adozona.hu
APEH tájékoztató (AEÉ. 14/2004.)
APEH tájékoztató (AEÉ. 14/2004.)
a Közösségen belülről történő termékbeszerzéshez fizetett előleg 2005. január 1-je utáni áfa kötelezettségéről
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
1.Általános tudnivalók
A 2005. január 1-től hatályos áfa-törvény 20/A. § (5) bekezdése értelmében a Közösségen belülről történő termékbeszerzéshez fizetett előleg esetén az adófizetési kötelezettség az előleget adó félnél az előleg átadásának, átutalásának napján keletkezik. A 2005. január 1-től hatályos Áfa törvény 26/A. § (7) bekezdése értelmében az adó alapja az átadott, átutalt előleg összege. Ugyanebben az időpontban (tehát az átadás, átutalás napján)- a törvényben meghatározott egyéb f...
A 2005. január 1-től hatályos áfa-törvény 20/A. § (5) bekezdése értelmében a Közösségen belülről történő termékbeszerzéshez fizetett előleg esetén az adófizetési kötelezettség az előleget adó félnél az előleg átadásának, átutalásának napján keletkezik. A 2005. január 1-től hatályos Áfa törvény 26/A. § (7) bekezdése értelmében az adó alapja az átadott, átutalt előleg összege. Ugyanebben az időpontban (tehát az átadás, átutalás napján)- a törvényben meghatározott egyéb feltételek fennállása esetén - adólevonási jog is keletkezik (32. § (1) bekezdés e) pontja, 36. §) . Ez azt jelenti, hogy az átadott, átutalt előleg után keletkezett fizetendő adót az adóalany azonnal le is vonhatja, ha az adólevonás egyéb feltételei fennállnak.
2.Az adólevonási jog tárgyi feltételei
Az adólevonás egyik ilyen feltétele az előzetesen felszámított adót hitelesen igazoló dokumentum birtoklása. A számlát (az egyszerűsített számlát) csak a kapott előlegről kell kibocsátani (Áfa törvény 43. § (4) bekezdése), a Közösségen belülről történő termékbeszerzéshez adott előlegről számlát nem kell kibocsátani. A Közösségen belülről történő termékbeszerzéshez adott előleg esetén az adólevonás alapbizonylata az előleg átadásáról, átutalásáról készített számviteli törvény szerinti egyéb bizonylat (számviteli törvény 165. §-a) . Banki átutalás esetén ilyen bizonylatnak minősül pl. az átutalás tényét igazoló banki bizonylat, számlakivonat, stb. Készpénz átadása esetén ilyen bizonylatnak minősül pl. az átadás-átvételi elismervény.
A Közösségen belülről történő termékbeszerzés utáni adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontjában (Áfa törvény 20/A. §) a beszerzésre tekintettel megállapítandó fizetendő adót csökkenteni kell az ezen beszerzésre átadott előleg után fizetett adó összegével.
Közösségen belüli adómentes termékértékesítés esetén az átvett, jóváírt előlegről továbbra is az un. "előleg-számlát" kell kibocsátani. Ezen összeg - az Áfa törvény 29/A. § a) pontban meghatározott feltételek teljesítése esetén - továbbra is adómentes.
3. Az előleg bruttó vagy nettó összeg?
Az Áfa törvény 17. § (2) bekezdése értelmében az adóalany által az értékesítéshez kapcsolódóan átvett (jóváírt) összeget úgy kell tekinteni, mint amely az adó összegét is tartalmazza. Például, ha az adóalany 100 forint összegű előleget vesz át, akkor ebben - 25 %-os adómérték alá tartozó termék esetén - 80 pénz a nettó összeg és 20 pénz a felszámított áfa. Ezzel szemben a Közösségen belülről történő termékbeszerzéshez átadott (átutalt) pénzösszeg -értelemszerűen - nettó összeg. Például, ha az adóalany Közösségen belülről történő termékbeszerzéshez 100 pénz előleget fizet, akkor ez az összeg nettó összeg, fizetendő adó - 25 % adómérték alá tartozó termék esetén - 25 pénz.
Adó és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal