üresedik meg, a hátralévő időre uj kinevezésnek, illetőleg választásnak van helye.
5. §
A vármegyei mezőgazdasági munkabérmegállapitó bizottság elnöke, helyettes elnöke és tagjai az alispán előtt esküt vagy fogadalmat tesznek arra, hogy megbízatásukkal járó kötelezettségeiknek lelkiismeretesen és részrehajlás nélkül tesznek eleget.
6. §
A büntetőtörvények alkalmazása szempontjából a mezőgazdasági munkabérmegállapitó bizottság hatóság (1914: XL. tc. 1. bekezdés). Elnöke (helyettes elnöke) és tagjai ebben a minőségben közhivatalnokok (1878: V. tc. 461. §) és joguk van az általuk hozott határozatok végrehajtását ellenőrizni.
7. §
A vármegyei mezőgazdasági munkabérmegállapitó bizottság határozatképességéhez az elnökön vagy helyettes elnökön kivül legalább 2 munkavállalói és 2 munkaadói tag jelenléte szükséges. Ha az ülésen az egyik részről több tag jelenik meg, mint a másik részről, a tanácskozásban valamennyi résztvehet, de a határozathozatalban a munkavállalói és munkaadói tagoknak egyenlő számban kell résztvenni. Azt, hogy szavazati jogát ki nem gyakorolja, sorshúzással kell eldönteni.
8. §
Az elnök (helyettes elnök) az ülésre szavazati jog nélkül esetenként szakértő tagokat is meghívhat. Ilyen cimen egy ülésen legfeljebb két szakértő tag vehet részt.
9. §
A vármegyei mezőgazdasági munkabérmegállapitó bizottságok a vármegye egész területére vagy annak csak egy részére egységesen vagy területileg eltérően az összes munkákra vagy a munkák egyes nemeire közepes, munkabéreket kötelesek megállapítani. Kötelesek továbbá megállapítani azt, hogy a munka feltételeitől függően a közepes munkabérektől lefelé vagy felfelé milyen mértékű eltérés lehetséges.
Meg lehet állapítani mindennemű munkabér vagy csak egyes munkabérnemek (napszámbér, órabér, szakmánybér, részbér, cselédbér, stb.) közepes munkabérét és eltéréseit. A munkabérek megállapításánál figyelemmel kell lenni a munkavállalóknak nem és kor szerint eltérő teljesítőképességére, a munkanemekre, valamint az egyes évszakokra.
10. §
A vármegyei munkabérmegállapitó bizottság határozatát az elnök (helyettes elnök) az ülésen jelenlévők előtt kihirdeti, a határozatot haladéktalanul kézbesíteni kell a bizottság tagjainak, a főispán (főpolgármester), alispán (polgármester) és a megyei mezőgazdasági szakhivatalok részére, továbbá az Országos Mezőgazdasági Munkabérmegállapitó Bizottságnak.
A határozat egy hiteles példánya a földívelésügyi miniszterhez terjesztendő fel.
Az alispán (polgármester) köteles gondoskodni arról, hogy a határozat a községekben és városokban a szokásos módon haladéktalanul közhírré tétessék.
11. §
A határozat ellen a rendelet további részében ismertetett Országos Mezőgazdasági Munkabérmegállapitó Bizottsághoz előterjesztéssel élhetnek mindazok, akiknek részére a határozatot kézbesíteni kell. Az előterjesztés határideje 15 nap. Az előterjesztés a határozat végrehajtását nem akadályozza. Az előterjesztésre hozott határozatnak visszaható ereje nincs.
12. §
A vármegyei mezőgazdasági munkabérmegállapitó bizottság tagjain kivül a gazdasági felügyelők hivatalból is ellenőrizni kötelesek a határozatok végrehajtását, valamint azt, hogy a munkavállalók kötelességeiket becsületesen teljesitik-e.
13. §
A vármegyei mezőgazdasági munkabérmegállapitó bizottság határozata ellen beadott előterjesztések elbírálására és a jelen rendeletben megállapított egyéb feladatok teljesítésére az Országos Mezőgazdasági Munkabérmegállapitó Bizottságot is kell alakítani.
14. §
Az Országos Mezőgazdasági Munkabérmegállapitó Bizottság elnökét a földmivelésiigyi miniszter nevezi ki. Tagjai:
a) a Földmunkások Országos Szövetségének egy tagja,
b) az Országos Magyar Gazdasági Egyesület egy kisbirtokos tagja,
c) a vármegyei mezőgazdasági munkabérmegállapitó bizottságok 2-2 választott tagja, egyik tag mindig a munkavállalói, a másik a munkaadói tagok közül,
d) az Országos Mezőgazdasági Kamara 2 tagja, egyik a kisbirtokosok, másik a munkavállalói csoportból.
Szavazati jog nélkül tagjai a bizottságnak a mezőgazdasági jellegű országos szakintézmények és szakhivatalok egy-egy kiküldöttje, valamint a földmivelésügyi miniszter által kiküldött egy szakértő.
15. §
A megbízás tartamára, valamint a póttagokra vonatkozóan a vármegyei bizottságoknál megállapított elvek érvényesek. (4. §)
16. §
Az Országos Mezőgazdasági Munkabérmegállapitó Bizottság egyes vármegyékre nézve előterjesztés nélkül is megállapíthatja a közepes munkabéreket és az ettől lehetséges eltéréseket, ha a vármegyei bizottság ezt elmulasztja és a mulasztás pótlására a földmivelésügyi miniszter az Országos Mezőgazdasági Munkabérmegállapitó Bizottságot felhívja.
17. §
Az Országos Mezőgazdasági Munkabérmegállapitó Bizottság a földmivelésügyi minisztei
jóváhagyásával a munkabérmegállapitásra kötelező irányelveket szabhat meg. A kötelező irányelvekben a bizottság azokat a határokat jelöli meg, melyeken beiül a vármegyei munkabérmegállapitó bizottság a közepes munkabéreket megállapíthatja.
Amíg az Országos Mezőgazdasági Munkabérmegállapitó Bizottság kötelező irányelveket nem hoz vagy a fennálló irányelveket a föld-mivelésügyi miniszter hatályon kivül helyezi, a vármegyei mezőgazdasági munkabérmegállapitó bizottság önálló határozatokat hozhat.
18. §
A vármegyei és országos munkabérmegállapitó bizottságok elnökeinek (helyettes elnökeinek) és tagjainak az ülésen való részvétellel felmerülő készkiadásait és munkamulasztás folytán eimaradó keresetét az államkincstár terhére meg kell téríteni.
Munkamulasztás fejében fejenként és naponként 15 pengő térítendő. Az utazási költség fejében II. o. vasúti vagy I. o. hajójegy számitható fel.
19. §
A megtérítésre vonatkozó igényi az ülés berekesztése alkalmával kell érvényesíteni. Aki ezt elmulasztja, a megtérítésre vonatkozó igényét elveszti. A mulasztás igazolásának nincs helye.
A megtérítés összegét a vármegyei munkabérmegállapitó bizottság tagjai számára a gaz-dasági felügyelőség, az Országos Munkabérmegállapító Bizottság tagjai számára pedig a földmívelésügyi miniszter állapítja meg és fizeti ki, járulékmentes nyugta ellenében.
20. §
Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és 15 napi elzárással és 200 pengő pénzbüntetéssel, háború esetén 6 hónapi elzárással és 8000 pengőig terjedő pénzbüntetéssel büntetendő:
a) a munkabérmegállapitó bizottsági tag munkaadója és ez utóbbinak intézkedésre vagy felügyeletre jogosított megbizotlja, ha a munkavállalót a bizottsági tagságból folyó kötelességének teljesítésében akadályozza vagy ezért hátránnyal sujlja vagy fenyegeti;
b) a munkaadó és intézkedésre vagy felügyeletre jogosított megbízottja, ha a megengedett legkisebb munkabérnél kevesebbet köt ki vagy fizet és a munkavállaló, ha a megengedett legnagyobb munkabérnél magasabb munkabért köt ki;
c) a munkaadó és intézkedésre vagy felügyeletre jogosított megbízottja, ha a gazdasági felügyelőt vagy ennek kiküldöttjét vagy a munkabérmegállapitó bizottság tagját a helyszíni szemlében akadályozza, valótlan adat közlésével félrevezeti vagy a kivánt felvilágosítást tőle megtagadja;
d) a munkavállaló, ha a gazdasági felügyelőt vagy ennek kiküldöttjét vagy a munkabérmegállapitó bizottság tagját ellenőrzési feladatának teljesítésében valótlan adat közlésével félrevezeti;
e) a mezőgazdasági munkás, ha a munkát szándékosan rosszul végzi vagy kötelességét szándékosan hanyagul teljesiti.
21. §
Az 1940. évi XV. tc. és a 130000/1940. FM rendelet, az 1520/1941. FM rendelet, a földmivelésügyi miniszter 194500/1941. VI-1. körrendelete, a 129100/1940. FM rendelet hatályukat vesztik.
22. §
Jelen rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.
Debrecen, 1945. évi március hó 5-én.