AVI 2004.12.149

Az illetéktartozás mérséklése vagy elengedése szempontjából a nem vagyonszerzési illeték esetén a kérelmezett jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeit kell vizsgálni, míg vagyonszerzési illeték esetén a törvény további feltételek vizsgálatát írja elő (1990. évi XCIII. tv. 88. §)

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Legfelsőbb Bíróság 6. számú ítélete kötelezte a felperest - a házastársával egyetemlegesen - 416 600 Ft bírósági illeték megfizetésére. A felperes az Illetékhivatalnál ennek 50%-ának méltányosság címén történő elengedését, illetve a fennmaradó összegnek késedelmi pótlékmentes részletfizetés engedélyezését kérte, melyet az elutasított. Az alperes a határozatot helybenhagyta azzal, hogy az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény (továbbiakban: Art.) 82. § (5) bekezdése szerint az illeté...

AVI 2004.12.149 Az illetéktartozás mérséklése vagy elengedése szempontjából a nem vagyonszerzési illeték esetén a kérelmezett jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeit kell vizsgálni, míg vagyonszerzési illeték esetén a törvény további feltételek vizsgálatát írja elő (1990. évi XCIII. tv. 88. §)
A Legfelsőbb Bíróság 6. számú ítélete kötelezte a felperest - a házastársával egyetemlegesen - 416 600 Ft bírósági illeték megfizetésére. A felperes az Illetékhivatalnál ennek 50%-ának méltányosság címén történő elengedését, illetve a fennmaradó összegnek késedelmi pótlékmentes részletfizetés engedélyezését kérte, melyet az elutasított. Az alperes a határozatot helybenhagyta azzal, hogy az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény (továbbiakban: Art.) 82. § (5) bekezdése szerint az illeték mérséklésére vagy elengedésére vonatkozó feltételek nem állnak fenn.
A felperes keresetében az alperesi határozat megváltoztatását kérte azzal, hogy az illeték egyösszegű megfizetése súlyosan veszélyeztetné családja megélhetését és létfenntartását.
Az elsőfokú bíróság jogerős ítéletével a felperes keresetét elutasította. Rámutatott, hogy az Áe. 72. § (1) bekezdése értelmében a felülvizsgálni kért határozat az ügy érdemében hozott határozatnak minősül, mert a méltányosságból hozott döntés is lehet jogszabálysértő.
Megállapította, hogy az alperes határozata érdemben helyes, de nem osztotta a határozat jogi indokolását. A megyei bíróság jogi álláspontja szerint az Art. 82. § (5) bekezdése alapján kizárólag a vagyonszerzési illeték tekintetében jogosult méltányosság gyakorlására. Az alperes az egyébként jogszerűen kiszabott bírósági eljárási illetéket méltányosság jogcímén nem engedheti el, illetve nem mérsékelheti.
A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérve annak megváltoztatását azzal, hogy az Art. 82. § (5) bekezdése alapján nem csupán a szorosan vett vagyonszerzési illeték vonatkozásában gyakorolhat méltányossági jogkört az alperes. A felperes pedig igazolta, hogy a méltányossági kérelem benyújtásának időpontjában fennálltak a méltányossági jog gyakorlásának jogszabályi feltételei.
Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását indítványozta.
Az Art. 82. § (5) bekezdése alapján az illetékügy elbírálására jogosult adóhatóság az illetékfizetésre kötelezett kérelmére jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire, vagyonszerzési illeték esetén a megszerzett vagyon jellegére és a szerzés körülményeire figyelemmel az illetéktartozást mérsékelheti vagy elengedheti.
A jogerős ítélet a fenti rendelkezésből tévesen jutott arra a jogi következtetésre, hogy csak a vagyonszerzési illeték esetén van lehetőség az illetéktartozás mérséklésére vagy elengedésére. A jogszabályhely nyelvtani értelmezése alapján egyértelmű; hogy a nem vagyonszerzési illeték esetén a kérelmezett jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeit kell vizsgálni, míg vagyonszerzési illeték esetén a jogszabályalkotó további feltételek vizsgálatát (megszerzett vagyon jellege és a szerzés körülményei) írja elő. Amennyiben a jogszabályalkotó kizárólag a vagyonszerzési illeték esetére kívánta volna megengedni az illetéktartozás mérséklését vagy elengedését, abban az esetben csak egy, és nem két feltételrendszert írt volna elő.
Ezt a jogi álláspontot támasztja alá a BH 1997/539. számú jogesete is, amely éppen bírósági eljárási illeték megfizetésével kapcsolatban fejtette ki, hogy az Art. 82. § (5) bekezdése az illetékügy elbírálására jogosult adóhatóság részére ad módot - többek között - az illetékfizetésre kötelezett jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire figyelemmel az illetéktartozás mérséklésére vagy elengedésére.
A jogerős ítélet az eltérő jogi álláspontja miatt nem vizsgálta, hogy az alperes határozata a felperes által felhozott méltányossági indokok vonatkozásában jogszerű volt-e, ezért a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275/A. § (2) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította. Az új eljárásban az elsőfokú bíróságnak érdemben kell vizsgálnia, hogy a felperes méltányossági kérelmében foglaltakat a jogerős közigazgatási határozat megfelelően mérlegelte-e. (Legf. Bír. Kfv. I. 36.119/2001.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.