adozona.hu
766/B/2000. AB határozat
766/B/2000. AB határozat
jogszabály alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában meghozta a következő
Az Alkotmánybíróság a Magyar Köztársaság Kormánya és a Horvát Köztársaság Kormánya között a vámügyekben történő együttműködésről és kölcsönös segítségnyújtásról szóló Megállapodás kihirdetéséről szóló 116/2000. (VII. 6.) Korm. rendelet 3. § (2) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja.
Az indítványozó a Mag...
Az Alkotmánybíróság felkérte az igazságügy-minisztert az indítvánnyal kapcsolatos álláspontja kifejtésére.
"35. § (2) A Kormány a maga feladatkörében rendeleteket bocsát ki, és határozatokat hoz. Ezeket a miniszterelnök írja alá. A Kormány rendelete és határozata törvénnyel nem lehet ellentétes. A Kormány rendeleteit a hivatalos lapban ki kell hirdetni."
2. A Jat. indítvánnyal érintett rendelkezése:
"1. § (1) A jogalkotó szervek a következő jogszabályokat alkotják:
a) az Országgyűlés törvényt,
b)
c) a Kormány rendeletet,
d) a miniszterelnök és Kormány tagja (a továbbiakban együtt: miniszter) rendeletet,
e)
f) az önkormányzat rendeletet.
(2) E rangsornak megfelelően az alacsonyabb szintű jogszabály nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal."
3. A Rendelet vizsgált rendelkezése:
"3. § (2) A Megállapodás hatálybalépésével egyidejűleg, 2000. április 29-én a Szerződő Felek vonatkozásában hatályát veszíti a Magyar Köztársaság Kormánya és a Jugoszláv Szocialista Köztársaság Kormánya között a Vámkérdésekben történő együttműködésről és kölcsönös segítségnyújtásról 1978. március 29-én, Belgrádban aláírt, és az 1979. évi 8. törvényerejű rendelettel kihirdetett Egyezmény."
1. A 20/1994. (IV. 16.) AB határozatában az Alkotmánybíróság rögzítette a törvényerejű rendeleteknek a jogforrási hierarchiában elfoglalt helyével kapcsolatos álláspontját. Eszerint: "Törvényerejű rendelet nevű jogforrás ma már nem bocsátható ki. A hatályos törvényerejű rendeleteket csak törvénnyel lehet módosítani vagy hatályon kívül helyezni. A hatályos törvényerejű rendeletek az Alkotmány 8. § (2) bekezdése alkalmazásában törvénynek minősülnek." (ABH 1994. 106., 112.)
A fentiek alapján a törvényerejű rendeletek a jogforrási hierarchiában a kormányrendeleteknél magasabb szintű jogszabálynak minősülnek, és így kormányrendelet törvényerejű rendeletet nem módosíthat és nem helyezhet hatályon kívül.
2. Az Alkotmánybíróság rámutat arra, hogy a Rendelet 3. § (2) bekezdése tartalmát tekintve csupán megismétli a Magyar Köztársaság Kormánya és a Horvát Köztársaság Kormánya között a vámügyekben történő együttműködésről és kölcsönös segítségnyújtásról szóló Megállapodás 21. Cikk 3. bekezdését, vagyis hogy a Megállapodás hatálybalépésével a Belgrádban, 1978. március 29-én aláírt, a Magyar Népköztársaság Kormánya és a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság Kormánya közötti, a vámkérdésekben történő együttműködésről és kölcsönös segítségnyújtásról szóló egyezmény a szerződő felek vonatkozásában hatályát veszti.
A Horvát Köztársaság a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság területén kialakult új független állam. A nemzetközi jog lehetővé teszi a függetlenné vált állam számára, hogy ne vállalja át jogelődje nemzetközi szerződéses kötelezettségét. A vámegyezmény esetében a Horvát Köztársaság mint jogutód állam Kormánya és a másik szerződő fél, a Magyar Köztársaság Kormánya úgy döntöttek, hogy az azonos tárgyú vámegyezmény megkötésével egyidejűleg a jogelőddel - a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság Kormányával - kötött régi vámegyezmény hatályát nem tartják fenn.
A Rendelet 3. § (2) bekezdése nem tesz mást mint rögzíti azt a tényt, hogy az új nemzetközi szerződés hatálybalépésével egyidejűleg a szerződő felek vonatkozásában hatályát veszti a Magyar Köztársaság Kormánya és a jogelőd állam kormánya között megkötött nemzetközi szerződés. Ezen túlmenően pontosan meghatározza a korábbi kormányközi megállapodás hatályvesztésének dátumát, valamint megnevezi a Tvr.-t, mint a relatív hatályát vesztő nemzetközi szerződést kihirdető belső jogszabályt.
A Rendelet azonban nem tartalmaz olyan rendelkezést, mely a Tvr.-t formálisan is hatályon kívül helyezte volna. A Tvr. ma is hatályban van.
Fentiekre tekintettel az Alkotmány 35. § (2) bekezdésének sérelme fel sem merülhet, ezért az Alkotmánybíróság az indítványt elutasította.
Budapest, 2001. július 2.