adozona.hu
BH+ 2004.5.237
BH+ 2004.5.237
A köztisztviselő a 40 éves jubileumi jutalomra akkor is jogosult, ha közszolgálati jogviszonya nem nyugdíjazás címén szűnik meg, de ekkor már előrehozott öregségi nyugdíjban részesül és 37 év közszolgálati jogviszonyban töltött idővel rendelkezik [170/1992. (XII. 22.) Korm. rendelet 4. § (3) bekezdés*].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes a munkaügyi bírósághoz benyújtott keresetében a 37 év közszolgálati jogviszonyban töltött ideje alapján az öt havi illetményének megfelelő 40 éves jubileumi jutalom és késedelmi kamat megfizetésére kérte kötelezni az alperest.
A munkaügyi bíróság a keresetet megalapozottnak találta, és az alperest jubileumi jutalom címén 705 000 forint megfizetésére kötelezte.
Az ítélet indokolása szerint a felperes közszolgálati jogviszonyát az alperes átszervezés címén felmentéssel megszüntette...
A munkaügyi bíróság a keresetet megalapozottnak találta, és az alperest jubileumi jutalom címén 705 000 forint megfizetésére kötelezte.
Az ítélet indokolása szerint a felperes közszolgálati jogviszonyát az alperes átszervezés címén felmentéssel megszüntette. A felperes a jogviszony megszűnésének időpontjában 37 év közszolgálati jogviszonnyal rendelkezett és nyugdíjbiztosítási határozattal igazoltan már nyugdíjas volt, ezért a 40 éves jubileumi jutalomra való jogosultságot megszerezte.
Az alperes az ítélet elleni fellebbezésében a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a felperes közszolgálati jogviszonya nem nyugdíjazására tekintettel szűnt meg, ezért a jubileumi jutalom kifizetésére indokolatlanul tartott igényt.
A megyei bíróság a munkaügyi bíróság ítéletét helybenhagyta.
A másodfokú bíróság a munkaügyi bíróság által megállapított helyes tényállásból levont jogi következtetéssel egyetértett. Kiemelte, hogy nincs jelentősége a felmentés jogcímének, mert a jubileumi jutalomra jogosító szolgálati időből öt évnél kevesebb volt hátra, és a felperes a jogviszonyának megszűnésekor már nyugdíjas volt.
A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében az alperes az eljárt bíróságok részéről a 170/1992. (XII. 22.) Korm. rendelet (továbbiakban: R.) 4. §-a (3) bekezdésének c) pontjában foglaltak megsértésére hivatkozott, és a felperes keresetének elutasítását kérte. Álláspontja szerint a jubileumi jutalomra való jogosultság feltételei nem álltak fenn, mivel felperes közszolgálati jogviszonya nem nyugdíjazás címén szűnt meg.
A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A perbeli időben hatályos R. 4. §-ának (3) bekezdése a jubileumi jutalom kifizetésére vonatkozó, az a)-c) pontokban felsorolt kedvezményeket a köztisztviselő nyugdíjazásához kötötte.
A rendelet "nyugdíjazásakor" szóhasználata arra utal, hogy a köztisztviselőnek a közigazgatási szervnél a jogviszonya megszűnik és a nyugdíjat igénybe veszi, vagy arra jogosultságot szerez. A jogviszony fennállása alatt megállapított öregségi vagy előrehozott öregségi nyugdíj folyósításának megkezdése az R. 4. §-ának (3) bekezdésében foglalt kedvezmények alkalmazását nem teszi lehetővé. A jogviszony megszűnésekor azonban a jubileumi jutalomra való jogosultság vizsgálata jogszerű, és a már megállapított öregségi vagy előrehozott öregségi nyugdíjra tekintettel az R. 4. §-ának (3) bekezdésében foglalt kedvezményeket alkalmazni kell.
Az irányadó tényállás szerint a felperes a közszolgálati jogviszonya megszűnését megelőző időponttól előrehozott öregségi nyugdíjban részesült, tehát a közszolgálati jogviszonya megszűnésekor nyugdíjas volt, és az alperes által sem vitatottan 37 év közszolgálati jogviszonnyal rendelkezett. Ezért a 40 éves jubileumi jutalomra az R. 4. §-a (3) bekezdésének c) pontja alapján a jogosultságot megszerezte.
Az alperes a felülvizsgálati kérelmében tévesen hivatkozott arra, hogy a 40 éves jubileumi jutalom csak akkor járt volna a felperesnek, ha a közszolgálati jogviszonya nyugdíjazás címén szűnt volna meg. Ilyen feltételt ugyanis a rendelet alkalmazott szabálya nem tartalmazott.
A kifejtettekre tekintettel a másodfokú bíróság az ítéletét jogszabálysértés nélkül hozta meg, ezért azt a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf.Bír. Mfv.II.11.313/2001.sz.)