adozona.hu
BH+ 2010.11.506
BH+ 2010.11.506
A munkavállaló vétkes közrehatásának bizonyítása hiányában a munkáltató a teljes kár megtérítésére köteles. Az elszenvedett sérelemmel arányos nem vagyoni kártérítés is megilleti a munkavállalót [Mt. 174. § (1) és (3) bekezdése, 177. § (2) bekezdése].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes a keresetében az alperesnél elszenvedett balesete miatt elmaradt keresetvesztesége, nem vagyoni kártérítés, illetve otthoni munkái miatt igénybe vett idegen munkaerő ellenértékének megfizetésére kérte kötelezni az alperest.
A munkaügyi bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperes a felperes által elszenvedett munkahelyi baleset miatt teljes kárfelelősséggel tartozik. Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek keresetveszteség címén 2 678 519 forintot és kamatát, ...
A munkaügyi bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperes a felperes által elszenvedett munkahelyi baleset miatt teljes kárfelelősséggel tartozik. Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek keresetveszteség címén 2 678 519 forintot és kamatát, valamint 2008. december 1-jétől havi 55 919 forint járadékot, kertműveléssel járó többletköltség címén kártérítésként 980 000 forint lejárt járadékot és kamatát, valamint havi 20 000 forint járadékot, és nem vagyoni kártérítés címén 5 000 000 forintot és annak kamatát.
A megállapított tényállás szerint a felperes kubikos munkakörben állt az alperes alkalmazásában. 2004. augusztus 11-én a felperes csatornarekonstrukció építési munkaterületen dúcolási munkákban vett részt. A munkagödörben a művezetővel együtt méretet vett a dúcolás folytatásához, eközben a keresztező közművek védőcsövei alá feltapadt föld ráesett, melynek következtében maradandó sérüléseket szenvedett.
A munkaügyi bíróság a beszerzett munkavédelmi szakértői vélemény alapján megállapította, hogy a munkáltató a munkavédelmi követelmények túlnyomó részének eleget tett, azonban a munkavégzés biztonságos feltételeit nem biztosította. A művezetőnek fel kellett volna ismernie a feltapadt föld miatti veszélyhelyzetet, amelyet elmulasztott. A munkáltató nem bizonyította, hogy a felperes utasítás ellenére végzett munkát. A munka irányítója a művezető volt, a felperes a munkát a munkáltató tudtával és beleegyezésével végezte, a munkavállaló közrehatása a baleset bekövetkeztében nem állapítható meg. A munkáltató kárfelelősségének mértéke 100%-os.
A beszerzett igazságügyi orvosszakértői szakvélemény alapján a munkaügyi bíróság megállapította, hogy a baleset következtében a felperes maradandó, és súlyosnak tekinthető egészségkárosodást szenvedett, a korábbi életvitelének folytatásában őt az elszenvedett sérülések akadályozzák, életmódja a baleset következtében jelentős mértékben megváltozott, amely a csökkent terhelhetőség következtében a mindennapi tevékenységek megnehezülésében, kapcsolatai beszűkülésében, fokozott szorongásban jelentkezik.
A beavatkozó fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a fellebbezett részében helybenhagyta.
A jogerős ítélet indokolása szerint az elsőfokú bíróság a széleskörű bizonyítás lefolytatását követően helyesen állapította meg a tényállást, és helytálló az arra alapított érdemi döntése is, melynek indokolásával a másodfokú bíróság egyetértett.
A másodfokú bíróság kiemelte, hogy a felek között nem volt vitás, hogy a baleset a felperest munkavégzés közben, a munkaviszonyával összefüggésben érte, ezért ezt követően a kárfelelősség alóli mentesüléssel, illetve a kármegosztással kapcsolatban a bizonyítás az alperest terhelte, aminek eredménnyel nem tudott eleget tenni, nem tudta egyértelműen igazolni azon állítását, miszerint a felperes utasítás ellenére végezte a munkafeladatot, aminek során a baleset érte.
A másodfokú bíróság alaptalannak találta a beavatkozó fellebbezési érvelését a nem vagyoni kártérítés mértéke tekintetében is.
A beavatkozó felülvizsgálati kérelmében elsődlegesen a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az eljárt bíróságok új eljárásra és új határozat hozatalára kötelezését, másodlagosan a felperes keresetének elutasítását, illetve a felperes vétkes közrehatása miatt kármegosztás alkalmazását, a nem vagyoni kártérítés leszállítását kérte.
Érvelése szerint a bíróságok figyelmen kívül hagyták a munkavédelmi szakértő és a tanúk vallomását, mely szerint a munkavállaló magatartása az alperes által nem volt elhárítható. A felperes a művezető utasítása ellenére ment a gödörbe, és a felperes volt abban a helyzetben, hogy lássa a feltapadt földet. A bíróságok is megállapították, hogy egyszerűen el lehetett volna távolítani a rárakódott földet, amelyet a felperes elmulasztott, ezért a baleset bekövetkeztében vétkesen közrehatott.
Eltúlzottnak minősítette a nem vagyoni kártérítés mértékét, amely nem felel meg a balesetkori ár-, és értékviszonyoknak. Sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság a szakértőre hárította a felelősség vizsgálatát. Kifogásolta, hogy a jogerős ítélet a felperes vétkes közrehatásával kapcsolatos fellebbezésre vonatkozóan indokolást nem tartalmazott, kizárólag általános jellegű megállapításokat tett.
A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
Alaptalanul állította a felülvizsgálati kérelem, hogy az eljárt bíróságok a felperes balesetben való közrehatását nem vizsgálták. A beszerzett igazságügyi munkavédelmi szakértői vélemény megállapította, hogy a pontos mérés - adott mérőeszközzel történő - elvégzéséhez két emberre volt szükség. A szakvélemény szerint a munkaárokban annak feltételei, hogy egy ember végezze a hosszmérést, nem voltak biztosítva Az alperes az eljárás során úgy nyilatkozott, hogy a szakértői véleményt - kisebb jelentőségű és a per érdemét nem érintő észrevételektől eltekintve - lényegében elfogadhatónak tartja. A beszerzett munkavédelmi szakértői vélemény aggálytalannak tekinthető, ezért azt az eljáró bíróságok az ítélkezésük alapjául jogszabálysértés nélkül fogadták el [Pp. 182. § (3) bekezdés].
A per adataival ellentétesen állította a felülvizsgálati kérelem azt, hogy a felperes a művezető utasítása ellenére ment a gödörbe. Ezt a tanúként meghallgatott munkatársak vallomása nem támasztotta alá. Peradat azonban, hogy a művezető a felperes munkáját elfogadta, vele a mérést együtt végezte, őt a balesetveszélyes munkagödörből nem küldte ki.
Az eljárt bíróságok helytállóan következtettek arra, hogy az alperes a munkavállaló felperes vétkes - esetlegesen az általános élettapasztalatot kirívóan figyelmen kívül hagyó - magatartását, a balesetben való közrehatását nem bizonyította. A kár megosztásának az Mt. 174. § (3) bekezdése szerint alapja nem volt.
Tévesen sérelmezte a beavatkozó a nem vagyoni kártérítés mértékét. A beszerzett igazságügyi orvosszakértői és pszichológus szakértői vélemények alapján megállapítható, hogy a felperes a baleset következtében az első ágyéki csigolya összeroppanásos törését szenvedte el, ennek következtében - a baleset okozta pszichés károsodása miatt is - a munkaképesség-csökkenésének mértéke 50%-os, amelyben javulás nem, romlás azonban várható. A baleset következtében legfeljebb közepes erőkifejtést igénylő, a gerincre nem megterhelő, kényszertartást nem igénylő munkák végzésére vált alkalmassá, közepesnél nagyobb erőkifejtést igénylő munkákat a jövőben sem végezhet, ugyanezen kritériumok szabják meg a szabadidős tevékenységeinek lehetőségeit is. A felperes a korábbi életvitelének jelentős mértékű megváltoztatására kényszerült, a családban betöltött családfenntartói szerepe megszűnt, negatív irányban változott, mely őt pszichésen is negatív irányban érintette.
A következetes ítélkezési gyakorlat szerint az egészségkárosodott munkavállaló nem vagyoni kár megtérítésére irányuló igénye elbírálásakor azt kell értékelni, hogy a sérelem hozzávetőleges ellentételezésére milyen mértékű vagyoni szolgáltatás nyújt körülbelül egyenértékű, másnemű kompenzációt a nehezített életvitelhez képest [BH 1993.127, 37/1992. (VI. 1.) AB határozat]. Ennek során a nem vagyoni kártérítés összege meghatározásakor figyelemmel kell lenni a káronszerzés tilalmára, a kellő mértéktartás elvén alapuló bírói gyakorlatra. A mérlegelésnél a sérelem által előállt konkrét, egyedileg megállapítható hátrányoknak és azok súlyának van jelentősége az Mt. 177. § (2) bekezdése helyes értelmezése szerint. Az eljárt bíróságok a szakértői véleményben, és a hozzátartozó tanúk vallomásában foglaltakat törvénysértés nélkül értékelték és állapították meg, hogy a felperes által elszenvedett sérelemmel 5 000 000 forint nem vagyoni kártérítés volt arányban álló.
Az eljárt bíróságok a felelősség vizsgálatát nem hárították a szakértőre és a per eldöntéséhez szükséges tények és körülmények felderítésére vonatkozó kötelezettségüknek - a széles körben lefolytatott bizonyítási eljárás során - eleget tettek. A rendelkezésre álló adatok helyes, okszerű és életszerű értékelésével, a logika szabályainak megfelelően a Pp. 206. § (1) bekezdése megsértése nélkül hozták meg az ítéletüket. Azt a szükséges tartalommal és terjedelemmel indokolták [Pp. 221. § (1) bekezdés], ezért a felülvizsgálati kérelemben hivatkozott eljárási jogszabálysértés nem volt megállapítható.
A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítélet felülvizsgálati kérelemmel nem támadott rendelkezését nem érintette, egyebekben a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf.Bír. Mfv.I.10.330/2010.)