BH 2011.8.235

A követelés összegének bizonyítása a fizetési meghagyást kibocsátó egészségbiztosítási szervet terheli [Pp. 336/A. §, Ebtv. 68. § (1) bekezdés].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

P. G. 2008. április 27-én a Budapest, K. téren kialakított 6-os autóbusz megállójában az intézkedő R. B. jegyellenőrrel vitába keveredett, dulakodott és a jegyellenőrt bántalmazta. Ennek következtében R. B. - a büntetőeljárás adatai szerint - nyolc napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett. P. G. bűnösségét jogerősen a Btk. 230. § (1) bekezdésébe ütköző és a Btk. 229. § (1) bekezdése szerint minősülő közfeladatot ellátó személy elleni erőszak büntettében állapították meg.
A Regionális Egés...

BH 2011.8.235 A követelés összegének bizonyítása a fizetési meghagyást kibocsátó egészségbiztosítási szervet terheli [Pp. 336/A. §, Ebtv. 68. § (1) bekezdés].
P. G. 2008. április 27-én a Budapest, K. téren kialakított 6-os autóbusz megállójában az intézkedő R. B. jegyellenőrrel vitába keveredett, dulakodott és a jegyellenőrt bántalmazta. Ennek következtében R. B. - a büntetőeljárás adatai szerint - nyolc napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett. P. G. bűnösségét jogerősen a Btk. 230. § (1) bekezdésébe ütköző és a Btk. 229. § (1) bekezdése szerint minősülő közfeladatot ellátó személy elleni erőszak büntettében állapították meg.
A Regionális Egészségbiztosítási Pénztár fizetési meghagyásával az egészségbiztosítási ellátások címén 167 323 forint, kamat címén 14 721 forint, összesen 182 044 forint megtérítésére kötelezte P. G.-t, mert ezen kiadása merült fel R. B. biztosított egészségügyi szolgáltatásai finanszírozására. A fizetési meghagyás járóbeteg ellátással és 2008. április 28-tól május 31-ig kifizetett táppénzzel felmerült összeg megtérítésére kötelezte a sérülést okozó P. G.-t, jogalapként a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 68. §-át és a Ptk. 339. § (1) bekezdését jelölve meg.
A fizetési meghagyást a kötelezett keresettel támadta meg a munkaügyi bíróság előtt, nem vitatta megtérítési kötelezettségét, azonban - figyelemmel a büntető peres iratokban lévő orvosszakértői véleményben írtakra is - a sérüléssel kapcsolatban felmerült táppénzes időtartamot, és így az összegszerűséget vitatta.
Az alperes a kereset elutasítását kérte azzal az indokkal, hogy a társadalombiztosítási kifizetőhely által megadott adatok alapján állapította meg a követelt összeget, így a táppénzre való jogosultság elbírálása a megtérítési eljárásban nem tartozik a feladatai közé. Hivatkozott a Pp. 164. § (1) bekezdésében írtakra azzal, hogy a felperest terheli a bizonyítás a gyógytartamot illetően, bizonyítási indítványt nem terjesztett elő.
A munkaügyi bíróság ítéletével az alperes 2009. június 3-án kelt fizetési meghagyását hatályon kívül helyezte és az alperest új eljárás lefolytatására kötelezte.
Ítéletének indokolásában a munkaügyi bíróság idézte a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 50. § (1) és (2) bekezdésében, valamint a Pp. 339/A-339/B. §-aiban írt rendelkezést, továbbá a Legfelsőbb Bíróság KK 31. számú állásfoglalásában foglaltakat. A munkaügyi bíróság az iratokban rendelkezésre álló adatok alapján azt állapította meg, hogy a sérült a felperes bántalmazása következtében nyolc napon belüli sérüléseket szenvedett, de megállapítható volt az iratokból az is, hogy az alperes a fizetési meghagyás indokolásában nyolc napon túl gyógyuló sérülésekre hivatkozik, és követelése is nyolc napot meghaladó időtartamú táppénz megtérítését tartalmazza. Az alperes a tényállásnak azon részét nem tárta fel, amely a gyógytartam és az ezzel összefüggésben fennálló táppénzes állomány között jelentkezett, vagyis a tényeket nem tisztázta és nem oldotta fel az ellentmondást. Az új eljárás során tanúmeghallgatással, a társadalombiztosítási kifizetőhely és a sérültet kezelő háziorvos megkeresésével egyértelműen tisztázni lehet azt a tényt, hogy a sérült személy táppénzes ellátása során hány napot töltött otthon a felperes által okozott sérülésekkel összefüggésben.
A munkaügyi bíróság ítélete ellen az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel a Pp. 270. § (2) bekezdésére hivatkozással. Álláspontja szerint a munkaügyi bíróság megsértette az Ebtv. 68. §-ában, a Pp. 164. § (1) bekezdésében, a Pp. 206. § (1) bekezdésében, illetve a Pp. 339. §-ában foglalt rendelkezéseket. A felülvizsgálati kérelem indokai szerint a büntetőjogi gyógytartam nem azonos a tényleges gyógytartammal. Így a büntetőjogi szempontból releváns sérülés gyógytartama rövidebb idejű lehet, mint a sérülés kapcsán fellépő egyéb következmények "pl. idegi eredetű problémák, traumák, melyeket a sérült a bántalmazás során elszenvedett". Ezen tényezők megalapozhatják a tényleges sérülés gyógyulásánál hosszabb idejű gyógytartamot. A fizetési meghagyásban szereplő tényállást a felperes nem vitatta a büntetőeljárásban és az eljáró bíróság előtt is elismerte tettét. Tekintettel arra, hogy a tényállás minden mozzanata tisztázott, ezért téves a bíróság döntése. Az összegszerűség tisztázatlansága nem alapozhatja meg a fizetési meghagyás hatályon kívül helyezését, hiszen a Pp. 339. § (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a bíróság a jogszabálysértő közigazgatási határozatot helyezheti hatályon kívül. Az összegszerűség nem tisztázott volta nem minősül jogszabálysértésnek.
A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a munkaügyi bíróság ítéletének hatályában való fenntartását kérte.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
Az Ebtv. 68. § (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy aki az egészségbiztosítási ellátásra jogosult betegségéért, keresőképtelenségéért, munkaképtelenségéért vagy haláláért felelős, köteles az emiatt nyújtott egészségbiztosítási ellátást megtéríteni. A megtérítési kötelezettség olyan mértékben áll fenn, amilyen mértékben a felelősség megállapítható. A (2) bekezdés pedig kimondja, hogy a felelősség megállapítására - ha jogszabály kivételt nem tesz - a Polgári Törvénykönyvnek a szerződésen kívül okozott károkért fennálló felelősségre vonatkozó szabályait kell megfelelően alkalmazni.
A Ptk. 339. § (1) bekezdése szerint aki másnak jogellenesen kárt okoz, köteles azt megtéríteni. Mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy úgy járt el ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.
A jelen jogvita elbírálása során tehát a munkaügyi bíróságnak a tényállás pontos felderítését követően abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy milyen mértékű volt a felperes felelőssége.
A Pp. 164. § (1) bekezdése szerint a per eldöntéséhez szükséges tényeket általában annak a félnek kell bizonyítania, akinek érdekében áll, hogy azokat a bíróság valónak fogadja el. Vagyis a bizonyítási kötelezettség a felek közül általában azt a felet terheli, akinek érdekében áll az, hogy az állított tényeket a bíróság valósnak fogadja el. A Legfelsőbb Bíróság több eseti döntésében, így a BH 2003/208. számú eseti döntésében is kimondta, hogy ennek a rendelkezésnek az alkalmazására nem minden esetben van lehetőség. Álláspontja szerint erre utal a törvény szövegében használt általában kifejezés. Ebből következően olyan tényekre vonatkozóan, amelyekre bizonyítékkal nem az eljárás kezdeményezője rendelkezik, a bíróság a bizonyítékot az ellenérdekű féltől, vagy kivételesen más forrásból is beszerezheti. Azt, hogy egy adott ügyben melyik félnek áll érdekében az, hogy a bíróság az általa felhozott releváns tényeket valónak fogadja el, az eset körülményeiből, de különösen az alkalmazandó anyagi jog szabályaiból lehet megállapítani.
A Pp. 336/A. § (2) bekezdése szerint ugyan, ha a közigazgatási eljárás hivatalból indult, a közigazgatási szerv volt köteles a határozata alapjául szolgáló tényállás valóságának bizonyítására, ha azt egyébként a felperes vitatta. Ez a rendelkezés a hivatalból indult eljárás esetén irányadó, ha a hatóság a tényállást nem kellően derítette fel. Ezekben az esetekben nincs jelentősége annak az általános szabálynak, hogy a tényeket annak a félnek kell bizonyítania, akinek érdekében állt.
Ebben a körben kiemeli a Legfelsőbb Bíróság, hogy az alperes a közigazgatási eljárásba a felperest nem vonta be, az eljárásról csak a fizetési meghagyás kézhezvételéből szerzett tudomást és azonnal a gyógytartamot vitatta. Az alperesi követelés alapvető lényeges eleme, így a tényállás része az is, hogy milyen időtartamot vett igénybe a gyó­gyulás, hiszen ezen tényállási elem alapvetően kihat a követelés összegszerűségére. Nem vitás az, hogy a büntetőjogi gyógytartam általában nem azonos a tényleges gyógy­tartammal, azonban a jelen adatok szerint a tényleges gyógytartam nem állapítható meg ítéleti bizonyossággal, hiszen ellentétes adatok állnak rendelkezésre.
Az alperes - akit a Pp. 336/A. §-a szerint terhelt a bizonyítási kötelezettség, nem tett bizonyítási indítványt a tényállás tisztázása érdekében, mert beterjesztő irata szerinti jogi álláspontjánál fogva nem őt terhelte a bizonyítás, erre nem ő volt köteles.
Legfelsőbb Bíróság Közigazgatási Kollégiumának 31. számú állásfoglalásában a Legfelsőbb Bíróság kimondta, hogy eljárási jogszabálysértés miatt csak akkor van helye hatályon kívül helyezésnek, ha az eljárási jogszabálysértés jelentős és a döntés érdemére is kihat, s bírósági eljárásban nem orvosolható. A jelen esetben azonban az alperesnek kellett volna azon bizonyítási indítványokat előterjesztenie, amivel a bíróság a tényállást pontosan tisztázhatta volna, ilyen bizonyítási indítványt az alperes nem tett, ehhez képest a bíróság nem volt abban a helyzetben, hogy a tényállás pontos felderítése mellett a jogszabályoknak megfelelő érdemi döntést hozzon.
Ilyen peradatok mellett nem sértett jogszabályt a munkaügyi bíróság, amikor a Pp. 339. §-a szerinti hatályon kívül helyező határozatát meghozta.
Mindezen indokokra figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a munkaügyi bíróság ítéletét hatályában fenntartotta a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján.
(Legf. Bír. Mfv. III. 10.121/2010.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.