adozona.hu
BH 1997.1.51
BH 1997.1.51
A polgármesteri teendőket munkaviszony keretében ellátó polgármester e tisztségében eltöltött idejét, amíg a tisztségét ellátja, a jubileumi jutalom számítása szempontjából köztisztviselői jogviszonyban töltött időnek kell tekinteni (1990. évi LXVII. tv. 12. §*).
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes 1990. október 1. napjától munkaviszony keretében látta el a polgármesteri teendőket. Az alperes 7/1991. Ökh. határozatával adott hozzájárulás alapján a községben mellékfoglalkozású állatorvos volt. Az 1994. évi önkormányzati választásokat követően a felperest ismét polgármesterré választották, de a tisztét nem munkaviszony keretében látta el. A felperes részére a társadalombiztosítási szerv 1995. február 9. napján - 1994. december 11. napjától - öregségi nyugdíjat állapított meg. 1...
A felperes - többek között - a 40 évi szolgálati idő alapján járó jubileumi jutalmának megfizetését kérte, ezt a kereseti kérelmét azonban a munkaügyi bíróság ítéletével elutasította. A munkaügyi bíróság szerint a polgármesteri tisztség ellátásáról szóló 1990. évi LXVII. törvény (Ptv.) alapján a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvényt (Ktv.), valamint annak végrehajtására kiadott 170/1992. (XII. 22.) Korm. rendeletben foglaltakat kell alkalmazni a felperes igényére. A felperes akkor lenne jogosult a jubileumi jutalomra, ha - nyugdíjazására tekintettel - legalább 35 év köztisztviselői jogviszonnyal rendelkezne. A polgármesteri tisztségben eltöltött időt azonban a Ktv. 72. §-ának (2) bekezdésében foglaltak miatt nem lehet figyelembe venni, mert a tisztséget követően a felperes nem létesített köztisztviselői jogviszonyt. Utalt a munkaügyi bíróság arra is, hogy a felperes az igényét az őt foglalkoztató megyei Á. É. E. A.-val szemben érvényesíthette volna, amellyel köztisztviselői jogviszonyban állt.
A felperes fellebbezése alapján eljárt megyei bíróság ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét megváltoztatta, és az alperest 437 500 Ft jubileumi jutalom megfizetésére kötelezte. A kamatfizetési kötelezettség kezdő időpontjaként a felperes öregségi nyugdíjazását követő napot jelölte meg. A megyei bíróság szerint a felperesre nem vonatkozik a Ktv. 72. §-ának (2) bekezdése, mert tisztségét munkaviszony keretében látta el. Nyugdíjazásáig 37 év és 135 nap közszolgálati jogviszonnyal rendelkezett, ezért a jubileumi jutalom megilleti.
A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és a munkaügyi bíróság ítéletének helybenhagyása, esetleg új eljárásra utasítása iránt az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Lényegében megismételte az elsőfokú ítélet indokait azzal kapcsolatban, hogy a felperes nem rendelkezik a jubileumi jutalom megállapításához szükséges idővel, illetőleg a felperesnek a jubileumi jutalmat az őt köztisztviselői jogviszonyban foglalkoztató másik munkáltatótól kellene követelnie.
A felperes ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A perben azt kellett eldönteni, hogy a felperes 1994. december 11. napjáig, amíg a polgármesteri teendőket munkaviszony keretében látta el, rendelkezett-e annyi köztisztviselői jogviszonyban töltött idővel, amennyi a jubileumi jutalom kifizetéséhez szükséges. Ebből a szempontból a Ktv. 72. §-ának (2) - ma (4) - bekezdése, amely a tisztség megszűnését követő beszámításról rendelkezik, közömbös, mivel azt azoknál a köztisztviselőknél kell alkalmazni, akik a köztisztviselői jogviszonyukat megelőzően polgármesterek, önkormányzati vagy országgyűlési képviselők voltak. A felperes esetében azonban a Ptv. 12. §-a folytán a Ktv.-nek a köztisztviselői jogviszonyban töltött idő számítására vonatkozó szabályait kell alkalmazni azzal, hogy a polgármesteri tisztség idejét köztisztviselői jogviszonyban töltött időnek kell tekinteni.
Ennek alapján a felperes több mint 35 év köztisztviselői jogviszonyban töltött idővel rendelkezett, még ha - eltérően a megyei bíróság álláspontjától - a nappali tagozatos tanulmányi idejéből hat hónap nem is számít be, mivel ekkor nem állt munkaviszonyban.
Az előbbiekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.
Az alperes pervesztes lett, ezért viselnie kell a felperes felülvizsgálati eljárási költségét. (Legf. Bír. Mfv. II. 10.218/1996. sz.)
*Az 1990 évi LXVII. törvényt az 1994. évi LXIV. törvény 19. §-a hatályon kívül helyezte, az új törvény 13. §-ának (2) bekezdése szerint azonban a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármesterre továbbra is alkalmazni kell a polgármesteri hivatal köztisztviselőinek jubileumi jutalmára vonatkozó szabályokat.