AVI 2011.9.98

A becsléssel megállapított adóalaptól való eltérést csak hitelt érdemlő adatokkal bizonyíthatja az adózó [2003. évi XCII. tv. 108. § (8) bek.]

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A felperesnél az adóhatóság 2002-2003. évekre ellenőrzést végzett. Az ellenőrzés folytán meghozott elsőfokú határozatot az alperes, mint másodfokú hatóság megsemmisítette és az elsőfokú hatóságot új eljárásra utasította.
A megismételt eljárás során az elsőfokú adóhatóság részletes bizonyítási eljárást folytatott. A beszerzett dokumentumok és a felperes bevallásában szereplő adatai alapján megállapította, hogy az ott szereplő bevételek irreálisan alacsonyak, a felperes nyilatkozatai ellentmon...

AVI 2011.9.98 A becsléssel megállapított adóalaptól való eltérést csak hitelt érdemlő adatokkal bizonyíthatja az adózó [2003. évi XCII. tv. 108. § (8) bek.]
A felperesnél az adóhatóság 2002-2003. évekre ellenőrzést végzett. Az ellenőrzés folytán meghozott elsőfokú határozatot az alperes, mint másodfokú hatóság megsemmisítette és az elsőfokú hatóságot új eljárásra utasította.
A megismételt eljárás során az elsőfokú adóhatóság részletes bizonyítási eljárást folytatott. A beszerzett dokumentumok és a felperes bevallásában szereplő adatai alapján megállapította, hogy az ott szereplő bevételek irreálisan alacsonyak, a felperes nyilatkozatai ellentmondásosak, az iratokkal ellentétesek, ezért a valós adóalap megállapítására nem voltak alkalmasak. Az adóhatóság ezért becslési eljárást folytatott a felperes adóalapjának megállapítása érdekében. Az ennek eredményeként meghozott elsőfokú határozat a felperes terhére 2002-2003. évre vonatkozóan 586 722 Ft adókülönbözetet állapított meg, melynek megfizetésére kötelezte, továbbá 293 361 Ft adóbírságot és 278 163 Ft késedelmi pótlékot is kiszabott.
A fellebbezés folytán eljáró alperes, mint másodfokú hatóság határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.
A felperes keresetében e határozatok hatályon kívül helyezését kérte. Álláspontja szerint az adóhatóság tévesen állapította meg a tényállást, a becslési eljárás jogalapja nem állt fenn.
A felperes állította, hogy a tulajdonát képező személygépkocsi, amelyet személyfuvarozásra használt, magáncélú használatra is szolgált. A felperes sérelmezte, hogy az adóhatóság olyan Ft/km tarifával számolt a becslési eljárás során, amelyet az adott időszakban a taxi társaságok sem alkalmaztak.
Az alperes kérte a kereset elutasítását.
A megyei bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.
Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az adóhatóság a felperes nyilatkozatait egybevetve a személygépkocsija futásteljesítményével jutott arra a következtetésre, hogy a felperes könyvelésében és adóbevallásában szereplő adatok nem életszerűek.
Az adóhivatal a felperes könyvelésének adataiból és a taxaméter adataiból kiindulva állapította meg az utaskilométer tarifát. A felperes által hivatkozott azonos időszakban hasonló tevékenységet végzők viszonyainak figyelembevétele a perbeli esetben nem volt alkalmazható.
Az adóhatóság a becslési eljárást a jogszabályoknak megfelelően folytatta le. A felperes ettől eltérő hitelt érdemlő adatokkal nem bizonyította állítását.
A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérte az ítélet hatályon kívül helyezését, és a keresetének megfelelő döntés meghozatalát.
A felperes arra hivatkozott, hogy a bíróság a tényállást hiányosan állapította meg, döntését kizárólag az alperesi határozatra alapította. Így még lehetőséget sem biztosított arra, hogy a felperes állításait tanúkkal, vagy szakértő útján bizonyíthassa. A felperes ismételten hangsúlyozta, hogy a valóság szerint a taxi személygépkocsija magáncélú használata 2002. és 2003. első félévben havonta legalább 4000-5000 km volt, 2003 második felében pedig havi 2000-3000 km. Ennek oka az volt, hogy a felperes felesége heti 3-4 alkalommal beteges, gondozásra szoruló édesanyjához utazott. A felperes ismételten sérelmezte az adóhatóság által használt kilométer-tarifa igen magas mértékét.
Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte.
A Legfelsőbb Bíróság a megyei bíróság ítéletét hatályában fenntartotta.
A felperes egyéni vállalkozó taxisként személyi fuvarozást végzett, 2002-2003. évi átalányadózás alapjába beszámítható bevételként 21 245 Ft-ot, jövedelemként 4249 Ft-ot, 2003. évre 53 160 Ft-ot, jövedelemként 10 632 Ft-ot szerepeltetett. Ez az adott évre főállású egyéni vállalkozóként megszerzett jövedelemként olyan irreálisan alacsony összeget jelentett - az akkor megszabott minimálbér havi összegének is csak töredéke volt - amely önmagában is okot adhatott az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény. (Art.) 108. § (3) bekezdés b) pont alapján az adóalap becsléssel történő megállapítására.
A becslés lefolytatására rendelkezésre álltak a taxaméter adatai. Ezen túl az adóhatóság beszerezte a gépjármű szervizelését végző márkaszerviztől a futásteljesítmény adatait.
A felperes az eljárás során igen ellentétes adatokat közölt a taxi magáncélra történő használatára, különös figyelemmel arra is, hogy az adóhatóság az új eljárás során az illetékes hatóságok megkeresésével tisztázta, hogy a felperesnek és házastársának ez idő alatt több gépjármű is tulajdonát képezte.
A Legfelsőbb Bíróság egyetértett az elsőfokú bíróság azon megállapításával, miszerint a becslés módszerének megválasztása is helyes volt. Az így megállapított adóalaptól való eltérést a felperes az Art. 108. § (8) bekezdése alapján hitelt érdemlő adatokkal bizonyíthatta volna. Ezt azonban a felperes sem az adóigazgatási eljárásban, sem a peres eljárás során nem tette meg. Önmagában az a körülmény, hogy a felperes kifogásolta a taxaméter adatainak figyelembevételét, illetve hivatkozott arra, hogy az adott időszakban más gépjárművezető sem számíthattak ilyen km/Ft tarifával, nem volt elégséges bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a becsléssel megállapította adóalaptól való eltérés hitelt érdemlő adatokkal alátámasztott lett volna.
Ezen túl hangsúlyozza a Legfelsőbb Bíróság azt is, hogy a felülvizsgálati eljárásban a Pp. 275. § (1) bekezdése alapján további bizonyítási eljárásra nincs lehetőség. A bizonyítékok felülmérlegelésére pedig csak egész kivételes esetekben iratellenesség, hiányos tényállás, kirívó okszerűtlen következtetés levonása esetében van lehetőség.
Ilyen eseteket a Legfelsőbb Bíróság a perbeli esetben nem észlelt, ezért a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.
(Legf. Bír. Kfv. I. 35.020/2008.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.