adozona.hu
EH 1999.138
EH 1999.138
A választott szakszervezeti tisztségviselő munkaviszonyának rendes felmondással történő megszüntetéséhez szükséges előzetes egyetértést megtagadó nyilatkozat jogszerűsége csak a munkáltató által erre irányulóan, a szakszervezet perben állásával előterjesztett kereset alapján bírálható el [Mt. 28. §].

- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes a munkaviszonyának az alperes által jogellenesen történt megszüntetése miatt a végkielégítésnek megfelelő kétszeres összeg megfizetésére kérte kötelezni az alperest.
A munkaügyi bíróság ítéletével elutasította a felperes keresetét, mert a szakszervezet rendeltetésellenes joggyakorlással nem adta meg a felperes munkaviszonya megszüntetéséhez szükséges egyetértést, ezért a munkáltatói rendes felmondáshoz szükséges szakszervezeti egyetértés hiányára nem lehet hivatkozni és a rendes f...
A munkaügyi bíróság ítéletével elutasította a felperes keresetét, mert a szakszervezet rendeltetésellenes joggyakorlással nem adta meg a felperes munkaviszonya megszüntetéséhez szükséges egyetértést, ezért a munkáltatói rendes felmondáshoz szükséges szakszervezeti egyetértés hiányára nem lehet hivatkozni és a rendes felmondást jogszerűnek kell tekinteni.
Az alperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság ítéletével megváltoztatta a munkaügyi bíróság ítéletét, és kötelezte az alperest a végkielégítésnek megfelelő összeg megfizetésére.
A másodfokú bíróság megállapította, hogy az alperes a felperesnek, mint szakszervezeti választott tisztségviselőnek a munkaviszonyát 1997. május 12-én rendes felmondással anélkül szüntette meg, hogy a felsőbb szakszervezeti szerv ahhoz az egyetértését adta volna. Ezért ez az intézkedés jogellenes volt, ennélfogva a felek közötti munkaviszony a másodfokú határozat meghozatala napján szűnt meg. Ezért az alperest a felperes keresete szerint a végkielégítés kétszeresének megfelelő összeg megfizetésére kötelezte.
A jogerős ítélet ellen az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet a másodfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezése és a munkaügyi bíróság ítéletének helybenhagyása iránt. Jogszabálysértést panaszolt amiatt, hogy bár a szakszervezetnek nem fűződött méltányolható érdeke a hozzájárulás megtagadásához, azt mégsem adta meg. Ezért a szakszervezet rendeltetésellenesen gyakorolta a jogát, amit helytállóan hagyott figyelmen kívül a munkaügyi bíróság.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A törvény rendelkezése értelmében a szakszervezet választott tisztségviselője munkaviszonyának rendes felmondással történő megszüntetéséhez a közvetlen felsőbb szakszervezeti szerv előzetes egyetértése szükséges. Ezért az egyetértés meg nem adásának jogszerűsége csak a munkáltató által erre irányulóan, a szakszervezet perben állásával előterjesztett kereset alapján vizsgálható és bírálható el. Ezért a perben a másodfokú bíróság a törvénynek megfelelően állapította meg a felperes munkaviszonya rendes felmondással történt megszüntetésének jogellenességét.
Minderre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a megyei bíróság ítéletét hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Mfv. II. 10. 337/1998/3. sz.)
Bírósági jogesetek
BH+ 2005.10.476 Ha a munkavállaló (közalkalmazott) több, munkajogi védelemmel járó tisztséget tölt be, a védelem körébe tartozó munkavállalói intézkedéshez valamennyi érintett szerv egyetértése, nyilatkozata szükséges [Mt. 28. §].
