BH+ 2009.10.468

Ha a munkáltatói intézkedés átvételét a közalkalmazott megtagadta, az erről felvett jegyzőkönyvnek az intézkedés elleni jogorvoslatra vonatkozó kioktatást nem kell tartalmaznia [Mt. 6. § (3)-(4) bekezdés].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A munkaügyi bíróság végzésével a felmentés jogellenessége miatt korábbi munkakörbe való visszahelyezésre irányuló kereset tárgyában a pert megszüntette.
Végzésében megállapította, hogy a felperesnek a közalkalmazotti jogviszonyát megszüntető határozatot a munkahelyén 2007. február 27-én megkísérelték átadni, de az átvételt megtagadta.
Arra tekintettel, hogy a felperes nem volt hajlandó átvenni a jogviszonya megszüntetésével kapcsolatos határozatot és erről a munkáltatója jegyzőkönyvet vett ...

BH+ 2009.10.468 Ha a munkáltatói intézkedés átvételét a közalkalmazott megtagadta, az erről felvett jegyzőkönyvnek az intézkedés elleni jogorvoslatra vonatkozó kioktatást nem kell tartalmaznia [Mt. 6. § (3)-(4) bekezdés].
A munkaügyi bíróság végzésével a felmentés jogellenessége miatt korábbi munkakörbe való visszahelyezésre irányuló kereset tárgyában a pert megszüntette.
Végzésében megállapította, hogy a felperesnek a közalkalmazotti jogviszonyát megszüntető határozatot a munkahelyén 2007. február 27-én megkísérelték átadni, de az átvételt megtagadta.
Arra tekintettel, hogy a felperes nem volt hajlandó átvenni a jogviszonya megszüntetésével kapcsolatos határozatot és erről a munkáltatója jegyzőkönyvet vett fel, a jogorvoslati határidő 2007. február 28-án elkezdődött, így 2007. március 29-e lett volna az utolsó nap, amikor késedelem nélkül a felperes a keresetlevelét még előterjeszthette volna. Ezt a határidőt elmulasztotta, és igazolási kérelemmel sem élt. Ezért a bíróság a felperes keresetét elkésettnek tekintette, és a pert megszüntette.
A felperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság végzésével a munkaügyi bíróság végzését helybenhagyta. Kifejtette, hogy a felperes megtagadta a határozat átvételét, jegyzőkönyv felvételére került sor, így az alperest jogorvoslati kioktatási kötelezettség nem terhelte. A jogorvoslati határidő az átvétel megtagadásának időpontját követő nappal veszi kezdetét, ehhez képest pedig a felperes a keresetlevél benyújtásával elkésett.
A felperes felülvizsgálati kérelme a jogerős végzésnek az elsőfokú bíróság végzésére is kiterjedő hatályon kívül helyezésére, és az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítására irányult.
Érvelése szerint a jegyzőkönyv nem tartalmaz jogorvoslati lehetőségre való kioktatást, így bár az Mt. 6. § (4) bekezdése értelmében az alperesi nyilatkozatot valóban közöltnek kell tekinteni, ez azonban nem jelenti egyidejűleg azt is, hogy a keresetindítási határidőt a jegyzőkönyv keltének napjától kell számítani. Az Mt. 202. §-ának b) pontja szerint a keresetlevelet az intézkedés közlésétől számított 30 napon belül lehet előterjeszteni, ha az a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos. A munkáltatói intézkedés jogorvoslati kioktatás hiányában a felperessel szemben csak a felmondás postai úton történő kézbesítésekor hatályosult, így a keresete nem késett el.
Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős végzés hatályában való fenntartására irányult a felperes perköltség fizetésre kötelezése mellett.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
Az Mt. 6. §-ának (3) és (4) bekezdése szerint a munkáltató az írásbeli intézkedését köteles megindokolni, ha az ellen a munkavállaló jogorvoslatot kezdeményezhet. Ebben az esetben a jogorvoslat módjáról és határidejéről a munkavállalót ki kell oktatni. Az írásbeli nyilatkozat akkor tekinthető közöltnek, ha azt az érdekeltnek vagy az átvételre jogosult személynek adják át. A közlés akkor is hatályos, ha az átvételt az érdekelt megtagadja, vagy szándékosan megakadályozza; erről jegyzőkönyvet kell felvenni.
A felperes maga sem vitatta, hogy 2007. február 27-én a munkáltató megkísérelte átadni a jogorvoslati tájékoztatást is tartalmazó intézkedését, és az átvételt megtagadta.
Az eljáró bíróságok helytállóan állapították meg, hogy a jogviszony megszüntetésével kapcsolatos határozat 2007. február 28-án közöltnek tekintendő, így a közalkalmazottak esetében is alkalmazandó Mt. 202. § (1) bekezdésében írt 30 napos keresetindítási határidő 2007. március 29-én akkor is lejárt, ha a felperes a határozatot postai kézbesítés útján később vette át. A felperes az átvétel során a munkáltatóval az együttműködést megtagadta, és ennek lett következménye a határozat későbbi időpontban való kézhezvétele, de ez a közlés hatályosulását nem befolyásolhatta.
A kifejtettek alapján a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján a jogerős végzést hatályában fenntartotta. (Legf.Bír. Mfv.I.10.591/2008.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.