BH+ 2009.3.135

Ha a szakszervezet a munkáltatóval szembeni követelését nem a kifogásra előírt nemperes eljárásban, hanem keresetlevél előterjesztésével érvényesíti, arra a perindítási határidő vonatkozik [Mt. 199. § (1) bekezdés, 202. §].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A kérelmezett munkáltató 2007. december 13-án intézkedésével 2008. január 1-jétől a készenléti rendszerben változások bevezetését rendelte el. A kérelmező szakszervezet az intézkedés ellen 2008. január 4-én kifogással élt arra hivatkozással, hogy a munkáltató előzetesen nem kérte ki a szakszervezet véleményét, s ezzel megsértette az Mt. 21. § (2) bekezdésének rendelkezését. A kifogás alapján a kérelmezett a munkáltatói intézkedés végrehajtását 2008. január 7-étől felfüggesztette. A felek 2008...

BH+ 2009.3.135 Ha a szakszervezet a munkáltatóval szembeni követelését nem a kifogásra előírt nemperes eljárásban, hanem keresetlevél előterjesztésével érvényesíti, arra a perindítási határidő vonatkozik [Mt. 199. § (1) bekezdés, 202. §].
A kérelmezett munkáltató 2007. december 13-án intézkedésével 2008. január 1-jétől a készenléti rendszerben változások bevezetését rendelte el. A kérelmező szakszervezet az intézkedés ellen 2008. január 4-én kifogással élt arra hivatkozással, hogy a munkáltató előzetesen nem kérte ki a szakszervezet véleményét, s ezzel megsértette az Mt. 21. § (2) bekezdésének rendelkezését. A kifogás alapján a kérelmezett a munkáltatói intézkedés végrehajtását 2008. január 7-étől felfüggesztette. A felek 2008. január 8-án eredménytelen egyeztetést tartottak. A kérelmezett kérésére 2008. január 15-én az üzemi tanács véleményezte az intézkedést és annak bevezetését nem javasolta. A felek 2008. január 24-én újra egyeztettek, ennek során a módosított munkáltatói intézkedés tervezetéről tárgyaltak. Az ezzel összefüggő véleményét a kérelmező 2008. január 29-én küldte meg, amelyben jogszerűtlennek tekintette a tervezetet és jelezte, hogy annak felszámolása céljából kollektív munkaügyi jogvitát indít. A kérelmezett 2008. február 15-étől a készenléti rend módosítását bevezette.
A kérelmező az Mt. 199. §-ára hivatkozással 2008. március 3-án előterjesztett keresetlevelében a bevezetett készenléti rendet elrendelő intézkedés hatályon kívül helyezését kérte.
A munkaügyi bíróság a keresetlevelet a szakszervezet kifogásolási jogát érvényesítő kérelemnek tekintette és azt a nemperes eljárásban hozott végzésével elutasította. A végzés indokolása szerint a kérelmező az Mt. 23. §-a alapján véleményezte és kifogásolta a munkáltatói intézkedés-tervezeteket, ezért a bírósághoz előterjesztett kérelmét az Mt. 23. § (4) bekezdése alapján nem peres eljárásban kellett elbírálni. A felek között a kifogással kapcsolatos egyeztetések nem vezettek eredményre, a kérelmező 2008. január 29-én jelezte a munkáltatónak, hogy bírósághoz fordul, erre ténylegesen 2008. március 3-án került sor. Az Mt. 23. § (4) bekezdésében előírt határidő elmulasztása miatt a munkaügyi bíróság a kérelmet elutasította.
A megyei bíróság végzésével a munkaügyi bíróság végzését helybenhagyta. Az indokolás szerint a szakszervezeti kifogással indult ügyben a kérelmező igényét csak az Mt. 23. §-a szerint érvényesíthette, és nem volt módja az Mt. 199. § (4) bekezdésén alapuló igényérvényesítésre.
A jogerős végzés ellen a kérelmező felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, és kérte a meghozott végzések hatályon kívül helyezését és a munkaügyi bíróság új, peres eljárásra való utasítását. A kérelem indokolása szerint a munkaügyi vitára egy szakszervezeti kifogással támadott munkáltatói intézkedés adott okot, a kereset azonban már az Mt. 199. § (1) bekezdésén alapult. Ezért a jogerős végzés sérti a megjelölt rendelkezést, és nem felel meg az EBH 975. számú elvi határozatban foglaltaknak.
A kérelmezett felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős másodfokú végzés hatályában való fenntartását kérte.
A felülvizsgálati kérelem a következők szerint alapos.
A felülvizsgálati kérelemben hivatkozott elvi határozat szerint a szakszervezetet megillető kifogás jogával a törvény nem szűkíti, hanem bővíti a szakszervezet jogérvényesítési lehetőségét, különös eljárási szabályok és jogkövetkezmény (felfüggesztő hatály) megállapítása mellett. A szakszervezet a munkáltatóval szembeni követelését azonban nemcsak kifogás útján érvényesítheti, az általános szabály [Mt. 199. § (1) bekezdés] alapján munkaügyi jogvitát kezdeményezhet. Az adott esetben a szakszervezet ezzel a jogával élt, keresetlevelet terjesztett elő.
Az Mt. 202. §-ából következően a keresetlevelet az elévülési időn belül lehetett előterjeszteni, így a bíróság tévedett, amikor az ügyben a nemperes eljárás megindítására az Mt. 23. § (4) bekezdésében megállapított határidő elmulasztására hivatkozott és emiatt törvénysértő elutasító határozatot hozott.
A Legfelsőbb Bíróság ezért a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján a megyei bíróság végzését - a munkaügyi bíróság végzésére is kiterjedően - hatályon kívül helyezte és a munkaügyi bíróságot a keresetlevél alapulvételével új eljárásra és új határozat hozatalára utasította. (Legf.Bír. Mfv.II.10.611/2008.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.