APEH közlemény (AEÉ. 1/2005.)

az OMRON RS 11 típusú pénztárgépek használhatóságáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az OMRON RS II típusú, AP 01, AP 11, AP 92 engedélyszámú pénztárgépek magyarországi értékesítése 1990. márciusában kezdődött és forgalmazása 1993. júliusában fejeződött be. Ezen időszak alatt jelentős számú készülék került a felhasználókhoz, amelyek nagy része még ma is üzemel. A pénztárgép napi forgalom gyűjtője 8 számjegy, a halmozott forgalom gyűjtője (GT) 12 számjegy tárolására alkalmas. Az üzembehelyezéskor a gépeket az akkori követelményeknek megfelelően 2 tizedesjegyű számok regisztrál...

APEH közlemény (AEÉ. 1/2005.)
az OMRON RS 11 típusú pénztárgépek használhatóságáról
Az OMRON RS II típusú, AP 01, AP 11, AP 92 engedélyszámú pénztárgépek magyarországi értékesítése 1990. márciusában kezdődött és forgalmazása 1993. júliusában fejeződött be. Ezen időszak alatt jelentős számú készülék került a felhasználókhoz, amelyek nagy része még ma is üzemel. A pénztárgép napi forgalom gyűjtője 8 számjegy, a halmozott forgalom gyűjtője (GT) 12 számjegy tárolására alkalmas. Az üzembehelyezéskor a gépeket az akkori követelményeknek megfelelően 2 tizedesjegyű számok regisztrálás ára programozták, ezért maximálisan 999 999,99 Ft napi forgalom gyűjtésére képesek. Ez az érték elegendő volt az ilyen méretű és szolgáltatású készülékeket használó vállalkozások igényeinek ellátására.
Napjainkban azonban már előfordulnak olyan alkalmazási területek, ahol a napi értékesítés ek összege meghaladja az 1 millió Ft-t, ezért a napi forgalmi gyűjtő mérete már nem elegendő az 1 millió feletti helyiértékek tárolására. A kötelező napi zárás során kiíratásra kerülő forgalmi jelentés listán a "NAPIFO" napi forgalmi jelentés adat ezért hibásan, a milliós helyiértékek elhagyásával (levágásával) jelenik meg. A listán a "ZÁRÓ" és a "NYITÓ" halmozott forgalmi adatok (GT) viszont a nagyobb gyűjtő kapacitás miatt helyesen, a pontos értékekkel kerülnek kiírásra. Tehát a napi forgalmi jelentés listából a könyveléshez szükséges napi forgalmi értékesítési adat meghatározható a "ZÁRÓ" és a "NYITÓ" adat különbségének kiszámításával. Az adómemóriában is a helyes értékek szerepelnek!
A pénztárgépek 2 tizedesjegyről egész érték regisztrálására való átállításával a napi forgalmi gyűjtőben tárolható adatok maximális értéke növelhető lenne, azonban ebben az esetben technikai okokból az adómemóriában a halmozott forgal-' mi értékek torzan, két nagyságrendi eltéréssel jelennének meg. Ezért nem célszerű adómemória csere nélkül a tizedesjegy átállítást elvégezni.
Fentiekből következően az OMRON RS 11 típusú, AP 01, AP 11 és AP 92 engedélyszámú pénztárgépek esetében a napi bevételt a zárás során elkészült napi forgalmi jelentés listából az alábbiak szerint kell megállapítani:
Napi forgalom(bevétel) = "ZÁRÓ" - "NYITÓ"
A listán szereplő "NAPIFO" és "KP" adatokat figyelmen kívül kell hagyni!
Az előzőek szerint kiszámított napi forgalmat kell a vállalkozás pénztárgéppel regisztrált bevételeiként a könyvelésben szerepeltetni.
Adómemória csere végrehajtása esetén, azzal egyidőben a pénztárgép két tizedesről egészre történő átállítása elvégezhető. Ebben az esetben a napi forgalmi jelentés lista "NAPIFO" és "KP" adata már helyesen tartalmazza a napi forgalmi értékeket, tehát felhasználható a bevételek elszámolására.
Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.