adozona.hu
BH 1993.8.532
BH 1993.8.532
Ha a képviselő-testületnek a munkavállaló munkaviszonyát érintő döntése az azon alapuló kötelező intézkedés megtételét teszi szükségessé, annak késedelemmel történt közlése nem zárhatja el a munkavállalót a jogorvoslat igénybevételének lehetőségétől [1990. évi LXV. tv., Mt. 87. § (1) bek. b) pont, 89. §, Pp. 350. § (1) bek.].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A munkaügyi bíróság ítéletével az alperes képviselő-testület határozatát hatályon kívül helyezte, és a felperes munkaviszonyát helyreállította. Kötelezte az alperest, hogy 15 nap alatt a felperest az eredeti munkakörében foglalkoztassa, és fizessen meg a részére 84 886 Ft elmaradt munkabért, továbbá 65 700 Ft után 1991. december 28. napjától 1992. március 5. napjáig évi 20% kamatot, valamint 500 Ft perköltséget.
Az alperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bír...
Az alperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta, és kötelezte az alperest 500 Ft fellebbezési költség megfizetésére.
A másodfokú bíróság jogerős ítéletét az elsőfokú bíróság az alperes képviselőjének 1992. december 2-án kézbesítette.
Az alperes a jogi képviselője útján 1993. február 5-én a munkaügyi bíróságnál felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő a Legfelsőbb Bírósághoz. Ebben kérte mind az első fokon, mind a másodfokon eljárt bíróság ítéletének hatályon kívül helyezését és a felperes keresetének elutasítását. Arra hivatkozott, hogy a felperes 1991. november 18-án átvette a nagyközség képviselő-testülete által hozott határozatot, amely a munkaviszonyát 1991. október 25-ei hatállyal vezetői alkalmatlanság és a munka színvonalának emelését szolgáló személycsere miatt 1991. december 27. napjára felmondta. 1992. február 18-án azért kézbesítette a "Munkaviszony megszüntetése" formanyomtatványt, mert az volt a meggyőződése, hogy a korábban hozott határozattal közölt felmondása jogerőre emelkedett. Jogsértően járt el a munkaügyi bíróság, amikor e formanyomtatvány kézbesítéséhez kötötte a keresetlevél benyújtásának időpontját, és azt állapította meg, hogy az 1992. február 24-én érkezett keresetlevél nem késett el. A felperes az előírt harmincnapos jogorvoslati határidőt elmulasztotta, keresete ezért elkésett. A másodfokú bíróságnak ezzel ellentétes megállapítása is téves.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos. A Legfelsőbb Bíróság elöljáróban a következőket emeli ki. A helyi önkormányzat képviselő-testülete az 1990. évi LXV. törvény szerint a többi között kétségkívül jogosult meghatározni, hogy az igazgatási jogkörébe tartozó szervek munkaerőgazdálkodása - azok létszámát is illetően - miként alakuljon. A képviselő-testület e jogszabályra figyelemmel döntötte el az 1991. október 25-én hozott határozatával, hogy a felperes munkájára, az abban meghatározott okok miatt, a továbbiakban nincs szükség, és a munkaviszonyát emiatt felmondással kell megszüntetni. Ha azonban a képviselő-testületnek a munkavállaló munkaviszonyát érintő döntése az azon alapuló kötelező intézkedés megtételét teszi szükségessé, annak késedelemmel történt közlése nem zárhatja el a munkavállalót a jogorvoslat igénybevételének lehetőségétől.
A képviselő-testület döntése tehát - annak a felperessel 1991. november 15-én történt közlése ellenére - nem tekinthető felmondásnak. A felperes munkaviszonyának a jogszabályban előírt módon felmondással való megszüntetése csak 1992. február 17-én történt meg. Ezt a következők támasztják alá.
A munkaügyi bíróság 1992. március 24-ei tárgyalásán készült jegyzőkönyv szerint a peres felek egyezően adták elő, hogy az alperes az 1991. október 25-én hozott képviselő-testületi határozatot 1991. november 15-én küldte meg a felperesnek. Az alperes az elsőfokú bíróság ítélete ellen előterjesztett fellebbezésében, de a felülvizsgálati kérelmében is arra hivatkozott, hogy a képviselő-testület határozatáról a felperest a testületi ülés jegyzőkönyvének elkészítése után, az 1991. november 15-én feladott ajánlott levélben értesítette. Minthogy az alperes a jogszabály által előírt felmondást csak 1992. február 17-én küldte meg a felperesnek, az 1992. február 24-én előterjesztett kereset nem késett el.
A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság az 1992. évi LXVIII. törvénnyel módosított Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján a megyei bíróság ítéletét hatályában fenntartotta. (Mfv. II. 10 016/1993. sz.)