8005/2005. (AEÉ 12.) APEH tájékoztató

a társas vállalkozás vállalkozói járulékra vonatkozó 2005. évi adatszolgáltatási kötelezettségével összefüggő feladatairól

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (Flt.) 46/B. § (5) bekezdés alapján a társas vállalkozást az állami adóhatóság részére teljesítendő adatszolgáltatási kötelezettség terheli a vállalkozói járulékról. Az adatszolgáltatással kapcsolatos általános szabályokról az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) rendelkezik.
Az Flt. által előírt adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése során a társas vállalkozás adózónként szolgál...

8005/2005. (AEÉ 12.) APEH tájékoztató
a társas vállalkozás vállalkozói járulékra vonatkozó 2005. évi adatszolgáltatási kötelezettségével összefüggő feladatairól
A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (Flt.) 46/B. § (5) bekezdés alapján a társas vállalkozást az állami adóhatóság részére teljesítendő adatszolgáltatási kötelezettség terheli a vállalkozói járulékról. Az adatszolgáltatással kapcsolatos általános szabályokról az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) rendelkezik.
Az Flt. által előírt adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése során a társas vállalkozás adózónként szolgáltat adatot:
- a járulék alapjáról,
- az adóévre levont, megfizetett vállalkozói járulékról, - a járulékfizetés időtartamáról,
- a befizetett vállalkozói járulék teljes összegéről,
- a befizetett vállalkozói járulék teljes összegéből az érintett vállalkozóra vonatkozó összegről.
A társas vállalkozás 2005. évre vonatkozó adatszolgáltatásának tartalmaznia kell a társas vállalkozó nyilatkozata alapján a 2005. év első negyedévi járulék kötelezettségével összefüggő adatokat is!
A társas vállalkozás mulasztási bírsággal sújtható, ha az adatszolgáltatási kötelezettségét késedelmesen, hibásan,
valótlan adattartalommal vagy hiányosan, illetőleg egyáltalán nem teljesíti.
A 2005. évben teljesítendő adatszolgáltatással kapcsolatban a társas vállalkozásra kiszabható bírság felső határa a hatályos szabályok alapján, az adatszolgáltatással érintett magánszemélyek számának és - az adózóra egyébként vonatkozó - bírság, törvényben rögzített legmagasabb értékének szorzata.
Az adatszolgáltatási kötelezettség elmulasztása esetén a mulasztási bírság megállapításával egyidejűleg az adóhatóság az adózót - határidő tűzésével - teljesítésre hívja fel. A kiszabott bírság kétszeresét kell újabb határidő tűzésével megállapítani, ha a teljesítésre kötelező, előző határozatban előírt határidőt az adózó elmulasztotta. A kötelezettség teljesítése esetén az Art. rendelkezései szerint kiszabott bírság korlátlanul mérsékelhető.
I.
Általános előírások
A) Az adatszolgáltatás teljesítésének határideje
Az adatszolgáltatást elektronikus úton vagy gépi adathordozón a tárgyévet követő év január 31-éig, a tagsági jogviszony év közben történő megszűnése esetén a tagsági jogviszony megszűnésekor kell teljesíteni.
Az évközi adatszolgáltatás a jelen tájékoztatóban megadott adattartalommal és adathordozón teljesíthető.
Jogutódlással történő megszűnés esetén a jogutód az általános határidőig teljesíti a jogelőd kötelezettségét. Ilyen esetben az adatszolgáltatásnak tartalmaznia kell a jogelőd adószámát is, ha az adatszolgáltató a jogelőd kötelezettségét is teljesíti.
B) Az adatszolgáltatás jellege
Eredetinek akkor minősül az adatszolgáltatás, ha az adatszolgáltató egy magánszemélyre nézve az adott évre, vagy a tagi jogviszony megszűnése miatt az adóév egy időszakára tekintettel az adott adatszolgáltatásra előírt határidőn belül először szolgáltat adatot. Ilyen esetben az adatszolgáltatás jellegének feltüntetésére szolgáló kódkockában "E" betűjelet kell írni.
Pótlásnak tekintendő - az adott évről, időszakról (bármely ok folytán) elmaradt (határidőig nem teljesített) adatszolgáltatás közlése.
A pótlólagosan elkészített adatszolgáltatást az eredeti adatszolgáltatásnál leírtak szerint kell elkészíteni, és az Art. illetékességi szabályai szerinti igazgatósághoz kell benyújtani, azaz ha időközben az adatszolgáltató székhelyet változtatott, és másik igazgatóság illetékességi területére került, az adatszolgáltatást az új székhely szerinti igazgatósághoz kell benyújtani.
Abban az esetben, ha egy magánszemélyre az adatszolgáltatásra előírt határidőn túl (adóévet követő év január 31-ét, illetőleg a tagi jogviszony megszűnését kővetően) szolgáltat adatot az adatszolgáltató, úgy azt csak pótlásként továbbíthatja az illetékes adóhatóság felé. Ilyen esetben az adott magánszemélyre vonatkozó adatszolgáltatásnál az adatszolgáltatás jellege kódkockában a "P" betűjelet kérjük szerepeltetni.
Az APEH által elfogadott adatközlés után, az adott adóévre ugyanazon magánszemély vonatkozásában csak helyesbítésként történhet az adatszolgáltatás. Helyesbítésről van szó, ha az adatszolgáltató utóbb észlelte, hogy az adatszolgáltatás során bármely adat tekintetében tévedett vagy az adóévre vonatkozó adatszolgáltatás időszaka megváltozott. Ilyen eset, pl. ha az adóéven belül a társas vállalkozó tagi jogviszonyának megszűnésére tekintettel eredeti adatszolgáltatás került benyújtásra, majd az adóév során a társas vállalkozóval ismételten tagi jogviszonyt létesített a társas vállalkozás.
A helyesbítést az adatszolgáltatás jellegének feltüntetésére szolgáló kódkockában "H" betűjellel kell jelölni.
A helyesbítés csak a feldolgozás után hibátlan tételek értékadatainak helyesbítésére vonatkozhat. Abban az esetben ugyanis, ha a benyújtott adatszolgáltatás hibás (nem feldolgozott), úgy azok korrigálása csak pótlással történhet.
A helyesbítés lényege a teljes adatcsere.
Azonosításhoz szükséges adat, vagy adatok valamelyikének helyesbítése
Meg kell különböztetni azt a helyesbítési típust, amikor azonosításhoz szükséges adatot kíván helyesbíteni az adatszolgáltató.
Ilyen az I. blokkban szereplő azonosító: a név, a születési név, az adóazonosító jel.
Ebben az esetben ugyanis az adatszolgáltatónak két tételben kell elvégeznie a helyesbítést. Az első helyesbítő tételben kötelezően meg kell adnia az eredeti tétel azonosításához szükséges adatokat, és a nem azonosító adatok közül az érték adatokat nullával kell közölnie. A második tételben pótlásként kell szerepeltetnie az új azonosítóval a teljes tételt.
Értékadatok helyesbítése
Értékadatnak a II. tábla (1-7. sor) szerinti adatokat kell tekinteni.
Ezen értékadatok bármelyikének helyesbítése során a következők szerint kell eljárni.
Példán bemutatva: Az adatszolgáltató tévesen szolgáltat adatot a társas vállalkozótól 2005. évben levont vállalkozói járulék összegéről. A hiba észlelését követően helyesbíteni kívánja a téves adatszolgáltatást.
Ebben az esetben a társas vállalkozásnak a 2005K78 adatszolgáltatásban az adatszolgáltatás jellege kódkockába a "H" betűjelet kell feltüntetnie, és a helyesbített adaton kívül a többi sorban az eredetileg közölt adatok mindegyikét újra közölni kell, hogy a teljes adatcsere megtörténjen.
Az adatszolgáltatáshoz a D) pont szerint, 2 példányban kitöltött adatkísérő lapot is mellékelni kell.
Kivételt képeznek ez alól azon adatszolgáltatók, amelyek elektronikus úton kötelesek adatszolgáltatási kötelezettségüket teljesíteni, vagyis azok az adózók, amelyek adóztatási feladatait a Kiemelt Adózók Igazgatósága látja el, valamint a 10 000 legnagyobb adóteljesítménnyel rendelkező adózó (Art. 175. § (9) bekezdés a) és b) pontja), illetőleg amelyek - saját választásuk alapján - ügyfélkapun keresztül a felhasználói azonosító és jelszó birtokában elektronikus úton teljesítik ezt a kötelezettségüket.
C) Az adatszolgáltatások csak a következő adathordozó típusokon teljesíthetők:
- gépi adathordozón (1,44 Mbyte floppy vagy CD),
- elektronikus úton (kizárólag az erre kötelezettek, illetőleg ezt a módot választók részére biztosított) .
Gépi adathordozón (floppy, CD) történő adatszolgáltatás az adóhatóság által jóváhagyott számítógépes program felhasználásával teljesíthető. Ennek a tájékoztató részeként megjelenő mágneses fájl leírás alkalmazása felel meg, illetőleg az APEH honlapján (www.apeh.hu) elérhető Internetes program felhasználásával teljesíthető.
Elektronikus úton benyújtott adatszolgáltatás az APEH központi fogadószerverére megküldött, Internetes program segítségével teljesíthető.
Az adatszolgáltatást személyesen vagy postán lehet benyújtani az adatszolgáltató területileg illetékes APEH igazgatóságához, illetőleg elektronikus úton az állami adóhatósághoz. Az átvétel igazolása az adatkísérő lap másodpéldányán történik.
D) Az adatkísérő lap
Az adatszolgáltatást egy példányban, az adatkísérő lapot két példányban (ebből egy példány az átvétel igazolására szolgál) kell benyújtani.
Az adatkísérő lapnak tartalmaznia kell az adatszolgáltató azonosító adatait (név, adóazonosító szám, cím, ügyintéző adatai), az adatszolgáltatásért felelős személy aláírását, valamint az adatszolgáltatásra vonatkozó tételes adatokat (a lapszámok, tételszámok, mágneses adathordozó esetén az állományhoz tartozó rekordszámok) .
Egy mágnesen adathordozón több társas vállalkozás adatszolgáltatása együttesen is benyújtható, de ez esetben az adatszolgáltatók számának megfelelően külön-külön kell az adatkísérő lapokat kiállítani.
Az adatkísérő lap a következő: A/STV/2005
E) Az adatszolgáltatás kötelező adatai
Az adatközlő adószámát minden lapra fel kell írni. A lapszám folyamatosan növekszik.
Amennyiben a jogutód az adatszolgáltatást a jogelőd kötelezettségeként teljesíti, úgy a jogelőd adóazonosító számát is közölni kell.
Az adatközlő lapon a járulékfizetésre kötelezett magánszemély nevét, adóazonosító jelét kell szerepeltetni.
Az adatszolgáltatás jellegének feltüntetésére szolgáló helyen minden esetben fel kell tüntetni a megfelelő betűjelet. (Eredeti adatszolgáltatás: E, Adatszolgáltatás pótlása: P, Adatszolgáltatás helyesbítése: H) . Az adott mező üresen nem maradhat!
Az adatszolgáltatás adatait forintban kell megadni.
A társas vállalkozás adatszolgáltatása a vállalkozói járulékról
(2005K78-as számú adatközlés)
Néhány fontos szabály ismertetése, melyre tekintettel az adatszolgáltatási kötelezettség a jogszabályi előírásoknak megfelelően teljesíthető:
Társas vállalkozás: a közkereseti társaság, a betéti társaság, a korlátolt felelősségű társaság, a közhasznú társaság, a közös vállalat, az egyesülés - ideértve az európai gazdasági egyesülést is -, az előzőekben felsorolt társas vállalkozások az előtársaságként történő működés időszakában is, valamint a szabadalmi ügyvivői társaság, szabadalmi ügyvivői iroda, a gépjárművezető-képző munkaközösség, az oktatói munkaközösség, az ügyvédi iroda, közjegyzői iroda, a végrehajtói iroda.
Társas vállalkozó:
1. a betéti társaság bel- és kültagja, a közkereseti társaság tagja, a korlátolt felelősségű társaság, a közhasznú társaság, a közös vállalat, az egyesülés, valamint az európai gazdasági egyesülés tagja, ha a társaság (ideértve ezen társaságok előtársaságként történő működésének időtartamát is) tevékenységében ténylegesen és személyesen közreműködik, és ez nem munkaviszony vagy megbízási jogviszony keretében történik (tagsági jogviszony),
2. a szabadalmi ügyvivői társaság, a szabadalmi ügyvivői iroda tagja, ha a társaság tevékenységében személyesen közreműködik,
3. az ügyvédi iroda, a közjegyzői iroda, a végrehajtói iroda, a gépjárművezető-képző munkaközösség, az oktatói munkaközösség tagja.
A társas vállalkozó az egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem után 4 százalékos mértékű vállalkozói járulékot fizet. A vállalkozói járulékot éves szinten - a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 28. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra is tekintettel - a minimálbér után akkor is meg kell fizetni, ha a társas vállalkozó részére jövedelmet nem fizettek és a tárgyév folyamán, a tárgyhónapig bezárólag a megfizetett vállalkozói járulék nem éri el a minimálbér alapulvételével számított járulék összegét.
Ez a rendelkezés nem vonatkozik arra a személyre, aki öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesül, vagy arra jogosulttá vált.
Nem kell vállalkozói járulékot fizetnie annak a társas vállalkozónak, aki a vállalkozói tevékenysége folytatásával egyidejűleg heti 36 órát elérő munkaviszonyban is áll, illetőleg aki oktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytat. A heti 36 órás foglalkoztatás megállapításánál az egyidejűleg fennálló munkaviszonyokban előírt munkaidőt össze kell számítani.
Ha az egyéni vállalkozó társas vállalkozóként is biztosított, a vállalkozói járulékot csak az egyéni vállalkozásában kell megfizetnie. Amennyiben a biztosított társas vállalkozó egyidejűleg több gazdasági társaság személyesen közreműködő tagja, a vállalkozói járulékot abban a vállalkozásában
kell megfizetnie, amelyben a Tbj. 31. §-ának (4) bekezdése szerint járulék fizetésére kötelezett.
Egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem: a Tbj. 24. §-ának (1) bekezdésében, 27. §-ának (2) bekezdésében, 28. §-ának (1)-(2) bekezdésében meghatározott jövedelem.
Kitöltendő adatok
Az 1. sorban a vállalkozói járulék alapját kell közölni. A vállalkozói járulék alapja a biztosított által fizetendő egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem.
A 2. sorban a társas vállalkozó által - nyilatkozata alapján - az 1. negyedévre megfizetett vállalkozói járulék összegét kell szerepeltetni.
A 3. sorban a társas vállalkozótól levont vállalkozói járulék összegét kell beírni.
A 4. sorban a társas vállalkozás által, vállalkozói járulék jogcímen befizetett összeget kell közölni. (Összesített adat, ha több tagra vonatkozóan történt járulékfizetés, akkor annak összege) .
Az 5. sorban a 4. sor összegéből az adatszolgáltatással érintett társas vállalkozóra vonatkozó összeget kell szerepeltetni.
A 6. sorban a 7. sorban közölt járulékfizetés időtartamából számított naptári napok összesített, adatát kell beírni. A naptári napok összesen száma legfeljebb 365 lehet.
Amennyiben a 7. sorban, pl.: március 1-jétől március 31-ig valamint november 1-jétől december 31-ig időszak került feltüntetésre, akkor a 6. sorban összesített adatként (március 31 nap + november 30 nap + december 31 nap) 92 napot kell közölni.
A 7. sorban: a járulékfizetés időtartamát (-tól-ig) kell beírni. Az időszakok közlésekor az egybefüggő időszakot egy sorban kell szerepeltetni.
Az egyes időszakokat 1-től induló folyamatos sorszámmal kell közölni!
Amennyiben a társas vállalkozó a teljes adóévre vállalkozói járulékot fizetett (az I. negyedévre saját maga után, majd a II. negyedévtől a társas vállalkozás levonta), úgy az adatszolgáltatásban 0101-1231-ig időpontot kell feltüntetni. Ebben az esetben egy időszak került közlésre, ezért a sorszám 1-es.
Ha a járulék fizetésére bármilyen ok miatt, - pl. táppénzfolyósítás - nem került sor, akkor csak a tényleges járulékfizetéssel fedezett időszakot szabad közölni.
Pl.: 2005. március 1-jétől december 31-ig személyes közreműködésre tekintettel kifizetett elszámolt összeg hiányában a minimálbér után egészségbiztosítási járulékot fizető főfoglalkozású társas vállalkozó 2005. június 10-től június 30-ig táppénz folyósításban részesült. A vállalkozói járulék megfizetésére az egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem figyelembevételével került sor.
Ebben az esetben a járulékfizetés időtartama nem folyamatos, ezért az időszakokat megbontva 1-es sorszámmal 0301-0609-ig, majd a 2-es sorszám beírásával 0701-1231-ig feltüntetésével kell közölni.
dr. Szikora János s. k.
az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal
elnöke
1. sz. melléklet A 2005. évre vonatkozó mágneses adathordozón vagy elektronikus úton történő adatszolgáltatás általános szabályai Akár mágneses adathordozón, akár elektronikus úton történik az adatszolgáltatás, a fájlok szerkezete és formai előírásai mindkét esetben azonosak!
Adattartalmukat 852-es kódkészlettel kell megadni. A fájlok azonosítóját (fájl neveket) a következők szerint kell képezni:
XXXXXXXX. kiterjesztés, ahol XXXXXXXX az adat-szolgáltató törzsszáma
vagy
XXXXXXXXXX. kiterjesztés, ahol XXXXXXXXXX az
adatszolgáltató adóazonosító jele
Egy adatszolgáltatáson belül vagy csak törzsszámos, vagy csak adóazonosító jeles fájlok szerepelhetnek!
A kiterjesztés szerkezete: bizonylattípusjel-Z Z
a fájl sorszáma (az első 0, majd 1,2,...9,A,B,C,.. folyamatosan növekvő sorrendben) .
A bizonylattípusjel, a következők szerint kódolt: 2005K78 => 05K78
2005K78 időtartam adatok => 05K78XA
Numerikus mezők kitöltése (típus: num)
-előjel nélkül
-jobbra igazított, balról vezető nullákkal teljes hosszra feltöltve
Szöveges mezők kitöltése (típus: alfa, alfanum)
-balra igazítva, "blank"-kel (space) teljes hosszra feltöltve
-a magyar ékezetes kis és nagybetűk táblázata

á =160

Á = 181

é =130

É =144

í =161

Í =214

6 =162

Ó=224

ö = 148

Ö = 153

ő =139

Ő = 138

ú = 163

Ú=233

ü = 129

Ü =154

ű =251

Ű=235

-a rekordsorszám kitöltése kötelező, jobbra igazított, numerikus, 1-től induló, egyesével növekvő
-folytatásfájlok esetén a rekordokban lévő sorszám is folyamatosan növekvő legyen
-fájlszervezés soros (text) és csak az!
-tömörített állomány nem lehet
-a rekord végjel CR LF
-a fájlvégjel Ctrl+Z
-a mezők tartalmának helyes kitöltéséhez kérjük, figyelmesen tanulmányozzák a bizonylatok kitöltési útmutatóját!
A mágneslemezes adatszolgáltatás általános szabályai:
-a lemezen jól olvashatóan az adatszolgáltató és a bizonylattípusok nevét is fel kell tüntetni
-Figyelem! Csak azok az adatszolgáltatások kerülnek feldolgozásra, amelyek az adatkísérőlappal megegyező bizonylattípusokat tartalmaznak!
Elektronikus úton teljesített adatszolgáltatás esetén: A fájl-leírásnak megfelelő formátumban előzőleg létrehozott állományokat az ügyfélhez telepített megfelelő adóévi (eKONéé) kliens program segítségével lehet továbbítani az adóhatósághoz. A küldés módjáról részletes információt a kliens program felhasználói útmutatója ad.
0SK78

Pozíció

Hossz

Típus

Adattartalom

1     -5

5

alfanum

Rekordjel, fix adat: 05K78, kitöltése kötelező

6     -6

1

alfa

üres (blank)

7     -17

11

alfanum

Az adatszolgáltató adószáma, kitöltése kötelező, balra igazított, jobbról blank feltöltéssel

18   -23

6

num

A rekord sorszáma, 000001-től indul, folyamatos sorszám, kitöltése kötelező

24   -24

1

alfa

Jelleg (E/P/H)

25   -35

11

alfanum

Az adatszolgáltató jogelődjének adószáma. Csak akkor kitöltendő, ha a jogutód a jogelődje kötelezettségét teljesíti

36   -65

30

alfanum

Társas vállalkozó neve

66   -95

30

alfanum

Társas vállalkozó születési neve

96- 106

11

alfanum

Társas vállalkozó adóazonosító jele, kitöltése kötelező. Balraigazított jobbról blank feltöltéssel.

107-117

11

num

Vállalkozói járulék alapja (la)

118 -128

11

num

Megfizetett vállalkozói járulék I. negyed évre (2a)

129 -139

11

num

Levont vállalkozói járulék összege (3a)

140 - 150

11

num

Befizetett vállalkozói járulék teljes összege (4a)

151 -161

11

num

A 4.sor összegéből a társas vállalkozóra vonatkozó ösz-szeg (5a)

162 -164

3

num

A vállalkozóra vonatkozó időszakokból számított naptári napok összesen (6a)

05K78A

Pozíció

Hossz

Típus

Adattartalom

1     -6

6

alfanum

Rekordjel,       fix      adat:

05AK78, kitöltése kötelező

7     -17

11

alfanum

A adatszolgáltató adóazono-

sító száma, kitöltése kötele-

ző, balra igazított, jobbról

blank feltöltéssel

18- 23

6

num

A rekord sorszáma, 000001- *

től  indul, folyamatos sor-

szám, kitöltése kötelező

24- 53

30

alfanum

05K78 főlap adat, társas vál-

lalkozó neve, kitöltése köte-

lező

54- 64

11

alfanum

05K78 főlap adat, társas vál-

lalkozó adóazonosító jele.

Balra igazított.

65- 70

6

num

Hivatkozási    sorszám,    a

05K78 főlap adat rekordsor-

száma

71- 73

3

num

Alsorszám. A társas vállal-

kozóról közölt járulékfizetés

időtartamát   leíró   tételek

001-től  induló folyamatos

sorszáma. Kitöltése kötelező

74- 77

4

num

Járulék fizetés időszak kez-

dete hhnn

78- 81

4

num

Járulék fizetés vége hhnn

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.